OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

21.1.2017 9:41 | Autor: Jan Horák

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně jednou z těch mnoha troposférických věcí, které Česká republika nikdy nezažije. Slovem nikdy je samozřejmě myšleno do doby, než (pokud vůbec) dojde k „brutální“ reorganizaci ve věci rozložení litosférických desek. Za velkou louží, jinak řečeno Atlantikem, to možné je – dobrým příkladem je středa 18. ledna 2017. Polovina předposledního lednového pracovního týdne je už sice za námi, ale čas je relativní, menší výlet do nedávné přítomnosti tedy vadit nebude.

Ve středu odpoledne bylo ve vzdušném prostoru Severní Ameriky k vidění cca deset tlakových útvarů s tím, že co do počtu panovala rovnováha mezi rázem cyklonálním a anticyklonálním. Abychom tu nebyli až do doby, kdy Spojené státy americké emigrují do Celsiovy teplotní stupnice, tak jen zjednodušeně:

Když se psalo třetí středeční odpoledne tohoto letopočtu, nacházel se nad pomezím Aljašky a kanadské Britské Kolumbie střed celkem objemné tlakové níže, jež byla součástí rozsáhlého pole nižšího tlaku vzduchu, do něhož by se velmi hrubým odhadem vešlo něco kolem dvě stě padesáti Českých republik. Důležité bylo také to, že se nad Hudsonovým zálivem zdržovalo centrum další cyklóny. Obě řečené oblasti nižšího tlaku vzduchu spolu spolupracovaly – do hlubokého kanadského vnitrozemí hnaly teplejší vzduch mající kořeny v Pacifiku. Ten ale musel překonat silně hornatý západ Severní Ameriky. Výsledek? Například v Saskatchewanu i sousední Manitobě padaly teplotní rekordy. Dohromady jich byly desítky. Abychom tu nebyli až do … tak zmiňme jen některé (sledované údobí):

Regina, Saskatchewan, cca 200 000 obyvatel (1883 – 2017):

V pátek 18. ledna 1991 se v metropoli Saskatchewanu rtuť teploměru vyšplhala až na 4,2 °C – nové totální maximum této čtyřiadvacetihodinovky bylo na světě. Ve středu 18. ledna 2017 se Regina dočkala až 5,4 °C. Zatímco Tmax bodovala, Tmin činící -3,8 °C neměla proti -40,6 °C z roku 1886 sebemenší šanci.

Saskatoon, Saskatchewan, cca 250 000 obyvatel (1893 – 2017):

Možná ne hlavní, ale zato nejlidnatější město Saskatchewanu zažilo nejteplejší 18. leden v sezóně 1923, kdy teplota vzduchu kulminovala až na 5,0 °C. Až do úterý 17. ledna 2017 byla tato informace pravdivá. Díky následně středě, která Saskatoonu dopřála až 6,7 °C, pozbyla platnosti.

Thompson, Manitoba, cca 13 000 obyvatel (1968 – 2017):

Kalendář mluvil o sobotě 30. ledna 1993, když bylo v tomto koutě Kanady naměřeno až 8,1 °C. Tato hodnota nadále zastává funkci totálního měsíční maxima a co se středečního dne týče, tak ten ji vůbec neohrozil, protože se zastavil už na 1,3 °C. Nicméně v rámci 18. ledna se o významnou událost jednalo, neb šlo o vůbec první neledový 18. leden, atakováno bylo -3,4 °C z roku 1981.

Kamil SOJKA

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...