NOČNÍ EXTRÉM VE FRANCII

2.8.2017 8:26 | Autor: Kamil Sojka

V průběhu noci z 31. července na 1. srpna se ve vzdušném prostoru severní Afriky a jižní a střední Evropy angažovala oblast vysokého tlaku vzduchu. Přestože nebyla nijak extra mohutná, zavinila to, že k nám migroval chladem nepoznaný vzduch mající kořeny kdesi v Libyi. Tento fakt se odrazil na nočních teplotách, které byly všechno jen ne chladivé – příkladem jižní Praha mezi 21. až 7. hodinou čelila teplotám pohybujícím se v průměru okolo 22,2 °C, „bohužel“ kvůli chvilkovému slétnutí k 19,2 °C přišla o noc s přídomkem tropická.

Rozmístění nočních anticyklonálních izobar bylo takové, že onen vzduch z Libye, plus mínus, do evropského srdce putoval přes Tunisko, Itálii (Sardinii), Francii (Korsiku a pevninský jihovýchod), Švýcarsko, Německo a Rakousko. Na severozápadě Korsiky, takže na jihovýchodě Francie, tato povětrnostní situace stačila k tomu, aby se přepsaly francouzské meteorologické dějiny.

Oblast zvaná Marignana během pondělně-úterního nočního času nešla pod 30,5 °C. Proč? Jednak kvůli tomu přílivu tepla z afrického kontinentu, pak, což spolu souvisí, z důvodu korsické hornatosti. Navzdory tomu, že je země galského kohouta na vpády přehřátých vzdušných mas zvyklá, takto nepohodlná nejnižší denní teplota na jejím teritoriu doposud spatřena nebyla, a to francouzští meteorologové počasí bedlivě pozorují již od konce 19. století.

Předchozí francouzskou nejvyšší nejnižší denní teplotou všech dob bylo 30,3 °C, tato hodnota byla naměřena v památném létě 2003, konkrétně ve městě Menton situovaném při vodách Středozemního moře u francouzsko-italské státní hranice.

Znáte Marseille?

Toto více než osmisettisícové město nalézající se u slaných vod východního Atlantiku, plus mínus 180 km jihozápadně od Mentonu, v pondělí 31. července tečovalo 39,2 °C, díky čemuž bylo pokořeno 36,5 °C z letopočtu 2001. A po vskutku nechladném dni následovala věru nesvěží noc – střední teplota vztahující se na období od pondělní 21. do úterní 7. hodiny činila nějakých 30,4 °C, přičemž teplotní dno bylo stanoveno na 28,3 °C. Ve středu 27. července 1983 se v Marseille konala nejteplejší noc v historii, když rtuť teploměru neklesla pod 28,3 °C – včera tím pádem vyrovnáno.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...


REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude zataženo až oblačno,...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...