NOČNÍ EXTRÉM VE FRANCII

2.8.2017 8:26 | Autor: Kamil Sojka

V průběhu noci z 31. července na 1. srpna se ve vzdušném prostoru severní Afriky a jižní a střední Evropy angažovala oblast vysokého tlaku vzduchu. Přestože nebyla nijak extra mohutná, zavinila to, že k nám migroval chladem nepoznaný vzduch mající kořeny kdesi v Libyi. Tento fakt se odrazil na nočních teplotách, které byly všechno jen ne chladivé – příkladem jižní Praha mezi 21. až 7. hodinou čelila teplotám pohybujícím se v průměru okolo 22,2 °C, „bohužel“ kvůli chvilkovému slétnutí k 19,2 °C přišla o noc s přídomkem tropická.

Rozmístění nočních anticyklonálních izobar bylo takové, že onen vzduch z Libye, plus mínus, do evropského srdce putoval přes Tunisko, Itálii (Sardinii), Francii (Korsiku a pevninský jihovýchod), Švýcarsko, Německo a Rakousko. Na severozápadě Korsiky, takže na jihovýchodě Francie, tato povětrnostní situace stačila k tomu, aby se přepsaly francouzské meteorologické dějiny.

Oblast zvaná Marignana během pondělně-úterního nočního času nešla pod 30,5 °C. Proč? Jednak kvůli tomu přílivu tepla z afrického kontinentu, pak, což spolu souvisí, z důvodu korsické hornatosti. Navzdory tomu, že je země galského kohouta na vpády přehřátých vzdušných mas zvyklá, takto nepohodlná nejnižší denní teplota na jejím teritoriu doposud spatřena nebyla, a to francouzští meteorologové počasí bedlivě pozorují již od konce 19. století.

Předchozí francouzskou nejvyšší nejnižší denní teplotou všech dob bylo 30,3 °C, tato hodnota byla naměřena v památném létě 2003, konkrétně ve městě Menton situovaném při vodách Středozemního moře u francouzsko-italské státní hranice.

Znáte Marseille?

Toto více než osmisettisícové město nalézající se u slaných vod východního Atlantiku, plus mínus 180 km jihozápadně od Mentonu, v pondělí 31. července tečovalo 39,2 °C, díky čemuž bylo pokořeno 36,5 °C z letopočtu 2001. A po vskutku nechladném dni následovala věru nesvěží noc – střední teplota vztahující se na období od pondělní 21. do úterní 7. hodiny činila nějakých 30,4 °C, přičemž teplotní dno bylo stanoveno na 28,3 °C. Ve středu 27. července 1983 se v Marseille konala nejteplejší noc v historii, když rtuť teploměru neklesla pod 28,3 °C – včera tím pádem vyrovnáno.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno....

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

Gander je plus minus 12 000 obyvatel čítající maloměsto ležící...

REKORDY NA 28. KVĚTEN

REKORDY NA 28. KVĚTEN

Na pondělí 28. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...

REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...

REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...