OHLÉDNUTÍ ZA SNĚŽENÍM V SUBTROPECH

26.12.2016 11:45 | Autor: Jan Horák

Nejdříve však menší domácí vsuvka: 18. prosince se na nížinaté Brno tak trochu usmálo štěstí, neb večer sem při 100% záporných teplotách dorazily srážky. Tudíž sněžilo. A napadlo relativně hodně – na jihovýchodě (Tuřany) nasněžilo 5 mm srážek, na severozápadě (Žabovřesky) tomu bylo prakticky stejně. Jinak řečeno moravskou metropoli přikryla cca 6 cm tlustá přírodní sněhobílá dečka. Pak přišla inverze, zásluhou čehož bylo Brno v podstatě stejně sněhobílé jak na Štědrý den, tak také na Boží hod vánoční.

Za zmínku však rozhodně stojí také to, že kupříkladu v pátek v Brně leželo více sněhu než na horách – třeba šumavský Churáňov ráno hlásil 3 cm (v pondělí v 7 hodin 5 cm), Milešovka v úvodu pátečního dne hovořila o 2 cm, Pec pod Sněžka byla 60 minut po 6. hodině na 4 cm, Přimda byla ráda za řekněme poprašek… A teď už ty subtropy:

Turaif je zhruba padesátitisícové město, jež je v jedné věci podobné krušnohorské Peci pod Sněžkou – je situováno v nadmořské výšce kolem 800 m n. m. Protože se ale nalézá ve vyprahlém sektoru severní Saúdské Arábie, je jeho podnebí a tudíž i počasí poněkud odlišné. Nicméně, 20. prosince tu bylo k vidění to, co mnohde v Česku nikoliv – sníh, a to jak ve vzduchu, tak i na zemi.

V noci z 19. prosince na 20. prosinec sem proudil chladnější vzduch od severovýchodu – po přední straně pole vyššího tlaku vzduchu. Díky tomu zde úterní rtuť teploměru poklesla až k -1,0 °C. Po většinu noci bylo polojasno, avšak poté se dostavilo izolované pásmo srážek, které se o 24 hodin dříve zdržovalo nad východem Středozemního moře. Výsledek? Se vším všudy 5 mm srážek – čistě ve formě sněhu. Saúdskoarabské město Turaif tedy bylo rázem podobné i Brnu. Ale jen krátce, odpoledne teplota vzduchu překročila 4 °C. Následná středa sice slevila až na -2,0 °C, avšak beze sněhu už tak zajímavá nebyla. Krátký pohled na Turaif:

https://www.youtube.com/watch?v=7muj8MIOFQE

A na závěr se vydejme do jihoruského a před několika lety zimně-olympijského Soči.

Jak již bylo řečeno, 18. prosince Brno pocukrovalo něco málo přes 5 cm sněhu. Kdyby ale Brno leželo o plus mínus 2 000 km jihovýchodněji, bylo by na tom o poznání lépe, protože sněhová pokrývka v Soči byla oproti té v Brně čtyřnásobná.

Když se psal 17. prosinec, tak Soči ráno hovořilo o 3 cm sněhu. Avšak ten byl mokrý, protože teploměr hovořil o 2 °C. V rané fázi odpoledne následně až 4 °C, přesněji 4,0 °C. Během večerních hodin se však Soči vrátilo k bodu mrazu s tím, že přidalo srážky – do nedělní 6. hodiny nasrážkovalo necelých 20 mm srážek. Na zemi pak díky tomu pobývalo 21 cm sněhu. A takto sněhobílé už Soči dlouho nebylo – naposledy 3. února 2012 (19 cm).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...

REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

Zesnulý pracovní týden k (ne)libosti mnohých zprostředkoval...


REKORDY NA 17. ČERVEN

REKORDY NA 17. ČERVEN

Na neděli 17. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 16. ČERVEN

REKORDY NA 16. ČERVEN

Na sobotu 16. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

Advekce chladonosného vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, jež nastala...