(NE)TROPICKOCYKLONÁLNÍ BOHATŠÍ DÉŠŤ V AUSTRÁLII

10.2.2017 8:42 | Autor: Kamil Sojka

Tropická cyklóna to není, přesto to tropická tlaková níže je – v závislosti na úhlu pohledu. Řeč je o oblasti nízkého tlaku vzduchu, která se před několika dny zrodila ve východním sektoru Indického oceánu, konkrétně mezi indonéským ostrovem Jáva a západní Západní Austrálií, jinak řečeno mezi 10 až 20° s. š. neboli v (sub)tropickém klimatickém pásu – takže z ryze zeměpisného úhlu pohledu o tropickou tlakovou níži skutečně šlo.

Jak tak putovala směrem na jih (a posléze na jihozápad), zejména na infračervených snímcích, na nichž dobře vyčnívá masivní (a tedy vysoko sahající) kupovitá oblačnost, nápaditě připomínala tropickou bouři či cyklón v raném stádiu vývoje. V tomto případě však platilo rčení „nesuď knihu podle obalu“, neb ani o jedno nešlo. Potenciál zde byl, zůstal ale nevyužit. Přesto však tato „prostá cyklóna“ významnější srážkové úhrny (a intenzivnější poryvy větru) na západ Západní Austrálie přeci jen přinesla. Tak se na její počínání v krátkosti podívejme.

Začněme na ostrově Barrow. Ten se v údobí od středy 8. 12. 2017 9:00 do čtvrtka 9. 12. 2017 9:00 (tj. za 24 hodin) dočkal 58 mm srážek, přičemž nárazy větru dosahovaly rychlosti až okolo 70 až 80 km/h. Možná nepřekvapí, že se tento 24hodinový srážkový úhrn vepsal do zdejších meteorologických dějin. Průměrné 2 mm srážek byly překonány hned 29krát.

Srážkoměr synoptické meteorologické stanice bydlící na nedalekém ostrově Thevenard byl ještě nasycenější – ve shodném čase zachytil dohromady 84 mm srážek. Thevenard byl díky tomu fakticky 84krát srážkově bohatší než celá Česká republika, která v identické době registrovala 0 mm srážek (až na pár velice malých a tím pádem i zanedbatelných výjimek).

Na letišti Learmonth, které slouží letectvu Australského svazu (Royal Australian Air Force, zkráceně RAAF) a jež leží poblíž Severozápadního mysu, jenž se nachází zhruba 300 km jihozápadně od ostrova Barrow, se déšť spjatý s onou oblastí nízkého tlaku vzduchu angažoval hlavně ve čtvrtek – od středy 8. 12. 2017 9:00 do čtvrtka 9. 12. 2017 9:00 napršelo 17 mm srážek a od čtvrtečních 9:00 do 21:00 přibylo dalších 25 mm srážek s tím, že drtivá většina, přesněji 23 mm, se konala v čase od 9:00 do 15:00. I v tomto případě se jednalo o rekordní déšť, dlouhodobým denním průměrem je tu 1,8 mm srážek.

Kamil SOJKA

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...


PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...