NOČNÍ BOUŘKA V CHICAGU

25.2.2017 7:50 | Autor: redakce

 

Pokud byste se v pátek 24. února 2017 okolo 1:30 probudili v blízkém okolí 41° s. š. a 87° z. d., jinými slovy přibližně 8 000 km decentně jihozápadně od České republiky neboli prostě a jednoduše na severu státu Illinois, jmenovitě na území velkoměstského Chicaga, kromě neklidných větví stromů omývaných svižnějším cyklonálním větrem byste také viděli pár blesků, slyšeli několik hromů a hlavně viděli i slyšeli nespočet krup – Chicago v úvodu pátečního dne zasáhla bouřka „letního charakteru“.

Důvod byl vcelku prostý. Stejně jako u nás i na východě Spojených států amerických byla noc ze čtvrtka na pátek v režii oblasti nízkého tlaku vzduchu. Zatímco ale k nám „pouze“ posílala chladnější vzduch od severozápadu, který k něčemu „vzácnému“ nevedl, tak v případě západního okolí Velkých jezer byla situace trošičku jiná – po přední straně zmiňované tlakové níže byl do Chicaga (a dalších měst) hnán vzduch mající původ až v Mexickém zálivu. To by samo o sobě ještě žádný problém nebyl, protože však severně od této cyklóny úřadovala rozsáhlá anticyklóna, která až k Velkým jezerům expedovala chlad ze severnějších partií Kanady, došlo k přímé konfrontaci mas chladnějšího a teplejšího vzduchu. Výsledkem byla tvorba kupovité oblačnosti, která v ojedinělých případech kvůli silnějším vzestupným proudům trochu oponovala datu v kalendáři.

Noční bouřka zasáhla Chicago krátce po půlnoci, konkrétně kolem 1:00 až 1:30. Kroupy, kterými toto zákoutí Severní Ameriky bičovala, až tak malé nebyly – jejich průměr se pohyboval nejčastěji okolo 0,5 cm, daly by se však nalézt ledové projektily o průměru přes 1 cm. Bouřka postupovala poměrně rychle, vždyť za 40 minut urazila nějakých 130 km. Nutno však podotknout, že délka jejího života byla dosti krátká – hned nad Michiganským jezerem, na rozhraní chladnějšího a teplého vzduchu, se poměrně rychle rozpadla, lépe řečeno splynula s okolní méně majestátnou oblačností.

Mimo jiné přechodně urychlila proudění vzduchu, nárazy větru dosahovaly v maximu rychlosti okolo 50 až 60 km/h.

Přidejme pár záběrů chicagské bouřlivé noci: https://www.youtube.com/watch?v=tYO5u-EK9d0 https://www.youtube.com/watch?v=yfNGEyPGH9g

A závěrem krátce shrňme za nedlouho zesnulou chicagskou meteorologickou zimu 2016/2017:

Období od 1. prosince 2016 do čtvrtka 23. února 2017 se prezentovalo průměrnou teplotou -0,9 °C, což bylo o krapet méně než v předchozí sezóně, která ve shodném údobí přinesla teploty v průměru kolem -0,5 °C. Největší zima se konala krátce před Vánocemi, přesněji v pondělí 19. prosince, kdy rtuť teploměru klesla až k -25,0 °C (těsně nepokořeno -25,6 °C z 19. prosince 1983). Naopak na počátku poslední dekády února Chicago zaznamenalo atak 20,0 °C – v sobotu 18. února až 21,1 °C (atakováno 16,7 °C z r. 1981), v neděli 19. února až 20,6 °C (zdoláno 18,3 °C z r. 1930) a v pondělí 20. února až 21,1 °C (zastíněno 17,8 °C z r. 1930).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...