No nebylo dnes nádherně?

12. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.9.2018 20:29
ǀ
Kamil Sojka

Opomeneme-li tu noční a ranní přítomnost vysoké oblačnosti, kterou mnozí z Vás možná ani nepostřehli, tak se, dle očekávání, na 100 % české oblohy konalo jasno. Od Aše až po Karvinou ani mráček. Česká republika ve skutečnosti patřila k nejvíce prosluněným zemím v celé Evropě, a to se Slovenskem, Rakouskem, Maďarskem, Slovinskem, Chorvatskem či Lucemburskem. A nejen k nejslunečnějším, nýbrž také k nejteplejším. V zásadě lze říci, že pod tím pásem oblačnosti (studená fronta) táhnoucím se od Bretaňského poloostrova přes Nizozemsko a Dánsko až do Ruska panovalo léto se vším všudy, kdežto nad ním byl podzim podzimem.

 

 

Tropy znovu na scéně

Měli pravdu ti pánové meteorologové a ty dámy meteoroložky, když tvrdily, pardon tvrdili (gentlemanství holt není kompatibilní s gramatikou naší mateřštiny), že se odpolední teploty zatoulají nad hranici 30 °C. Jako obvykle se nejteplejší teplo angažovalo v nížinách kolem Bíliny, Labe a severní Vltavy, jinak řečeno ve středních, východních a severozápadních Čechách. Nevěříte? Dobrá tedy, tu je několik názorných ukázek deklarujících pravdivost výše vyřečených slov:

  • 31,4 °C – Most (Kopisty)
  • 31,2 °C – Brandýs nad Labem
  • 31,2 °C – Průhonice
  • 31,1 °C – Řež u Prahy
  • 30,9 °C – Praha (Komořany)

Ne, nejde o výčet denních maxim, řeč je o nejpřehřátějších hodnotách, jež byly k mání někdy okolo 15. hodiny. Kdo by byl řekl, že zanedlouho vstoupíme do druhé půle úvodní třetiny počasového podzimu, že? Začíná to být mírně trapné, nicméně na synoptické síti zase zazářily Doksany, které jako jediné hlásily tropických 30 °C (v maximu 32,3 °C) – v určitou dobu. Ptáte-li se v jakou konkrétně – pátrejte, pátrejte. Doksanský teploměr tedy ve 14 hodin hovořil o 30,0 °C, otázka zní: Kde bylo chladněji? Znáte Seychely? Díky jednomu pánovi zřejmě ano, no tak právě tam. Jeden z tamních ostrůvků 120 minut po poledni skloňoval necelých 29 °C, přesněji 28,6 °C.

 

 

Ale také mrazy mrazík

Ano, dámy a pánové, prostředek stávajícího pracovního týdne nebyl pouze tropickým, nýbrž téže mrazovým. V noci totiž moc nefoukalo, zároveň díky vlivu vyššího tlaku byly vidět hvězdy, plus máme skoro půlku září, takže radiační ochlazování chtě nechtě pozvolna zesiluje, jak se noc prodlužuje. Protentokrát bylo nutné za jitřním mrazem cestovat na západ Čech, kde sídlí krušnohorské Jelení. Tomu se zachtělo nejdříve po -0,9 °C, později i po rovném -1 °C. Ve finále zlehoučka pod -1,0 °C. Zásluhou toho lze konstatovat, že v evropském srdci byla větší kosa než v Arktidě, kde například Longyearbyen nešel pod 2,1 °C. Na takřka úplném severu Špicberk pak nebylo méně než 0,5 °C.

 

 

 

Když už jsme u toho Jelení – v neděli 25. února tohoto roku zde bylo až -27,1 °C, přičemž docela silné mrazy panovaly napříč celou republikou. Pokud Vám aktuální počasí přijde přehnaně teplé, vzpomeňte si na tento den, třeba pak změníte mínění. Ač to za okny tak nevypadá, letopočet 2018 je stále starším a starším. Že by z léta rovnou do zimy?

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 14.11.2018

Fronta o ničem i o něčem

ZE SVĚTA ǀ 13.11.2018

USA hlásí silné mrazy, v Las Vegas bylo -17 °C

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 12.11.2018

Jihoamerická bouřkožeň

AKTUÁLNĚ ǀ 12.11.2018

Pořád ta stejná inverzní písnička