NORMAN WELLS A VARDAH

9.12.2016 9:19 | Autor: Jan Horák

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n. m., plus mínus 800 obyv.

Ve čtvrtek 8. prosince 2016 okolo 5. hodiny se v tomto nevelkém městě situovaném v severokanadských Severozápadních teritoriích teplota vzduchu nalézala na -41,7 °C. Něco takového se tu již poměrně dlouho nestalo – letos tomu bylo poprvé, předtím naposledy v 1. třetině meteorologické zimy 2015/2016, jmenovitě v neděli 27. prosince, jež si připsala až -43,6 °C.

Ve smyslu letopočtu 2016 se zároveň jednalo o 2. den, jenž se dokázal aspoň dotknout -41,0 °C. Tím premiérovým byla středa 7. prosince, kdy byla Tmin rovna -41,3 °C. Polovina právě dobíhajícího pracovního týdne byla v Norman Wells drsnější i přes den, neboť zůstala pod -39 °C. Tmax přišla na svět v brzkých hodinách, odpovídala -38,3 °C.

Vzhledem k tomu, že průměrná nejnižší denní teplota zdejšího 7. prosince dělá -28,1 °C (průměrnou nejvyšší denní teplotou je -20,4 °C) a že v případě 8. prosince jde o -28,2 °C (a -20,5 °C), je jasné, že posledních několik desítek hodin bylo ve výraznějším teplotním podprůměru.

Po boření stávajících teplotních rekordů se však pouze a jen pokukovalo: Byť byla tato středa zásluhou svých -41,3 °C kapánek podchlazená, 7. prosinec 1975 zdolat nedokázala, jelikož ten srazil teplotu vzduchu až k -46,7 °C. A následný 8. prosinec 2016 se zase navzdory svému snažení musel sklonit před 8. prosincem 1948 a jeho mocnějšími -46,1 °C. A poněvadž nyní Norman Wells čeká oteplení, minimálně v tomto týdnu a na začátku toho nového se tu meteodějiny přepisovat nebudou.

Vardah, Bengálský záliv, x až xx km n. m., pravděpodobně 1. kategorie

Souostroví zvané Andamany, které ze západu ohraničuje Andamanské moře, bylo prvním indickým (a z nepatrné části i myanmarským) územím, které se stalo terčem vyvíjející se tropické cyklóny, která díky zisku titulu tropická bouře obdržela jméno Vardah.

Ve čtvrtek odpoledne, přesněji mezi 15. a 16. hodinou našeho času, se střed této tropické tlakové níže zdržoval nad otevřeným Indickým oceánem kousek na západ od Andamanských ostrovů. Už při pohledu z vesmíru bylo zřejmé, že nijak zvlášť silná není. A opravdu nebyla, s větry o tempu kolem 80 km/h byla stále vedena „pouze“ jako tropická bouře. To by se nicméně mělo změnit, při své cestě k subkontinentu zvanému Indie by měla zesílit na cyklón 1. kategorie. Se shodnout nebo menší razancí by poté měla vlétnout na jižní Indii.

Byť to nevypadá na katastrofický scénář, vydatnější srážky spojené s touto cyklónou s přídomkem tropická by měly na některých místech vést k povodním, které jsou problémové vždy a všude. Nemluvě o svižnějším větru. V nejlepším, zároveň však méně pravděpodobném případě Vardah ztratí životní energii ještě nad Bengálským zálivem a nikoho moc nepotrápí.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude převážně polojasno, místy...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...


TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...

REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na úterý 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...