PERTHSKÉ CO BY KDYBY A RUSKÉ NAHORU A DOLŮ

11.11.2016 8:38 | Autor: redakce

 

Byť se to přímo netýká všech obyvatel České republiky, na případnou otázku Kdy v českých nížinách napadl první sníh nadcházející zimy 2016/2017? bude možné s klidným svědomím odpovědět ve čtvrtek 10. listopadu. A to díky okluzní frontě spojené s „německou“ tlakovou níží. Právě ta zejména západnímu sektoru Čech dopřála první rande se zimou, byť ne nijak zvlášť vášnivé (ale pravda, i ten poprašek dokáže divy…). Vzhledem k tomu, že v předchozích několika letech byly sněhové vločky docela raritním jevem i během samotné zimy (mnohdy navíc i na horách), lze čtvrteční počasí v rámci posledních pár roků považovat za menší extrém. Evropa se nám prochlazuje, pokud tedy nezdivočí Atlantik nebo tlakové útvary tak nějak neusnou na vavřínech, mohli bychom po delší odmlce zase zažít lepší zimu. Jde ale jen o filozofování, dočkejme raději času jako husa klasu – jiná možnost ani není.

Pro úvod (tj. jitro) letošního 10. listopadu byl nicméně nejstěžejnější příliv chladnějšího vzduchu, a to především po přední straně rozsáhlé oblasti vyššího tlaku vzduchu, částečně ale taktéž díky brázdě nižšího tlaku vzduchu. Tak, meteorologicky více zainteresovaní jedinci už v tuto chvíli zajisté zaregistrovali, že jsme se ze střední Evropy přesunuli jinam, neboť u nás se na začátku čtvrtečního dne žádné anticyklonální chlazení nekonalo. Jak by také mohlo?

Konkrétně jsme se přemístili do Západní Austrálie, jmenovitě do metropolitního Perthu. Ano, není to tak dávno, co bylo hlavní město největší australské spolkové země skloňováno kvůli abnormálně teplému dni, kterým byla sobota 5. listopadu 2016. Připomeňme, že na nejdéle měřící synoptické meteorologické stanici (tj. ta letištní) byl 37,2 °C překonán dosavadní maximální rekord pro 5. listopad, jenž činil 36,4 °C a který se zrodil r. 1959.

5. 11. 2016 v 15:00 hlásil Perth 36,6 °C – 10. 11. 2016 v 15:00 hovořil „jen“ o 17,5 °C. Kolem poledne ale rtuť teploměru ještě atakovala hranici 22,0 °C, nebyl tím pádem pokořen 10. listopad 1971 a jeho nejvyšších 16,6 °C (historicky nejnižší nejvyšší denní teplota tohoto dne). Avšak co se perthské čtvrteční nejnižší denní teploty týče, zde už byla situace jiná. Konečně tedy můžeme vysvětlit frázi „perthské co by kdyby“:

Počínaje r. 1944, nejchladnější 10. listopad byl v Perthu spatřen r. 2005, když slevil až na 4,4 °C. Tentoroční 10. listopad byl co se Tmin týče 6 °C v podprůměru, konečných 6,4 °C přesto na 4,4 °C z r. 2005 nestačilo. Ale, být těchto 6,4 °C naměřeno o den dříve (tj. 9. 11. 2016), bylo by vše mnohem akčnější – na 9. listopad totiž připadá rekord z r. 1970, kterým je 6,2 °C.

Tím máme Perth za sebou a nyní tedy k onomu ruskému nahoru a dolů:

Krasnodar byl dějištěm tohoto nahoru a dolů, jelikož před pátkem plně pocítil moc nejen cyklonálního fénu. Počasí tu ovlivňovala tlaková níže, která postupovala dále na východ. V 9 hodin tu bylo 15,2 °C, nic speciálního. V průběhu dopoledne se však přiblížil střed této oblasti nižšího tlaku vzduchu a vítr zesílil – v nárazech až přes 60 km/h. Přitom šlo stále o vliv přední strany tohoto tlakového útvaru, což v praxi znamenalo jihozápadní vítr. Ten vanul od Černého moře. Musel tedy přelézt přes „kopečky“ podél ruského černomořského pobřeží. Snažil se – ve 12 hodin 28,4 °C (Tmax 28,5 °C). To se tu v 11. měsíci ještě nikdy (od r. 1938) nestalo – atakováno dosavadní totální denní a zároveň i měsíční maximum 27,4 °C (shodou náhod 10. 11. 2010). Po pravém poledni ale postupně následoval nástup zadní strany cyklóny, jinými slovy počínající dodávka chladnějšího vzduchu od severozápadu, takže pokles teplot – v 15 hodin už „pouze“ 20,1 °C.

Závěrem ještě jedna „komická“ událost aneb i synoptické meteorologické stanice mají své dny – ta operující v botswanském městě Maun vyslala ve čtvrtek ve 20 hodin informaci o tom, že teplota vzduchu odpovídá 65 °C. Úlety jsou u této meteostanice relativně časté, nejspíše daň za pobyt v Botswaně. Kdoví kdo ví, pokud tedy vůbec někdo ví.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...