NORMAN WELLS A VARDAH

9.12.2016 9:19 | Autor: Jan Horák

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n. m., plus mínus 800 obyv.

Ve čtvrtek 8. prosince 2016 okolo 5. hodiny se v tomto nevelkém městě situovaném v severokanadských Severozápadních teritoriích teplota vzduchu nalézala na -41,7 °C. Něco takového se tu již poměrně dlouho nestalo – letos tomu bylo poprvé, předtím naposledy v 1. třetině meteorologické zimy 2015/2016, jmenovitě v neděli 27. prosince, jež si připsala až -43,6 °C.

Ve smyslu letopočtu 2016 se zároveň jednalo o 2. den, jenž se dokázal aspoň dotknout -41,0 °C. Tím premiérovým byla středa 7. prosince, kdy byla Tmin rovna -41,3 °C. Polovina právě dobíhajícího pracovního týdne byla v Norman Wells drsnější i přes den, neboť zůstala pod -39 °C. Tmax přišla na svět v brzkých hodinách, odpovídala -38,3 °C.

Vzhledem k tomu, že průměrná nejnižší denní teplota zdejšího 7. prosince dělá -28,1 °C (průměrnou nejvyšší denní teplotou je -20,4 °C) a že v případě 8. prosince jde o -28,2 °C (a -20,5 °C), je jasné, že posledních několik desítek hodin bylo ve výraznějším teplotním podprůměru.

Po boření stávajících teplotních rekordů se však pouze a jen pokukovalo: Byť byla tato středa zásluhou svých -41,3 °C kapánek podchlazená, 7. prosinec 1975 zdolat nedokázala, jelikož ten srazil teplotu vzduchu až k -46,7 °C. A následný 8. prosinec 2016 se zase navzdory svému snažení musel sklonit před 8. prosincem 1948 a jeho mocnějšími -46,1 °C. A poněvadž nyní Norman Wells čeká oteplení, minimálně v tomto týdnu a na začátku toho nového se tu meteodějiny přepisovat nebudou.

Vardah, Bengálský záliv, x až xx km n. m., pravděpodobně 1. kategorie

Souostroví zvané Andamany, které ze západu ohraničuje Andamanské moře, bylo prvním indickým (a z nepatrné části i myanmarským) územím, které se stalo terčem vyvíjející se tropické cyklóny, která díky zisku titulu tropická bouře obdržela jméno Vardah.

Ve čtvrtek odpoledne, přesněji mezi 15. a 16. hodinou našeho času, se střed této tropické tlakové níže zdržoval nad otevřeným Indickým oceánem kousek na západ od Andamanských ostrovů. Už při pohledu z vesmíru bylo zřejmé, že nijak zvlášť silná není. A opravdu nebyla, s větry o tempu kolem 80 km/h byla stále vedena „pouze“ jako tropická bouře. To by se nicméně mělo změnit, při své cestě k subkontinentu zvanému Indie by měla zesílit na cyklón 1. kategorie. Se shodnout nebo menší razancí by poté měla vlétnout na jižní Indii.

Byť to nevypadá na katastrofický scénář, vydatnější srážky spojené s touto cyklónou s přídomkem tropická by měly na některých místech vést k povodním, které jsou problémové vždy a všude. Nemluvě o svižnějším větru. V nejlepším, zároveň však méně pravděpodobném případě Vardah ztratí životní energii ještě nad Bengálským zálivem a nikoho moc nepotrápí.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...