NY-ÅLESUND ANEB VÍTEJ PANÍ ZIMO

3.9.2016 8:43 | Autor: Jan Horák

6. září bude na území České republiky dozajista sněžit – po docela teplém závěru srpna a startu září poněkud kontrastní myšlenka, nicméně pravdivá, jak se ukázalo. Užití minulého času v posledním slově úvodního souvětí jasně naznačuje, že se nejedná o „prognózu“ na úterý 6. září 2016, na které mimochodem GFS v pátek kreslil kladné hodnoty jak ve 2 m nad zemí, tak i v hladině 850 hPa. Řeč je samozřejmě o 6. září roku loňského, kdy trochu zasněžilo na Sněžce. Ano, 99,999 % obyvatel Česka se tato skutečnost nijak nedotkla, ale sněžilo, a to je meteorologicky (ne)podstatné.

Nakousnutí tématu sníh skrze 6. září samo sebou není jen tak, u pevného skupenství srážek ještě zůstaneme. Akorát za ním budeme vyrazit do mnohem větších výšek. A jak už sám nadpis napovídá, půjde o výšky zeměpisné, nikoliv nadmořské.

Zeměpisnou výší je v tomto případě bezesporu myšlena zeměpisná šíře a cílovou stanicí není nikdo jiný než Ny-Ålesund, nevelká výzkumná víska ležící na severozápadě Špicberk. Jde vlastně o nejsevernější „město“ na Zemi.

Počasí v Ny-Ålesundu bylo v pátek spravováno tlakovou níží, která přes Špicberky postupovala směrem k Severní Americe. Pole působnosti této ryze arktické cyklóny zasahovalo až nad daleké vnitrozemí Severního ledového oceánu (vzhledem k ledu je výraz vnitrozemí výstižný), což nejen pro Ny-Ålesund znamenalo pouze jedno – přiliv vzduchu z prozatím nekonečně ledového severu. Přímo anemometr v Ny-Ålesundu pak hovořil o větru severozápadním.

-1,6 až 1,7 °C, takový byl čtyřiadvacetihodinový rozptyl teplot v Ny-Ålesund ve čtvrtek 1. září. Zasvítilo však sluníčko, a to hlavně ráno, kdy tu bylo skoro jasno. Počátek podzimu 2015 byl v tomto koutě politické Evropy rovněž slunečný (jasno až polojasno) a na rozdíl od letoška nemrazový – v čase od 00:00 do 23:00 poletovala teplota vzduchu mezi 0,2 až 2,8 °C. Ve zbývajících 60 minutách 1. září 2015 rtuť teploměru 0,0 °C zlehka pokořila, meteorologicky se tedy o mrazový den nakonec jednalo.

Zpět do přítomnosti. Ny-Ålesund aneb vítej zimo, přesně tak se tu dal charakterizovat předvíkendový den. Zimní totiž vskutku byl: zataženo a trochu mlhavo, po většinu zde -0,1 °C a méně (Tmin -2,0 °C) a hlavně – sníh. Sněhové vločky se na Ny-Ålesund začaly snášet už ve čtvrtek večer, moc jich ale nebylo. Zato páteční jitro nabídlo pěknou sněhánku při -1 °C a zem byla pocukrována 1 cm sněhu. Decentní zimní atmosféra zde ale moc dlouho nevydrží, v následujících desítkách hodin budou zdejší teploty stoupat až do sousedství 5 °C. Pro neotužilého člověka celkem kosa, pro sněhové vločky ležící na zemi vedro neslučitelné se životem.

To podstatné na závěr: 2. září roku 2016 se v Ny-Ålesundu stalo nejzimnějším 2. zářím třetího milénia, opakem je 2. září 2003 a jeho odpoledních 7,3 °C (2,3 °C v minimu).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března...


REKORDY NA 22. BŘEZEN

REKORDY NA 22. BŘEZEN

Na čtvrtek 22. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...