NORILSK PO DEŠTI PŘESKOČIL PŘES 25.0°C

10.6.2015 8:40 | Autor: Jan Horák

Nejen v severozápadních Čechách bylo na začátku tohoto týdne ponuro, chladno a mokro, obdobné podmínky museli snášet také lidé žijící o zhruba 4 200 km dále – řeč je o severoasijském Norilsku.

Norilsk je domovem pro plus mínus 180 000 jedinců, tj. něco jako Ústí nad Labem a Most dohromady. Město na rozdíl od Ústeckého kraje leží za severním polárním kruhem, jeho klima tudíž není mírné, ale boreální s tím, že v létě nepřekvapí tropy a v zimě jsou na denním pořádku kruté mrazy.

Severočeský Most včetně nedalekého krajského Ústí nad Labem mají již letošní první letní (a také tropický) den za sebou, sibiřský Norilsk ale ještě donedávna totéž říci nemohl.

Norilsk na tom byl v pondělí v podstatě identicky jako Most či Ústí nad Labem – na obloze dominovala nemodrá barva a k zemi se sneslo několik dešťových kapek.
Celsiovy hodnoty byly zásluhou velké oblačnosti a přírodního zavlažování dole – v minimu 3.6°C, v pravé poledne 9°C a v dalších hodinách nanejvýš 13.4°C (stanice v jižní části města). V Ústí nad Labem se pondělní minima motala okolo 12°C a maxima poté kolem 15°C, takže severopolární Norilsk na tom zase tak špatně nebyl.

Vlnící se a tím i poněkud nestabilní studená fronta doprovázela mnoho Čechů i v úterý, kdy hlavně v nočních a ranních hodinách smáčela západ Čech. Rtuť teploměru vlivem toho opět moc nestoupala a třeba v Ústí nad Labem se po celý den zdržovala v těsném sousedství 10°C. V severoruském Norilsku už bylo mnohem lépe – slunečno (ráno a dopoledne zpočátku až oblačno), srážky žádné a z nočních 8.9°C se v poobědovém čase stalo vyletněných 25.7°C. V Norilsku šlo o vůbec první překročení 20.0°C a zároveň o úvodní letní den tohoto roku, do té doby byl nejteplejším dnem pátek 5. června s jarními 17.5°C (teploty přijatelné, vzhled oblohy už nikoliv).

V roce 2014 v Norilsku počátek druhého červnového týdne tak pestrý nebyl, v pondělí 9. června se teploty pohybovaly v rozmezí od -0.4 do 9.8°C (k tomu proměnlivá oblačnost) a v úterý 10. června dělal teplotní rozptyl 0.9 až 4.0°C (inverze).
V roce 2009 se zdejší pondělí 8. června postaralo o minimum 1.4°C a maximum 6.0°C (obloha převážně oblačná) a v úterý 9. června se zde Rusové nedočkali více než 10.9°C (na startu noci se zrodila nejnižší teplota o 2.1°C a od rána až do večera bylo oblačno až zataženo s přeháňkami).

Letošní 9. červen byl v Norilsku neobvykle (rekordně) teplý, v rámci posledních 10 let byl nejvyhřátější v sezóně 2008, kdy zavítal až ke 14°C. Nejvydařenější čtyřiadvacetihodinovkou šestého měsíce pak byl v letech 2005 až 2014 25. červen roku 2012, neboť doputoval až k letním 27.1°C. A posledním nejvýraznějším tropickým dnem byl 21. červenec 2013, a to díky svým 32.0°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

Knihu Katastrofy - průvodce přežití je dobré si přečíst...

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

ní tropický den letošního roku. Do Evropy střední proudí...

REKORDY NA 30. KVĚTNA

REKORDY NA 30. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...