PÁR SNĚŽNÝCH REKORDŮ Z MINULÉHO TÝDNE (USA)

20.12.2016 11:16 | Autor: Jan Horák

Zaokrouhleně stotisícové město Billings sídlící na jihu východní poloviny Montany se ve čtvrtek 15. prosince dočkalo sněžného rekordu, když napadlo okolo 16 cm sněhu, čímž byl smazán rekord z r. 1975, v němž Billings posypalo 11 cm sněhu – to už víme. Ale podívejme se na Billings ještě jednou:

V pátek 16. prosince sněžení pokračovalo, v termínu od 15. prosince 23:00 do 16. prosince 23:00 nasněžilo dalších 8 mm srážek, to jest de facto polovina čtvrtečního srážkového úhrnu. Ke čtvrtečním cca 16 cm sněhu tak v praxi přibylo takřka 10 cm sněhu, jinak formulováno za 48 hodin v Billings napadlo přes čtvrt metru sněhu.

Celková výška sněhové pokrývky v důsledku toho v pokročilém stádiu pátečního dne činila 50 cm, což už se tady dlouho nestalo – půl metru silná sněhobílá deka byla v Billings naposledy hlášena před skoro 40 lety, přesněji v sezóně 1978. V průběhu večerních hodin došlo k menší aktualizaci, po níž byla výška sněhu rovna „pouze“ 45 cm. Příčinou byl vítr, který při teplotách okolo -20 °C neměl problém unášet lehké ledové krystalky.

Helena, metropole Montany, se hned na startu týdne (tj. v pondělí 12. prosince) dočkala historického úspěchu. Mezi půlnocí až večerem zde připadlo 14,7 cm (tj. 5,8 palce) sněhu, přičemž úhrn srážek dělal nějakých 12 mm. Jednalo se o první na sníh takto bohatý 12. prosinec, předešlým rekordmanem byl 12. prosinec 1985, který Helenu pocukroval 14,5 cm (tj. 5,7 palce) sněhu.

A stejně jako v Billings, i následný čtvrtek 15. prosince se v Heleně vepsal do dějin – dodaných 15,2 cm (tj. 6 palců) sněhu vedlo k tomu, že byl zastíněn 15. prosinec 1979 a jeho 14,2 cm (tj. 5,6 palce) sněhu. Za celý prosinec 2016 (tj. od 1. 12. do 15. 12.) v Heleně napadlo 40,1 cm (tj. 15,8 palce) sněhu.

Rovněž v Rochesteru na západě New Yorku, jenž se dotýká vod Ontarijského jezera, lidé zažili nejsněhovější 15. prosinec všech dob – právě díky jezeru (a samozřejmě přílivu silně prochlazeného vzduchu od severozápadu) tady z oblačnosti vypadalo úctyhodných 26,9 cm (tj. 10,6 palce) sněhu. Tento výkon byl vskutku vydařený, neb deklasoval ten z r. 1901. Jinak řečeno nastala 115 let nevídaná troposférická událost. Alespoň v rámci 15. prosince.

Rochester má v právě probíhající zimní sezóně na kontě už přes 90 cm sněhu – netřeba říkat, že s tím „kapánek“ souvisí Ontarijské jezero.

Buffalo, jež leží na východním břehu Ontarijského jezera, se ve středu 14. prosince mohlo radovat z 24,4 cm (tj. 9,6 palce) sněhu – těsně, opravdu jen těsně neatakován 14. prosinec 1907, který tomuto městu daroval 25,7 cm (tj. 10,1 palce) sněhu.

Sníh samo sebou nepůsobil komplikace, ale i radost jen v Billings, Heleně, Rochesteru nebo Buffalu, řada dalších míst ve Spojených státech měla tu čest s významnou návštěvou paní zimy. Ta byla dobře načasovaná – řada amerických zákoutí se díky ní dost možná dočká bílých Vánoc. My si očividně na nějakou tu „dokonalou“ vánoční atmosféru budeme ještě nějakou dobu muset počkat…

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...