OKO TAJFUNU TALIM CCA 8,5KRÁT VĚTŠÍ NEŽ PRAHA

15.9.2017 8:53 | Autor: Kamil Sojka

Na družicovém snímku zachycujícím pomezí Východočínského a Žlutého moře, jenž byl pořízen ve čtvrtek 14. 9. 2017 v 15:30 SELČ, nebylo možné přehlédnout umění matky přírody – troposféry. Řeč je samozřejmě o tajfunu Talim a jeho dosti extravagantním oku takřka dokonale kruhovitého tvaru o průměru přibližně 75 km. Na základě těchto dat lze dojít k tomu, že celková rozloha oka překročila mez 4 000 km², přesněji řečeno se dostala do blízkého sousedství 4 200 km². Katastrální výměra Prahy odpovídá skoro 500 km², takže z tohoto hlediska by se naše metropole do oka tajfunu Talim vešla zhruba 8,5krát. Čili představíte-li si vedle sebe osm a půl Prah (nebo necelých dvacet Ostrav), dostanete reálnější představu o majestátnosti zdánlivě přátelského středu této tropické cyklóny. Třeba Karlovarský kraj z České republiky ukrajuje něco málo přes 3 300 km² – to je stále o poznání méně než těch cirka 4 200 km².

Oblačný vír zvaný Talim tou dobou (tzn. 14. 9. 2017 v 15:30 SELČ) produkoval vítr o průměrné rychlosti v okruhu 180 km/h, dle Saffir-Simpsonovy stupnice se tak jednalo o rané stádium hurikánu 3. kategorie. A jak všichni víme, hurikán je to samé jako tajfun. Avšak před čtvrtečním odpolednem proudění vzduchu urychloval až na nějakých 220 km/h, což už představuje ranou „čtyřku“.

Trasa tajfunu Talim prozatím dodržuje vize předpovědních modelů, jež ho držely nad otevřeným mořem. Dle předpokladů skutečně prošel přesně mezi Tchaj-wanem a japonským ostrovem Okinawa, kde mimo jiné sídlí plus mínus třísettisícové město Naha. To bylo zasaženo jen okrajově, na rozdíl od jižní Floridy proto odolávalo větru o nárazovitém tempu nanejvýš okolo 70 km/h, byť i to je dost. Ani srážky kdovíjak extrémní nebyly, dohromady „pouze“ 70 mm – za 48 hodin. Oprašme, že kupříkladu v Tampě se Irma v termínu od 10. 9. 2017 20:00 do 11. 9. 2017 2:00 (tj. za 6 hodin) prezentovala 64 mm srážek.

Předpáteční pozemský vzdušný prostor však nebyl obohacen pouze o (slábnoucí) tajfun Talim, tropických tlakových níží bylo více:

Doksuri:

Původně to vypadalo, že rodící se tropická cyklóna západně od Filipín dosáhne maximálně na status tropické bouře. Ejhle, rázem se z ní stal tajfun 2. kategorie, jehož centrum se po čtvrtečním obědě zdržovalo mezi Vietnamem a čínským ostrovem Hainan. Již je tedy jasné, že tato oblast Asie bude mít tu čest s „dvojkou“, nikoli pouze s tropickou bouří.

Jose, Max a další:

Jose stále neví coby. Už několik desítek hodin v podstatě stojí na jednom místě, v bezpečné vzdálenosti od Bahamských ostrovů a Karibiku. Dne 14. 9. 2017 v 16:00 SELČ tato tropická cyklóna svým zjevem ani příliš nepřipomínala „klasický“ hurikán, (jiho)východ Spojených států amerických přesto zůstává v pozoru. Pod Mexikem pak bylo možné nalézt Maxe (hurikán) a před ním možná budoucí hurikán (Norma).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...


SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...