O TONGATAPU ŠKRTLA TROPICKÁ BOUŘE

22.3.2015 21:15 | Autor: redakce

 

 

V sobotních pozdních odpoledních hodinách SEČ čili v raných nedělních nočních hodinách středoaustralského času byla u protinožců stále k vidění bouře Nathan, a to konkrétně nad západními vodami Carpentarského zálivu. Ta už zdobí okolí této části světa bezmála dva týdny, neboť se zformovala v úvodu druhého březnového týdne, konkrétně v úterý 10. března. Svého vrcholu dosáhla v druhé polovině předešlého pracovního týdne, kdy se díky svému větru o rychlosti až okolo 170 km/h zapsala mezi cyklóny 2. kategorie. Hned na to pak přešla přes Yorský poloostrov a svůj život s velkou pravděpodobností zakončení někde nad severem Severního teritoria, tj. nad Arnhemskou zemí / Darwinem.

Nathan nicméně nebyl sám – ve světových oceánech se nacházela ještě jedna tropická cyklóna, která byla ve stádiu tropické bouře (Reuben). Ta se sice nalézala daleko od rozlehlého kusu pevniny, přesto však zavadila o Tongatapu, metropolitní ostrov tichooceánského Království Tonga. Na jeho půdě stojí hlavní město zvané Nukuʻalofa, ve kterém trvale pobývá cca 25 000 lidí (celý ostrov pak čítá kolem 80 000 obyvatel). Když české hodiny ukazovaly v sobotu 21. března 16 hodin a 0 minut (Nuku’alofa je vůči ČR v časovém pásmu +12 hod.), tak byl ostrov Tongatapu zásluhou přilehlé tropické bouře, jež ve svém středu nad otevřeným oceánem produkovala větry o 65 km/h, omýván větrem o rychlosti kolem 8 m/s (29 km/h) s tím, že v nárazech to bylo až 15 m/s (54 km/h). Větrnější počasí tady vzhledem k trochu vyvinutější tropické cyklóně vydrželo až do nedělního odpoledne zdejšího pojímání časoprostoru a v maximech dosahovalo tempo proudění 12 až 14 m/s (43 až 50 km/h) s údery až do 20 m/s (72 km/h). Žádné výrazné problémy ale nenastaly.

Kus suché země přezdívaný Tongatapu je s celkovou rozlohou o 260 km² přibližně dvakrát menší než Praha, na rozdíl od ní ale vlastní tropické klima. Průměrný dvanáctiměsíční úhrn srážek se zde pohybuje v blízkosti 1 500 až 1 600 mm bez jasně rozeznatelných period sucha a mokra (obecně ale více prší mezi prosincem až březnem). Teplota slané vody je v podstatě neměnná, nejvyšší je v čase od ledna do dubna, kdy sahá až k 27°C a nejnižší od června do září, kdy klesá k 24°C. Délka dne je kvůli malé vzdálenosti od obratníku Kozoroha rovněž poměrně stálá, a to od 11 do 13 hodin. A neproměnlivost samozřejmě platí také pro teplotu vzduchu, jež se po dobu všech dvaapadesáti týdnů drží v průměru okolo 25°C.

Ročník 2014 jako celek se na Tongatapu prezentoval 24.1°C, největší „zima“ byla v ranních hodinách v sobotu 28. června, když se rtuť teploměru uskromnila k 12.5°C (Tmax 24.3°C), k nejrozpálenějším dnům se naopak zařadil čtvrtek 20. února s popoledními 32.5°C (Tmin 26.0°C), souhrnná relativní vlhkost vzduchu činila 82% a celková hodnota tlaku vzduchu odpovídala 1014 hPa.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...