OHLÉDNUTÍ ZA SNĚŽENÍM V SUBTROPECH

26.12.2016 11:45 | Autor: Jan Horák

Nejdříve však menší domácí vsuvka: 18. prosince se na nížinaté Brno tak trochu usmálo štěstí, neb večer sem při 100% záporných teplotách dorazily srážky. Tudíž sněžilo. A napadlo relativně hodně – na jihovýchodě (Tuřany) nasněžilo 5 mm srážek, na severozápadě (Žabovřesky) tomu bylo prakticky stejně. Jinak řečeno moravskou metropoli přikryla cca 6 cm tlustá přírodní sněhobílá dečka. Pak přišla inverze, zásluhou čehož bylo Brno v podstatě stejně sněhobílé jak na Štědrý den, tak také na Boží hod vánoční.

Za zmínku však rozhodně stojí také to, že kupříkladu v pátek v Brně leželo více sněhu než na horách – třeba šumavský Churáňov ráno hlásil 3 cm (v pondělí v 7 hodin 5 cm), Milešovka v úvodu pátečního dne hovořila o 2 cm, Pec pod Sněžka byla 60 minut po 6. hodině na 4 cm, Přimda byla ráda za řekněme poprašek… A teď už ty subtropy:

Turaif je zhruba padesátitisícové město, jež je v jedné věci podobné krušnohorské Peci pod Sněžkou – je situováno v nadmořské výšce kolem 800 m n. m. Protože se ale nalézá ve vyprahlém sektoru severní Saúdské Arábie, je jeho podnebí a tudíž i počasí poněkud odlišné. Nicméně, 20. prosince tu bylo k vidění to, co mnohde v Česku nikoliv – sníh, a to jak ve vzduchu, tak i na zemi.

V noci z 19. prosince na 20. prosinec sem proudil chladnější vzduch od severovýchodu – po přední straně pole vyššího tlaku vzduchu. Díky tomu zde úterní rtuť teploměru poklesla až k -1,0 °C. Po většinu noci bylo polojasno, avšak poté se dostavilo izolované pásmo srážek, které se o 24 hodin dříve zdržovalo nad východem Středozemního moře. Výsledek? Se vším všudy 5 mm srážek – čistě ve formě sněhu. Saúdskoarabské město Turaif tedy bylo rázem podobné i Brnu. Ale jen krátce, odpoledne teplota vzduchu překročila 4 °C. Následná středa sice slevila až na -2,0 °C, avšak beze sněhu už tak zajímavá nebyla. Krátký pohled na Turaif:

https://www.youtube.com/watch?v=7muj8MIOFQE

A na závěr se vydejme do jihoruského a před několika lety zimně-olympijského Soči.

Jak již bylo řečeno, 18. prosince Brno pocukrovalo něco málo přes 5 cm sněhu. Kdyby ale Brno leželo o plus mínus 2 000 km jihovýchodněji, bylo by na tom o poznání lépe, protože sněhová pokrývka v Soči byla oproti té v Brně čtyřnásobná.

Když se psal 17. prosinec, tak Soči ráno hovořilo o 3 cm sněhu. Avšak ten byl mokrý, protože teploměr hovořil o 2 °C. V rané fázi odpoledne následně až 4 °C, přesněji 4,0 °C. Během večerních hodin se však Soči vrátilo k bodu mrazu s tím, že přidalo srážky – do nedělní 6. hodiny nasrážkovalo necelých 20 mm srážek. Na zemi pak díky tomu pobývalo 21 cm sněhu. A takto sněhobílé už Soči dlouho nebylo – naposledy 3. února 2012 (19 cm).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...