PAŘÍŽSKÝ PARK MONTSOURIS PROLOMIL 30.0°C

6.6.2015 6:54 | Autor: redakce

 

S nástupem teplejší části roku souvisí také vegetační doba, která je mimo jiné vhodným časem k přesazování pokojových rostlin. K tomu samozřejmě patří i problém zvaný smutnice, tj. ony malé černé mušky terorizující oblast květináče. Největší (nejúčinnější) zbraní je v tomto případě jemný písek (stačí si natrvalo vypůjčit pár písečných zrn z dětského pískoviště a projet je přes jemné síto – je nicméně nutné zvolit spravované pískoviště, tj. to, na které nechodí konat potřebu psy a jiná zvířata), kterým stačí zasypat daný substrát, v němž je chlorofylový člen rodiny ukotven (nenarozené smutnice v květináči se skrze písek nedostanou ven a uhynou a dospělé smutnice zase nedokážou skrze písek projít dovnitř) . Písek navíc v květináči vypadá esteticky velmi dobře a obzvláště to platí u palem.

S teplejším počasím je pak též spojené větší zatížení městských parků umožňujících menší útěk ze železo-betonových džunglí. V globálním měřítku je bezesporu tou nejslavnější zelenou městskou plochou newyorský (manhattanský) a do obdélníku řešený Central Park. Ten v úvodních červnových dnech letopočtu 2015 na rozdíl od Česka zatím moc vyhřátý nebyl – v pondělí se jeho maxima pohybovala okolo 13°C, v úterý to bylo ještě skromnějších 12°C, ve středu naopak poskytl popolední čas mnohem příjemnějších 21°C, ve čtvrtek menší pokles ke stále snesitelným 18°C a v podobných číslech se nesl i pátek 5. června (automatická stanice přímo v parku).

O přibližně 6 000 km dále směrem na severovýchod lze najít další, tentokrát již o dost menší park jménem Montsouris. Jde o přírodě vyhrazený koutek ve francouzské metropolitní Paříži, konkrétně jde o místo situované nějakých 5 km jihovýchodně od Eiffelovy věže. Tento park už oproti tomu východoamerickému pořádně teplý byl, a to hlavně v pátek, kdy tu byla poprvé v tomto roce pokořena hranice tropických 30.0°C (stanice v jižní čárku parku pár set metrů východně od restaurace Le Chalet du Parc, která stojí na samém jihozápadě této nezastavěné zelené plochy).

I samotná páteční noc byla velmi teplá – ještě ve 2 hodiny se rtuť teploměru zdržovala nad 20.0°C, později ale poklesla až k 17.5°C, takže se o tropickou tmavou část dne nejednalo. Hodnota 30.0°C byla překonána v čase oběda, kdy se teplota vzduchu pohybovala kolem 30.4°C. Přesně před rokem to ve čtvrtek 5. června bylo o stejný čas o poznání méně, protože tehdy byl oběd doplněn o 16°C s tím, že odpoledne přineslo nanejvýš 20.5°C (k ránu nejméně 9.2°C). Poslední tropický 5. červen se zde konal v roce 2010, když se vzduch ohřál až na 30.1°C.

Kalendářní léto 2014 darovalo parku Montsouris celkem 19.1°C, nejchladnější byl čtvrtek 21. srpna, který slevil až na rovných 9.0°C (přes den přinejlepším 20.9°C) a naopak tou nejrozpálenější letní čtyřiadvacetihodinovkou se stal pátek 18. července, neboť vystoupal až na 35.8°C (noc byla s minimem 21°C tropická).

Zatímco o 1. máj v roce 2011 si tu mohli místní i zahraniční páry vyznávat lásku až při teplotách okolo 24°C, tak letos se všichni museli spokojit s pouhými 11°C. Historickým maximem parku Montsouris (a tím i celé Paříže) je 40.4°C z 28. července 1947. Citovaný 5. červen dosáhl životního maxima v roce 1917 v podobě 32.1°C a 1. květen v roce 2005 (28.1°C).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...


REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude zataženo až oblačno,...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...