(NE)SNĚHONOSNÁ VÍKENDOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE

22.1.2018 8:34 | Autor: Kamil Sojka

Cheb v rané fázi soboty 20. 1. 2018, tím je myšleno v 7 hodin, kdy jsou vzhledem k nepřítomnosti letního času dostupná meteostaniční hlášení obsahující také zmínku o nejnižší noční (ve většině případů i denní) teplotě a výšce případné sněhové pokrývky, celý český národ informoval o tom, že je držitelem 5 cm silného sněhobílého koberce a že kolem 2. hodiny vychladl na -1,2 °C. Při završení 19. hodiny téhož dne poinformoval, že na zemském povrchu pořád pobývá pěticentimetrová sněhobílá krytina, přičemž teplota vzduchu činí -0,2 °C, což nejednoho zimomila zahřálo na srdéčku, neb bylo v podstatě jisté, že to srážkové pásmo, které se chystá k migraci z Německa do České republiky, přinese nějakou tu sněhovou vločku.

Skutečně doneslo, v neděli 21. 1. 2018 v 7 hodin chebská meteostanice upřesnila, že hloubka sněhové přikrývky odpovídá 12 cm. Co se srážek týče, v onom dvanáctihodinovém horizontu jich do srážkoměru zavítalo celkem 6 mm, lze proto říci, že znovu platilo, že 1 mm srážek = plus 1 cm sněhu. Chebští se díky sobotně-nedělnímu angažování ze strany srážkové aktivity dočkali pro tuto chvíli nejsněhobělejšího dne meteozimy 2017/2018, na stříbrný post sestoupil 18. leden (18 cm).

Předpovědní modely o víkendových nočních srážkách avizovaly již v průběhu pracovního týdne, rovněž měly pravdu v tom, že nebudou celoplošného charakteru, že se budou týkat obzvláště česko-německého pomezí, to znamená Karlovarského, Plzeňského a Jihočeského kraje. Přechodně se objevila idea, že se něco významnějšího udá také v Ústeckém a západním Středočeském kraji, nakonec z toho ale poněkud sešlo. O sněžení se postarala mdlejší oblast nízkého tlaku, která do našeho vzdušného prostoru přilétla od západu. Plus mínus. Nárůst sněžného bohatství (někde spíše zredukování sněžné chudoby) se samo sebou netýkal pouze Chebu.

Karlovy Vary v sobotu večer zkrášlovalo 7 cm sněhu, o 12 hodin později se už jednalo o 15 cm.

Ve jakoby velkoměstské Plzni se předvčerejší večír prezentoval symbolickým popraškem (a 1 °C), následné jitro všechny obyvatele i návštěvníky Plzně přivítalo 6 cm tlustou sněhobílou dekou. Stejně jako v Chebu se tato cifra pasovala do pozice prozatímního sněžného stropu právě probíhající zimní dekády. Ve Varech už viděli více ledových krystalků, v neděli 17. 12. 2017 dohromady 17 cm.

Přimda se dostala do fakticky totožné situace jako Plzeň. Ovšemže, vertikální umístění tohoto cípu evropského srdce je vyšší než to plzeňské, toť důvodem, proč na Přimdě v pokročilém věku předpředešlého dne leželo 28 cm sněhu, nicméně mezi sobotním večerem a nedělním ránem obdržela tolik sněhu co Plzeň, když naměřila 34 cm. I tu se jednalo o sněhem nejobdařenější pasáž stávajícího troposférického ročního období, zastíněno pondělí 18. 12. 2017 a jeho 31 cm.

Churáňov strávil sobotní 19. hodinu na 77 cm sněhu, po uplynutí 720 minut si uvědomil, že je kousíček pod hranicí 80 cm, v této sezóně poprvé.

Na půli cesty mezi Plzní a Temelínem v rozebíraném čase napadly 3 cm sněhu, ze sobotních 7 cm se rázem stalo nedělních 10 cm. Největší úspěch zimy? Ne, úvod vánočního týdne ho vlastnil až 14 cm.

A sic nový týden započne chladnějším jitrem, dále to moc růžově (zimně) nevypadá. Únor překvapí…

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...


TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude většinou jasno nebo...


REKORDY NA 20. DUBEN

REKORDY NA 20. DUBEN

Na pátek 20. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REYKJAVÍČANÉ NEVŠEDNÍM „HICEM“ NAVŠTÍVENI

REYKJAVÍČANÉ NEVŠEDNÍM „HICEM“ NAVŠTÍVENI

Ač s absencí nekonečně modré oblohy a nespočítatelného množství...

REKORDY NA 19. DUBEN

REKORDY NA 19. DUBEN

Na čtvrtek 19. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...