NY-ÅLESUND ANEB VÍTEJ PANÍ ZIMO

3.9.2016 8:43 | Autor: Jan Horák

6. září bude na území České republiky dozajista sněžit – po docela teplém závěru srpna a startu září poněkud kontrastní myšlenka, nicméně pravdivá, jak se ukázalo. Užití minulého času v posledním slově úvodního souvětí jasně naznačuje, že se nejedná o „prognózu“ na úterý 6. září 2016, na které mimochodem GFS v pátek kreslil kladné hodnoty jak ve 2 m nad zemí, tak i v hladině 850 hPa. Řeč je samozřejmě o 6. září roku loňského, kdy trochu zasněžilo na Sněžce. Ano, 99,999 % obyvatel Česka se tato skutečnost nijak nedotkla, ale sněžilo, a to je meteorologicky (ne)podstatné.

Nakousnutí tématu sníh skrze 6. září samo sebou není jen tak, u pevného skupenství srážek ještě zůstaneme. Akorát za ním budeme vyrazit do mnohem větších výšek. A jak už sám nadpis napovídá, půjde o výšky zeměpisné, nikoliv nadmořské.

Zeměpisnou výší je v tomto případě bezesporu myšlena zeměpisná šíře a cílovou stanicí není nikdo jiný než Ny-Ålesund, nevelká výzkumná víska ležící na severozápadě Špicberk. Jde vlastně o nejsevernější „město“ na Zemi.

Počasí v Ny-Ålesundu bylo v pátek spravováno tlakovou níží, která přes Špicberky postupovala směrem k Severní Americe. Pole působnosti této ryze arktické cyklóny zasahovalo až nad daleké vnitrozemí Severního ledového oceánu (vzhledem k ledu je výraz vnitrozemí výstižný), což nejen pro Ny-Ålesund znamenalo pouze jedno – přiliv vzduchu z prozatím nekonečně ledového severu. Přímo anemometr v Ny-Ålesundu pak hovořil o větru severozápadním.

-1,6 až 1,7 °C, takový byl čtyřiadvacetihodinový rozptyl teplot v Ny-Ålesund ve čtvrtek 1. září. Zasvítilo však sluníčko, a to hlavně ráno, kdy tu bylo skoro jasno. Počátek podzimu 2015 byl v tomto koutě politické Evropy rovněž slunečný (jasno až polojasno) a na rozdíl od letoška nemrazový – v čase od 00:00 do 23:00 poletovala teplota vzduchu mezi 0,2 až 2,8 °C. Ve zbývajících 60 minutách 1. září 2015 rtuť teploměru 0,0 °C zlehka pokořila, meteorologicky se tedy o mrazový den nakonec jednalo.

Zpět do přítomnosti. Ny-Ålesund aneb vítej zimo, přesně tak se tu dal charakterizovat předvíkendový den. Zimní totiž vskutku byl: zataženo a trochu mlhavo, po většinu zde -0,1 °C a méně (Tmin -2,0 °C) a hlavně – sníh. Sněhové vločky se na Ny-Ålesund začaly snášet už ve čtvrtek večer, moc jich ale nebylo. Zato páteční jitro nabídlo pěknou sněhánku při -1 °C a zem byla pocukrována 1 cm sněhu. Decentní zimní atmosféra zde ale moc dlouho nevydrží, v následujících desítkách hodin budou zdejší teploty stoupat až do sousedství 5 °C. Pro neotužilého člověka celkem kosa, pro sněhové vločky ležící na zemi vedro neslučitelné se životem.

To podstatné na závěr: 2. září roku 2016 se v Ny-Ålesundu stalo nejzimnějším 2. zářím třetího milénia, opakem je 2. září 2003 a jeho odpoledních 7,3 °C (2,3 °C v minimu).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

Nad územím Česka se bude ještě zpočátku dne rozpadat...

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízká...