PÁR VRTOCHŮ PANÍ STELLY

17.3.2017 7:37 | Autor: Kamil Sojka

Než se v krátkosti podíváme na to, jak se sněhová bouře Stella, která se nedávno angažovala na severovýchodě Spojených států amerických, podepsala na severovýchodoamerických meteorologických dějinách, tak ještě v rychlosti zaměříme pohled na jedno časosběrné video, jež zachycuje Stellu v akci – konkrétně to, jak napadlo 20 palců neboli půl metru sněhu:

https://www.youtube.com/watch?v=Vm-uLK2Bz3U

Stejně jako při velkém bílém hurikánu 1888 byl největší příděl ledových krystalků opět zaznamenán na půdě New Yorku (státu, ne města). Jmenovitě v městečku Hartwick (něco kolem 2 000 obyvatel), které se nalézá přibližně 250 km severozápadně od New York City. Byť jsme ve středních polohách (plus mínus 500 m n. m.), Stella to tu trochu přehnala – dodaných 123 cm sněhu hovoří jasnou řečí. Památný velký bílý hurikán 1888 a jeho newyorských 147 cm sice pokořen nebyl, ale i tak dobrá práce. V samotném New York City, konkrétně v Central Parku, nakonec napadlo „jen“ 19 cm, jsme ale na Manhattanu, takže slušné číslo.

Richford ve Vermontu se rovněž stal Stellininým oblíbencem, neb byl pocukrován 90 cm sněhu s tím, že v prakticky stejné pozici se octil i Oakland v Pensylvánii, kterému Stella dopřála 88 cm sněhu.

Co takhle nějaký ten sněžný rekord?

Na Binghamton v New Yorku se z oblačnosti za 24 hodin sneslo celkem 80 cm sněhu, což se tu předtím ještě nikdy nestalo. A to nejen v rámci měsíce března, ale obecně – jednalo se o nejštědřejší 24hodinový přírůstek sněhu v rámci všech monitorovaných časů. V tomto případě bylo atakováno 58 cm z února 1961. Krapet se nabízí otázka, kolika cm sněhu za 24 hodin se tu kdysi prezentoval onen velký bílý hurikán 1888 – toto se zřejmě nikdy nedovíme, tenkrát se v Binghamtonu totiž ještě nic nesledovalo.

Jen tak pro zajímavost: Od začátku sněžné sezóny (období mezi první a poslední dodávkou sněhu) 2016/2017 již Binghamton obdržel 325 cm sněhu, díky čemuž se dostal do blízkosti pokoření sezóny 1993/1994 a jejích 334 cm sněhu.

Další menší zajímavostí může být kupříkladu to, že Stella přinesla přes čtvrt metru sněhu na zeměpisnou úroveň severního Tuniska – v Západní Virgínii, přesněji v usedlosti Eglon, napadlo 41 cm sněhu. Je nicméně důležité zmínit, že jsme v centrálním sektoru Apalačského pohoří, jmenovitě v nadmořské výšce okolo 800 m n. m.

Pravděpodobný vrchol sněžné sezóny 2016/2017 se kromě mnoha jiných uskutečnil i v Buffalu na západě New Yorku. V tomto zákoutí Severní Ameriky v úterý 14. 2. 2017 napadlo 33 cm sněhu, čímž byl zastíněn dosavadní rekord ze 14. 2. 1998, jenž byl roven 17 cm sněhu.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...