NOČNÍ BOUŘKA V CHICAGU

25.2.2017 7:50 | Autor: redakce

 

Pokud byste se v pátek 24. února 2017 okolo 1:30 probudili v blízkém okolí 41° s. š. a 87° z. d., jinými slovy přibližně 8 000 km decentně jihozápadně od České republiky neboli prostě a jednoduše na severu státu Illinois, jmenovitě na území velkoměstského Chicaga, kromě neklidných větví stromů omývaných svižnějším cyklonálním větrem byste také viděli pár blesků, slyšeli několik hromů a hlavně viděli i slyšeli nespočet krup – Chicago v úvodu pátečního dne zasáhla bouřka „letního charakteru“.

Důvod byl vcelku prostý. Stejně jako u nás i na východě Spojených států amerických byla noc ze čtvrtka na pátek v režii oblasti nízkého tlaku vzduchu. Zatímco ale k nám „pouze“ posílala chladnější vzduch od severozápadu, který k něčemu „vzácnému“ nevedl, tak v případě západního okolí Velkých jezer byla situace trošičku jiná – po přední straně zmiňované tlakové níže byl do Chicaga (a dalších měst) hnán vzduch mající původ až v Mexickém zálivu. To by samo o sobě ještě žádný problém nebyl, protože však severně od této cyklóny úřadovala rozsáhlá anticyklóna, která až k Velkým jezerům expedovala chlad ze severnějších partií Kanady, došlo k přímé konfrontaci mas chladnějšího a teplejšího vzduchu. Výsledkem byla tvorba kupovité oblačnosti, která v ojedinělých případech kvůli silnějším vzestupným proudům trochu oponovala datu v kalendáři.

Noční bouřka zasáhla Chicago krátce po půlnoci, konkrétně kolem 1:00 až 1:30. Kroupy, kterými toto zákoutí Severní Ameriky bičovala, až tak malé nebyly – jejich průměr se pohyboval nejčastěji okolo 0,5 cm, daly by se však nalézt ledové projektily o průměru přes 1 cm. Bouřka postupovala poměrně rychle, vždyť za 40 minut urazila nějakých 130 km. Nutno však podotknout, že délka jejího života byla dosti krátká – hned nad Michiganským jezerem, na rozhraní chladnějšího a teplého vzduchu, se poměrně rychle rozpadla, lépe řečeno splynula s okolní méně majestátnou oblačností.

Mimo jiné přechodně urychlila proudění vzduchu, nárazy větru dosahovaly v maximu rychlosti okolo 50 až 60 km/h.

Přidejme pár záběrů chicagské bouřlivé noci: https://www.youtube.com/watch?v=tYO5u-EK9d0 https://www.youtube.com/watch?v=yfNGEyPGH9g

A závěrem krátce shrňme za nedlouho zesnulou chicagskou meteorologickou zimu 2016/2017:

Období od 1. prosince 2016 do čtvrtka 23. února 2017 se prezentovalo průměrnou teplotou -0,9 °C, což bylo o krapet méně než v předchozí sezóně, která ve shodném údobí přinesla teploty v průměru kolem -0,5 °C. Největší zima se konala krátce před Vánocemi, přesněji v pondělí 19. prosince, kdy rtuť teploměru klesla až k -25,0 °C (těsně nepokořeno -25,6 °C z 19. prosince 1983). Naopak na počátku poslední dekády února Chicago zaznamenalo atak 20,0 °C – v sobotu 18. února až 21,1 °C (atakováno 16,7 °C z r. 1981), v neděli 19. února až 20,6 °C (zdoláno 18,3 °C z r. 1930) a v pondělí 20. února až 21,1 °C (zastíněno 17,8 °C z r. 1930).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března...


REKORDY NA 22. BŘEZEN

REKORDY NA 22. BŘEZEN

Na čtvrtek 22. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...