PAŘÍŽSKÝ PARK MONTSOURIS PROLOMIL 30.0°C

6.6.2015 6:54 | Autor: redakce

 

S nástupem teplejší části roku souvisí také vegetační doba, která je mimo jiné vhodným časem k přesazování pokojových rostlin. K tomu samozřejmě patří i problém zvaný smutnice, tj. ony malé černé mušky terorizující oblast květináče. Největší (nejúčinnější) zbraní je v tomto případě jemný písek (stačí si natrvalo vypůjčit pár písečných zrn z dětského pískoviště a projet je přes jemné síto – je nicméně nutné zvolit spravované pískoviště, tj. to, na které nechodí konat potřebu psy a jiná zvířata), kterým stačí zasypat daný substrát, v němž je chlorofylový člen rodiny ukotven (nenarozené smutnice v květináči se skrze písek nedostanou ven a uhynou a dospělé smutnice zase nedokážou skrze písek projít dovnitř) . Písek navíc v květináči vypadá esteticky velmi dobře a obzvláště to platí u palem.

S teplejším počasím je pak též spojené větší zatížení městských parků umožňujících menší útěk ze železo-betonových džunglí. V globálním měřítku je bezesporu tou nejslavnější zelenou městskou plochou newyorský (manhattanský) a do obdélníku řešený Central Park. Ten v úvodních červnových dnech letopočtu 2015 na rozdíl od Česka zatím moc vyhřátý nebyl – v pondělí se jeho maxima pohybovala okolo 13°C, v úterý to bylo ještě skromnějších 12°C, ve středu naopak poskytl popolední čas mnohem příjemnějších 21°C, ve čtvrtek menší pokles ke stále snesitelným 18°C a v podobných číslech se nesl i pátek 5. června (automatická stanice přímo v parku).

O přibližně 6 000 km dále směrem na severovýchod lze najít další, tentokrát již o dost menší park jménem Montsouris. Jde o přírodě vyhrazený koutek ve francouzské metropolitní Paříži, konkrétně jde o místo situované nějakých 5 km jihovýchodně od Eiffelovy věže. Tento park už oproti tomu východoamerickému pořádně teplý byl, a to hlavně v pátek, kdy tu byla poprvé v tomto roce pokořena hranice tropických 30.0°C (stanice v jižní čárku parku pár set metrů východně od restaurace Le Chalet du Parc, která stojí na samém jihozápadě této nezastavěné zelené plochy).

I samotná páteční noc byla velmi teplá – ještě ve 2 hodiny se rtuť teploměru zdržovala nad 20.0°C, později ale poklesla až k 17.5°C, takže se o tropickou tmavou část dne nejednalo. Hodnota 30.0°C byla překonána v čase oběda, kdy se teplota vzduchu pohybovala kolem 30.4°C. Přesně před rokem to ve čtvrtek 5. června bylo o stejný čas o poznání méně, protože tehdy byl oběd doplněn o 16°C s tím, že odpoledne přineslo nanejvýš 20.5°C (k ránu nejméně 9.2°C). Poslední tropický 5. červen se zde konal v roce 2010, když se vzduch ohřál až na 30.1°C.

Kalendářní léto 2014 darovalo parku Montsouris celkem 19.1°C, nejchladnější byl čtvrtek 21. srpna, který slevil až na rovných 9.0°C (přes den přinejlepším 20.9°C) a naopak tou nejrozpálenější letní čtyřiadvacetihodinovkou se stal pátek 18. července, neboť vystoupal až na 35.8°C (noc byla s minimem 21°C tropická).

Zatímco o 1. máj v roce 2011 si tu mohli místní i zahraniční páry vyznávat lásku až při teplotách okolo 24°C, tak letos se všichni museli spokojit s pouhými 11°C. Historickým maximem parku Montsouris (a tím i celé Paříže) je 40.4°C z 28. července 1947. Citovaný 5. červen dosáhl životního maxima v roce 1917 v podobě 32.1°C a 1. květen v roce 2005 (28.1°C).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...


REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...


BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...