PACHUŤ MALEDIV I SEVERU SIBIŘE, TOŤ 1. ZÁŘÍ V ČESKU

2.9.2016 8:35 | Autor: Jan Horák

28,7 °C (Javorník), 28,8 °C (Neumětely), 29,0 °C (Doksany), 29,2 °C (Ústí nad Labem, Vaňov), 29,3 °C (Řež u Prahy)… Tak vypadaly některé české čtvrteční neboli prvopodzimní odpolední teploty v čase od 12:00 do 14:00. V polovině tohoto intervalu, tj. ve 13:00, bylo nejtepleji v Dobřichovicích, které byly 0,5 °F nad 28,0 °C. O hodinu později Dobřichovice hlásily 28,8 °C, takže o 0,5 °C více.

0,2 °C (Horská Kvilda), 0,1 °C (Jizerka), -1,1 °C (Jizerka-rašeliniště), -1,4 °C (Březník), -1,4 °C (Modrava-Rokytská slať)… Nyní je řeč o několika ranních prvozářijových teplotách, které oproti těm popoledním vypadaly opravdu podzimně. Ano, sice jde o chladná zákoutí v horách, ale to nevadí. České teploty to jsou, a to je hlavní.

Nicméně, ani při pohledu na nížinaté jiterní hodnoty nikterak upoceně není – například v Doksanech rtuť teploměru poklesla až na 7,0 °C, což bylo méně než v Peci pod Sněžkou, jež vychladla na 7,7 °C. Když už jsme u té krkonošské Pece – v 8 hodin 11 °C, v 10 hodin 19 °C. Loni tento kout Česka ve shodném období tak energický nebyl, tehdy za 2 hodiny urazil 5 °C – z 18 °C na 23 °C. A v pondělí 1. září 2014 mezi 8:00 až 10:00 byla Pec pod Sněžkou dosti líná, neboť se pohnula jen o 1 °C (z 10 °C na 11 °C).

Abychom ale zase dlouho nechodili kolem horké kaše:

V České republika byla zásluhou poobědových teplot cítit pachuť tropického ráje jménem Maledivy. Metropolitní Malé (či Male) se totiž od 12:00 do 14:00 zdržovalo poblíž 28,5 až 29,0 °C s tím, že Tmax nakonec činila 29,4 °C. Když k tomu přičteme velkou oblačnost a i pár dešťových kapek, tak lze říci, že se nějací Češi vlastně měli lépe než Maledivané – alespoň co se počasí týče.

Avšak, do evropské srdce nezavítala pouze příchuť nekonečně teplých a přitažlivých Malediv. Došlo také na severní Sibiř. Upřesněme:

Na pravém břehu řeky Anabar, která ústí do nepříliš horkého Severního ledového oceánu, jmenovitě do moře Laptěvů, je situováno bezmála dvouapůltisícové městečko Saskalach (Саскылах). Navzdory zeměpisné šíři (71°, tj. úroveň severní Skandinávie) se zde konal pěkný letní první podzimní den – čtvrtek 1. září sem přinesl vyletněných pětadvacet stupňů Celsia. Navíc bylo jasno. Jasná obloha provázela tuto část Ruska také v noci, protože ale neustále vanul mírný jihovýchodní vítr, teplota vzduchu nešla úplně nejníže. Svůj noční pád utnula na 9,4 °C, z čehož logicky vyplývá, že větší zima byla jak v Peci pod Sněžkou a Doksanech, tak rovněž v Praze-Libuši (9,3 °C), Plzni (8,8 °C), Českých Budějovicích (8,1 °C), Ostravě (8,1 °C) či Holešově (8,0 °C).

Aktuální (čtvrteční) výhled GFS v první dekádě září stále rezervuje letní počasí, tedy až na menší chladnější vsuvku, tak uvidíme… Pravda, z astronomické hlediska je pořád léto.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...