NESPOUTANÁ DONNA

5.5.2017 7:23 | Autor: Kamil Sojka

Na začátku tohoto týdne se poblíž souostrovního Fidži zformovala tropická cyklóna, která začala dobře využívat jak teplý vlhký vzduch nad oceánem, tak také vhodné povětrnostní podmínky, načež začala poměrně rychle nabírat na intenzitě. Tato skutečnost začala (už potřetí užito slovo „začala“ – někdo by možná měl zauvažovat za obohacením svých slovních zásob…) nejvíce trápit obyvatele z ostrovů sestávajícího státu známého jako Vanuatu, které je co do rozlohy přibližně 6,5krát menší než České republika s tím, že ve smyslu populačním je zhruba 68krát menší než Nizozemsko.

Ve čtvrtek odpoledne, jmenovitě v 16 hodin a 30 minut našeho času, se střed zmíněné tropické cyklóny zdržoval necelých 600 km severně od Port Vily, s více než 40 000 obyvateli největšího a zároveň také hlavního města této nevelké země. Vnější vysoká oblačnost spjatá s onou tropickou cyklónou již ale „krášlila“ oblohu prakticky na celém Vanuatu.

Ve zmíněné době byla tato tropická cyklóna ve stádiu cyklónu 2. kategorie, neb produkovala vítr o rychlosti kolem 160 km/h. Pojmenována, už když dosáhla na status tropické bouře, byla jako Donna. Čtvrteční prognózy předpovědních modelů měly jasno – Donna jakožto cyklón 2. až 3. kategorie přejde přes celé Vanuatu a následně zanikne kdesi mezi Novou Kaledonií a jižním Vanuatu. Nejméně vzdálená budoucí přítomnost ukáže, jak tomu bude ve skutečnosti. Tak jako tak, Vanuatu čekají horší časy. Byť jsou zde na cyklóny zvyklí, každá rána je samozřejmě bolestivá.

V pátek 5. 5. 2017 ve 2:00 vanuatského pojímání pozemského časoprostoru (dle toho našeho ve čtvrtek 4. 5. 2017 v 17:00) byl i na severu Vanuatu ještě relativně klid – vítr byl pouze čerstvý o rychlosti povětšinou okolo 30 až 35 km/h. Až se však budeme probouzet do posledního pracovního týdne před druhým květnovým prodlouženým víkendem, který mimochodem ve věci slunečních paprsků kvůli nižším hodnotám tlaku vzduchu zřejmě kdovíjak slavný nebude (kdy už se u nás, alespoň na pár dní, uvelebí nějaká ta pohledná tlaková výše?), bude už situace na Vanuatu o poznání bouřlivější.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

CCA 140LETÝ REKORD V ATLANTĚ I V BUDAPEŠTI

CCA 140LETÝ REKORD V ATLANTĚ I V BUDAPEŠTI

Jak v metropoli americké Georgie, tak také v hlavním...

CASABLANCA VERSUS ČESKO-SLOVENSKÁ MĚSTA

CASABLANCA VERSUS ČESKO-SLOVENSKÁ MĚSTA

Náruživým kositelem teplotních rekordů možná není, avšak dlouhodobým statistikám...

REKORDY NA 27. DUBEN

REKORDY NA 27. DUBEN

Na pátek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zpočátku polojasno až...

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...


SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...