PÁR VRTOCHŮ PANÍ STELLY

17.3.2017 7:37 | Autor: Kamil Sojka

Než se v krátkosti podíváme na to, jak se sněhová bouře Stella, která se nedávno angažovala na severovýchodě Spojených států amerických, podepsala na severovýchodoamerických meteorologických dějinách, tak ještě v rychlosti zaměříme pohled na jedno časosběrné video, jež zachycuje Stellu v akci – konkrétně to, jak napadlo 20 palců neboli půl metru sněhu:

https://www.youtube.com/watch?v=Vm-uLK2Bz3U

Stejně jako při velkém bílém hurikánu 1888 byl největší příděl ledových krystalků opět zaznamenán na půdě New Yorku (státu, ne města). Jmenovitě v městečku Hartwick (něco kolem 2 000 obyvatel), které se nalézá přibližně 250 km severozápadně od New York City. Byť jsme ve středních polohách (plus mínus 500 m n. m.), Stella to tu trochu přehnala – dodaných 123 cm sněhu hovoří jasnou řečí. Památný velký bílý hurikán 1888 a jeho newyorských 147 cm sice pokořen nebyl, ale i tak dobrá práce. V samotném New York City, konkrétně v Central Parku, nakonec napadlo „jen“ 19 cm, jsme ale na Manhattanu, takže slušné číslo.

Richford ve Vermontu se rovněž stal Stellininým oblíbencem, neb byl pocukrován 90 cm sněhu s tím, že v prakticky stejné pozici se octil i Oakland v Pensylvánii, kterému Stella dopřála 88 cm sněhu.

Co takhle nějaký ten sněžný rekord?

Na Binghamton v New Yorku se z oblačnosti za 24 hodin sneslo celkem 80 cm sněhu, což se tu předtím ještě nikdy nestalo. A to nejen v rámci měsíce března, ale obecně – jednalo se o nejštědřejší 24hodinový přírůstek sněhu v rámci všech monitorovaných časů. V tomto případě bylo atakováno 58 cm z února 1961. Krapet se nabízí otázka, kolika cm sněhu za 24 hodin se tu kdysi prezentoval onen velký bílý hurikán 1888 – toto se zřejmě nikdy nedovíme, tenkrát se v Binghamtonu totiž ještě nic nesledovalo.

Jen tak pro zajímavost: Od začátku sněžné sezóny (období mezi první a poslední dodávkou sněhu) 2016/2017 již Binghamton obdržel 325 cm sněhu, díky čemuž se dostal do blízkosti pokoření sezóny 1993/1994 a jejích 334 cm sněhu.

Další menší zajímavostí může být kupříkladu to, že Stella přinesla přes čtvrt metru sněhu na zeměpisnou úroveň severního Tuniska – v Západní Virgínii, přesněji v usedlosti Eglon, napadlo 41 cm sněhu. Je nicméně důležité zmínit, že jsme v centrálním sektoru Apalačského pohoří, jmenovitě v nadmořské výšce okolo 800 m n. m.

Pravděpodobný vrchol sněžné sezóny 2016/2017 se kromě mnoha jiných uskutečnil i v Buffalu na západě New Yorku. V tomto zákoutí Severní Ameriky v úterý 14. 2. 2017 napadlo 33 cm sněhu, čímž byl zastíněn dosavadní rekord ze 14. 2. 1998, jenž byl roven 17 cm sněhu.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

Na pondělí 23. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...


REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...


REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...