PÁTEČNÍ BLÍZKOVÝCHODNÍ CYKLONÁLNÍ NEPOKOJ

20.1.2018 9:49 | Autor: Kamil Sojka

Nejdříve výčet několika nedávných troposférických výtržností za hranicemi Blízkého východu:

Tropická tlaková níže, ve vrcholné fázi života cyklón 3. kategorie, jménem Berguitta nakonec Mauricius zbičovala větrem o maximálním nárazovitém tempu „pouze“ v okruhu 120 km/h, v černé kronice věnované tropickým cyklónám proto naštěstí neskončí. Kupříkladu ve vnitrozemském stotisícovém městě Vacoas-Phoenix se Berguitta prezentovala poryvy nanejvýše okolo 95 km/h. Sousední Réunion skloňoval především srážky, ojediněle jich totiž napršelo až přes 800 mm. Krátký pohled na réunionské velké vody najdete třeba zde.

Divoška Bedřiška (Friederike) se na vrcholu České republiky – na Sněžce – blýskla větrnými údery o stropové intenzitě 170 km/h, nicméně v sousedním Německu, jmenovitě na Brockenu byl anemometrem naměřen náraz o síle úctyhodných 205 km/h. Teploměr při tom ukazoval -4 °C, z toho vyplývá pocitová teplota plus mínus -20 °C.

Za poslední ani ne tak výtržností se musíme vydat za Atlantický oceán. Poprvé od 12. února 2010 byla ve všech padesáti amerických státech k vidění sněhová pokrývka, a to přesně teď ve středu čili 17. ledna 2018.

A teď už nastal správný čas zavítat na Blízký východ.

Horší viditelnost (do 400 m), rtuť teploměru v prostoru od 15 do 18 °C, ručičky mechanického vlhkoměru v rozmezí od 30 do 40 %, avšak v první řadě drsné jižní proudění o průměrné rychlosti až 70 km/h s úhozy až necelých 100 km/h. Takto zhruba vypadalo pátečního dopoledne v iráckém Baládu, který je prý domovem pro asi 80 000 lidí a jenž se nalézá zhruba 80 km severně od centra Bagdádu. Nepohodlné povětrnostní podmínky a rozvířený pouštní písek však nehlásil pouze Balád, divočeji bylo i na řadě dalších míst.

Za vším stála oblast nízkého tlaku, jejíž střed se ještě před pátkem zdržoval nad západem Černého moře. Ta nejen do Iráku dovála vlhkost, vzdušná instabilita a mimo jiné taktéž masivní hory posléze přispěly k tomu, že se přeměnila na oblačnost, mnohdy dosti kupovitou a tím pádem i srážkonosnou. Srážky se konaly hlavně v kopcích, dešťové kapky přesto zamířily také do nížin, příkladem do Mosulu (223 m n. m.), jehož teplotní křivka v 15:00 informovala o 9,6 °C. Na jihu Iráku, kde se cyklóna začala prosazovat až později, bylo o poznání tepleji, příkladem skoro milionová Násiríja v témže čase nabízela 22,8 °C.

Meteorologická stanice s pracovištěm v lokalitě známé jako Amarah (9 m n. m.) včera 180 minut po poledni podala zprávu o tom, že burácí vichr o středním tempu 79 km/h a že dohlednost v důsledku letuschopných písečných zrn spadla kamsi pod 300 m. Družicové záběry dokazují, že tou dobou jižním Irákem putovalo pásmo plně vyzrálých mračen, vzhledem k tomu lze poskytnutým datům jaksi věřit. Rovněž relativně nedaleká Basra to v podstatě dosvědčuje, její měřící přístroje vyjma hyperaktivního písku evidovaly, že vítr vane průměrnou rychlostí 55 až 70 km/h.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...