NOC NA 8. 4. BYLA V ČESKU TEPLEJŠÍ NEŽ NA FLORIDĚ

9.4.2017 6:31 | Autor: redakce

V průběhu noci z pátku 7. 4. 2017 na sobotu se střed oblasti vysokého tlaku vzduchu, jenž úřadoval zejména v jihozápadním Německu, v zemích Beneluxu, v severní Francii a ve Velké Británii, začal pozvolna přesouvat do střední Evropy čili i k nám do České republiky. Protože ale po přední straně této anticyklóny nadále od severozápadu pokračoval příliv vlhčího vzduchu ze Severního moře, mrakům se z naší kotliny moc nechtělo. Ostatně jako v sobotu, když už ale začínala být patrná blížící se změna (při dumavém pohledu na záběry z Meteosatu, nikoliv při rychlém a bezmyšlenkovitém věnování se dění za okny).

Ve větších výškách orientovaný tlak vzduch hrál během pátečně-sobotní noci hlavní roli také za Atlantickým oceánem, jmenovitě na východě Spojených států a jihovýchodě Kanady, přesněji pak na trase Mexický záliv – Jamesův záliv (nejjižnější sektor Hudsonova zálivu). Po zadní straně této poměrně dost protáhlé tlakové výše byl až do vod Hudsonova zálivu hnán teplý vzduch mající původ v zálivu Mexickém, což by vysvětlovalo, proč Pierre (cca 550 m n. m.), hlavní město Jižní Dakoty, ještě ve 3 hodiny hlásilo 16 °C, díky čemuž hřálo více než řada mnohem jižněji situovaných míst. Naopak na jihovýchod Spojených států včetně Floridy byl po přední straně této tlakové výše pumpován chladnějšího vzduch, jehož kořeny odkazovaly na sever poloostrova Labrador.

Výsledek? Noc na 8. 4. 2017 nabídla v Česku vyšší teploty než například na (sub)tropické Floridě. Uveďme několik názorných příkladů (průměrné teploty se vztahují na období od 22:00 do 5:00):

Severofloridské město zvané Crestview, které je domovem pro cca 23 000 lidí a jež se nalézá přibližně 400 km severozápadně od Tampy, nabídlo v průměru 4,9 °C s tím, že v 5 hodin teploměr hovořil o skromných 2 °C – kupříkladu v Ústí nad Labem, jehož „hlavní“ stanice je vzhledem k hladině moře umístěna o plus mínus 300 m výše, se teploty pohybovaly v průměru okolo 8,0 °C, přičemž 60 minut před 6. hodinou se rtuť teploměru zdržovala u 9 °C.

Noční metropolitní Tallahassee (zhruba 180 km východně od Crestview) se dopracovalo k průměrné teplotě 8,1 °C, což sice na

ústeckých 8,0 °C stačilo, avšak třeba na Prahu (Libuši) a jejích 8,9 °C už ne. Jinak řečeno mezi Benešovem a Roudnicemi nad Labem bylo mezi páteční 22. hodinou a sobotní 5. hodinou o 1 °C tepleji než v hlavním městě Floridy. „Pecka“, ne? Ještě zmiňme nejnižší teplotu – v Praze-Libuši 7,9 °C, v Tallahassee 3,9 °C. „Mazec“, ne snad? A jen pro zajímavost – v krkonošské Peci pod Sněžkou bylo v minimu 3,8 °C, to jest de facto stejně jako v Tallahassee.

V centrální části Floridy, konkrétně asi 50 km severně od Tampy neboli cirka 250 km jihovýchodně od Tallahassee, sídlí městečko Brooksville (něco kolem 8 000 obyvatel). Zde se noc z pátku na sobotu prezentovala průměrnou teplotou 9,4 °C, což znamená, že tu bylo chladněji než na Chomutovsku (10,2 °C) nebo v Doksanech (10,9 °C).

V 7 hodin brooksvillský teploměr naměřil 4 °C – v Brně 8 °C, v Ostravě 8 °C, v Českých Budějovicích 9 °C, v Pardubicích 9 °C, v Plzni 9 °C, v Doksanech 10 °C, v Praze-Klementinu 11 °C…

Milešovka sahající do výšky takřka 840 m n. m. nešla pod 4,2 °C – v Tallahassee tím pádem bylo…

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...