OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

21.1.2017 9:41 | Autor: Jan Horák

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně jednou z těch mnoha troposférických věcí, které Česká republika nikdy nezažije. Slovem nikdy je samozřejmě myšleno do doby, než (pokud vůbec) dojde k „brutální“ reorganizaci ve věci rozložení litosférických desek. Za velkou louží, jinak řečeno Atlantikem, to možné je – dobrým příkladem je středa 18. ledna 2017. Polovina předposledního lednového pracovního týdne je už sice za námi, ale čas je relativní, menší výlet do nedávné přítomnosti tedy vadit nebude.

Ve středu odpoledne bylo ve vzdušném prostoru Severní Ameriky k vidění cca deset tlakových útvarů s tím, že co do počtu panovala rovnováha mezi rázem cyklonálním a anticyklonálním. Abychom tu nebyli až do doby, kdy Spojené státy americké emigrují do Celsiovy teplotní stupnice, tak jen zjednodušeně:

Když se psalo třetí středeční odpoledne tohoto letopočtu, nacházel se nad pomezím Aljašky a kanadské Britské Kolumbie střed celkem objemné tlakové níže, jež byla součástí rozsáhlého pole nižšího tlaku vzduchu, do něhož by se velmi hrubým odhadem vešlo něco kolem dvě stě padesáti Českých republik. Důležité bylo také to, že se nad Hudsonovým zálivem zdržovalo centrum další cyklóny. Obě řečené oblasti nižšího tlaku vzduchu spolu spolupracovaly – do hlubokého kanadského vnitrozemí hnaly teplejší vzduch mající kořeny v Pacifiku. Ten ale musel překonat silně hornatý západ Severní Ameriky. Výsledek? Například v Saskatchewanu i sousední Manitobě padaly teplotní rekordy. Dohromady jich byly desítky. Abychom tu nebyli až do … tak zmiňme jen některé (sledované údobí):

Regina, Saskatchewan, cca 200 000 obyvatel (1883 – 2017):

V pátek 18. ledna 1991 se v metropoli Saskatchewanu rtuť teploměru vyšplhala až na 4,2 °C – nové totální maximum této čtyřiadvacetihodinovky bylo na světě. Ve středu 18. ledna 2017 se Regina dočkala až 5,4 °C. Zatímco Tmax bodovala, Tmin činící -3,8 °C neměla proti -40,6 °C z roku 1886 sebemenší šanci.

Saskatoon, Saskatchewan, cca 250 000 obyvatel (1893 – 2017):

Možná ne hlavní, ale zato nejlidnatější město Saskatchewanu zažilo nejteplejší 18. leden v sezóně 1923, kdy teplota vzduchu kulminovala až na 5,0 °C. Až do úterý 17. ledna 2017 byla tato informace pravdivá. Díky následně středě, která Saskatoonu dopřála až 6,7 °C, pozbyla platnosti.

Thompson, Manitoba, cca 13 000 obyvatel (1968 – 2017):

Kalendář mluvil o sobotě 30. ledna 1993, když bylo v tomto koutě Kanady naměřeno až 8,1 °C. Tato hodnota nadále zastává funkci totálního měsíční maxima a co se středečního dne týče, tak ten ji vůbec neohrozil, protože se zastavil už na 1,3 °C. Nicméně v rámci 18. ledna se o významnou událost jednalo, neb šlo o vůbec první neledový 18. leden, atakováno bylo -3,4 °C z roku 1981.

Kamil SOJKA

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

Na pondělí 23. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...


REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...


REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...