PÁTEČNÍ BLÍZKOVÝCHODNÍ CYKLONÁLNÍ NEPOKOJ

20.1.2018 9:49 | Autor: Kamil Sojka

Nejdříve výčet několika nedávných troposférických výtržností za hranicemi Blízkého východu:

Tropická tlaková níže, ve vrcholné fázi života cyklón 3. kategorie, jménem Berguitta nakonec Mauricius zbičovala větrem o maximálním nárazovitém tempu „pouze“ v okruhu 120 km/h, v černé kronice věnované tropickým cyklónám proto naštěstí neskončí. Kupříkladu ve vnitrozemském stotisícovém městě Vacoas-Phoenix se Berguitta prezentovala poryvy nanejvýše okolo 95 km/h. Sousední Réunion skloňoval především srážky, ojediněle jich totiž napršelo až přes 800 mm. Krátký pohled na réunionské velké vody najdete třeba zde.

Divoška Bedřiška (Friederike) se na vrcholu České republiky – na Sněžce – blýskla větrnými údery o stropové intenzitě 170 km/h, nicméně v sousedním Německu, jmenovitě na Brockenu byl anemometrem naměřen náraz o síle úctyhodných 205 km/h. Teploměr při tom ukazoval -4 °C, z toho vyplývá pocitová teplota plus mínus -20 °C.

Za poslední ani ne tak výtržností se musíme vydat za Atlantický oceán. Poprvé od 12. února 2010 byla ve všech padesáti amerických státech k vidění sněhová pokrývka, a to přesně teď ve středu čili 17. ledna 2018.

A teď už nastal správný čas zavítat na Blízký východ.

Horší viditelnost (do 400 m), rtuť teploměru v prostoru od 15 do 18 °C, ručičky mechanického vlhkoměru v rozmezí od 30 do 40 %, avšak v první řadě drsné jižní proudění o průměrné rychlosti až 70 km/h s úhozy až necelých 100 km/h. Takto zhruba vypadalo pátečního dopoledne v iráckém Baládu, který je prý domovem pro asi 80 000 lidí a jenž se nalézá zhruba 80 km severně od centra Bagdádu. Nepohodlné povětrnostní podmínky a rozvířený pouštní písek však nehlásil pouze Balád, divočeji bylo i na řadě dalších míst.

Za vším stála oblast nízkého tlaku, jejíž střed se ještě před pátkem zdržoval nad západem Černého moře. Ta nejen do Iráku dovála vlhkost, vzdušná instabilita a mimo jiné taktéž masivní hory posléze přispěly k tomu, že se přeměnila na oblačnost, mnohdy dosti kupovitou a tím pádem i srážkonosnou. Srážky se konaly hlavně v kopcích, dešťové kapky přesto zamířily také do nížin, příkladem do Mosulu (223 m n. m.), jehož teplotní křivka v 15:00 informovala o 9,6 °C. Na jihu Iráku, kde se cyklóna začala prosazovat až později, bylo o poznání tepleji, příkladem skoro milionová Násiríja v témže čase nabízela 22,8 °C.

Meteorologická stanice s pracovištěm v lokalitě známé jako Amarah (9 m n. m.) včera 180 minut po poledni podala zprávu o tom, že burácí vichr o středním tempu 79 km/h a že dohlednost v důsledku letuschopných písečných zrn spadla kamsi pod 300 m. Družicové záběry dokazují, že tou dobou jižním Irákem putovalo pásmo plně vyzrálých mračen, vzhledem k tomu lze poskytnutým datům jaksi věřit. Rovněž relativně nedaleká Basra to v podstatě dosvědčuje, její měřící přístroje vyjma hyperaktivního písku evidovaly, že vítr vane průměrnou rychlostí 55 až 70 km/h.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...