NESLUŠNĚ CHLADNÉ JITRO VE VÝCHODORUSKÉ ČITĚ

29.8.2017 8:24 | Autor: Kamil Sojka

Zatímco v Česku se silně zestárlé léto 2017 na všechny přívětivě usmívá a při dobré náladě pravděpodobně také zesne, alespoň dle tvrzení předpovědních modelů slibujících sympatické počasí, na druhém konci Euroasie je tomu naopak. Zde právě dobíhající meteorologické roční období trpí nepřehlédnutelnou depresí, která se ve velké míře podepisuje jak na množství oblačnosti a tím pádem na kvantitě slunečních paprsků, tak také na teplotách, jež poněkud ignorují zjev kalendáře.

Na nedělní večer, nedělně-pondělní noc a pondělní ráno model GFS se vší vážnosti předhazoval, že se na Čitu, cca 347 088 obyvatel čítající východoruské město ležící přibližně 6 300 km východně od východního břehu severočeského Máchova jezera, mohou snášet sněhové vločky, datu navzdory. Tato domněnka se nezrodila jen tak z nudy, jejím rodičem byla panující konstelace tlakových útvarů nad touto končinou světa – mezi přední stranou tlakové výše se středem západně od Bajkalu a zadní stranou tlakové níže s centrem nad čínsko-ruským příhraničím byl do Čity pumpován teplem nepoznaný vzduch mající kořeny až na dálném neboli (sub)arktickém severu Asie. Relativně velké sblížení těchto dvou vzájemně nekompatibilních tlakových útvarů dále vedlo k výraznějšímu tlakovému nepoměru (tj. gradientu), což dosti oživilo veškeré zdejší anemometry – od nedělního večera byla Čita omývána nárazy větru o rychlosti až kolem 50 km/h.

Včera v 6 hodin tento kout Ruské federace informoval o 1,4 °C a oblačné obloze, kdyby se tedy konaly srážky, nejspíše by skutečně byly zimního charakteru, poněvadž teploměr umístěný v hladině 850 hPa (tj. v nadmořské výšce asi 1 500 m n. m.) by mluvil o ještě nižších teplotách. Protože však vzdušný prostor Čity srážkovou činnost nehostil, na sněhové vločky nakonec nedošlo. Vstup do nového týdne přesto velice svěží byl, vždyť teplotní křivka slétla až k 1,3 °C.

Díky tomu se pondělí 28. srpna stalo nejchladnějším dnem od pátku 9. června, kdy bylo až 0,2 °C (nechybělo tolik mnoho k ataku -0,8 °C z roku 1905). A padl rekord? To „bohužel“ ne, jelikož když se psal letopočet 1979 a jeho 240. den, ochladilo se až na -0,9 °C. Prozatímním totálním srpnovým minimem je nadále -3,0 °C, tato hodnota se konkrétně udála ve středu 31. srpna 1966.

Průměrná nejnižší denní teplota 28. srpna je v Čitě rovna 8 °C, letos tím pádem pobyla ve výrazném podprůměru.

Průměrná nejvyšší denní teplota 28. srpna je v Čitě rovna 21 °C, letos tím pádem pobyla ve výrazném podprůměru, neb činila pouhých 12,3 °C.

Předešlých deset 28. srpnů (tj. 2007 až 2016) se prezentovalo střední teplotou 15,2 °C, plus mínus, přičemž celková rozloha výběhu rtuti teploměru odpovídala 0,8 až 32,2 °C. První hodnota byla naměřena v sezóně 2009, přičemž v ročnících 2010 až 2016 nebylo méně než 4,7 °C, tentoroční 28. srpen tím pádem přinesl nejchladivější Celsiovo číslo za posledních 8 let. Druhá hodnota se zjevila v roce 2011, zdali je 32,2 °C lepší než 12,3 °C, to nechť každý posoudí sám na základě svého počasového gusta.

To hlavní na konec: Dnes (tj. v úterý 29. srpna) ráno Čita prolomila mez -1,0 °C, v minimu až -2,6 °C. Tato hodnota zdárně zlomila vaz památným -1,6 °C ze čtvrtka 29. srpna 1935.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...


REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude zataženo až oblačno,...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...