NOČNÍ BOUŘKA V CHICAGU

25.2.2017 7:50 | Autor: redakce

 

Pokud byste se v pátek 24. února 2017 okolo 1:30 probudili v blízkém okolí 41° s. š. a 87° z. d., jinými slovy přibližně 8 000 km decentně jihozápadně od České republiky neboli prostě a jednoduše na severu státu Illinois, jmenovitě na území velkoměstského Chicaga, kromě neklidných větví stromů omývaných svižnějším cyklonálním větrem byste také viděli pár blesků, slyšeli několik hromů a hlavně viděli i slyšeli nespočet krup – Chicago v úvodu pátečního dne zasáhla bouřka „letního charakteru“.

Důvod byl vcelku prostý. Stejně jako u nás i na východě Spojených států amerických byla noc ze čtvrtka na pátek v režii oblasti nízkého tlaku vzduchu. Zatímco ale k nám „pouze“ posílala chladnější vzduch od severozápadu, který k něčemu „vzácnému“ nevedl, tak v případě západního okolí Velkých jezer byla situace trošičku jiná – po přední straně zmiňované tlakové níže byl do Chicaga (a dalších měst) hnán vzduch mající původ až v Mexickém zálivu. To by samo o sobě ještě žádný problém nebyl, protože však severně od této cyklóny úřadovala rozsáhlá anticyklóna, která až k Velkým jezerům expedovala chlad ze severnějších partií Kanady, došlo k přímé konfrontaci mas chladnějšího a teplejšího vzduchu. Výsledkem byla tvorba kupovité oblačnosti, která v ojedinělých případech kvůli silnějším vzestupným proudům trochu oponovala datu v kalendáři.

Noční bouřka zasáhla Chicago krátce po půlnoci, konkrétně kolem 1:00 až 1:30. Kroupy, kterými toto zákoutí Severní Ameriky bičovala, až tak malé nebyly – jejich průměr se pohyboval nejčastěji okolo 0,5 cm, daly by se však nalézt ledové projektily o průměru přes 1 cm. Bouřka postupovala poměrně rychle, vždyť za 40 minut urazila nějakých 130 km. Nutno však podotknout, že délka jejího života byla dosti krátká – hned nad Michiganským jezerem, na rozhraní chladnějšího a teplého vzduchu, se poměrně rychle rozpadla, lépe řečeno splynula s okolní méně majestátnou oblačností.

Mimo jiné přechodně urychlila proudění vzduchu, nárazy větru dosahovaly v maximu rychlosti okolo 50 až 60 km/h.

Přidejme pár záběrů chicagské bouřlivé noci: https://www.youtube.com/watch?v=tYO5u-EK9d0 https://www.youtube.com/watch?v=yfNGEyPGH9g

A závěrem krátce shrňme za nedlouho zesnulou chicagskou meteorologickou zimu 2016/2017:

Období od 1. prosince 2016 do čtvrtka 23. února 2017 se prezentovalo průměrnou teplotou -0,9 °C, což bylo o krapet méně než v předchozí sezóně, která ve shodném údobí přinesla teploty v průměru kolem -0,5 °C. Největší zima se konala krátce před Vánocemi, přesněji v pondělí 19. prosince, kdy rtuť teploměru klesla až k -25,0 °C (těsně nepokořeno -25,6 °C z 19. prosince 1983). Naopak na počátku poslední dekády února Chicago zaznamenalo atak 20,0 °C – v sobotu 18. února až 21,1 °C (atakováno 16,7 °C z r. 1981), v neděli 19. února až 20,6 °C (zdoláno 18,3 °C z r. 1930) a v pondělí 20. února až 21,1 °C (zastíněno 17,8 °C z r. 1930).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...