Neobyčejné chvíle: Tornádo ve 3 000 m n. m.

8. 7. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.7.2018 00:02
ǀ
Kamil Sojka

Ve světě počasí se nikdy neděje vůbec nic. V každém okamžiku se tím či oním způsobem projevuje jeho nevyčerpatelná životní síla, která i z té zdánlivě nejobyčejnější chvíle činí chvíli neobyčejnou. Někdy možná až trochu moc. Ostatně nedávná přítomnost je toho důkazem.

I tornáda (vele)hory ráda

Po krásné, oblaků zcela zbavené a tím pádem na hvězdy nanejvýš bohaté noci následovalo ještě krásnější, oblačností též nepoznané jitro zdokonalené o sluneční paprsky, jež s maximální nevinností prostupovaly skrze okenní skla. Aneb usměvavé počasí přeje dobré ráno. V dopoledních hodinách to samé – nahoře nekonečně modré moře s pozvolna plujícím ostrůvkem žlutého vzezření. Na družicových záběrech rovněž vládne klid. Později se situace začíná měnit – nad horizontem se zničehonic objeví obláčky, bílé, na první pohled mírumilovné. Zdání klame, během chvíle se jedná o poměrně robustní mračna, která jsou stále robustnější. Najednou zmizí i slunce, obloha tmavě šedou až černou namísto modrou a…

I takto možno popsat klasickou letní situací, jíž jsou nefrontální bouřky, jinak řečeno bouřky vznikající uvnitř dané masy vzduchu. Když už je slunce nějakou tu dobu venku, vzduch zdánlivě sedící na stále teplejším zemském povrchu je natolik prohřátý, že se vydá vzhůru. Není-li k dispozici dobře umístěná tlaková výše (a vlhkost není úplně nejnižší apod.), instabilita vede k tomu, že stoupající teplý vzduch navzdory ochlazování zůstává teplejším než jeho okolí. Ve finále vznikají vzestupné proudy, z nich kumuly a z nich kumulonimby. Je-li v tu samou chvíli někde nahoře přítomen horizontálně „položený“ sloup rotujícího vzduchu (křížení větrů), kumulonimbus jej „vezme“ a „přetočí“ do vertikální polohy. Náhle tu máme tzv. mezocyklónu, jež zpravidla bývá součástí tzv. supercelární bouře, ačkoli ne pokaždé.

Z těchto tzv. mezocyklón se s oblibou spouštění tornáda. A těm nejsou cizí ani velké nadmořské výšky, jak to dokazuje čtvrtek 5. 7. 2018. V něm k tomuto jevu došlo v Coloradu, jmenovitě v okresu Park County (vedle města Colorado Springs) v polohách v okruhu 3 000 m n. m.:

 

 

 

Oficiální tabulka rekordů věnující se tornádům ve velkých nadmořských výškách neexistuje, nicméně za jedno z nejextrémnějších tornád se v tomto ohledu považuje tornádo, které se ve středu 7. 7. 2004 zjevilo ve střední Kalifornii, přesněji v národním parku Sequoia – se zemí se dostalo do kontaktu v nadmořské výšce zlehka překračující 3 600 m n. m., což je fakticky dvojnásobek Sněžky.

 

 

Že tyto (vele)horské velké tromby („chytřejší“ výraz pro tornáda) nemohou být destruktivní? Omyl. Před 30 lety a něco, doslovně v úterý 21. 7. 1987, se ve Wyomingu vyskytlo tornádo o síle F4 (dle dnešní klasifikace EF5 – rychlost větru přes 322 km/h), a to v nadmořské výšce cca 2 800 m n. m. O několik roků později, ve středu 11. 8. 1993, utahské pohoří Uinta Mountains hostilo tornádo intenzity F3, z dnešního úhlu pohledu EF4 až EF5.

Věděli jste, že…

Francouzskou oblohou ve středu 4. 7. 2018 prosvištělo 36 605 blesků? Tím byl ve smyslu letopočtu 2018 pokořen dosavadní čtyřiadvacetihodinový rekord ustanovený v pondělí 28. 5. 2018, kdy bylo detekováno 33 841 elektrických výbojů nelidského původu. V úvodních 96 hodinách letošního července pak Francie napočítala dohromady 87 000 troposférických jisker.

 

 

 

 

Před víkendem byl nad Tichým oceánem, lépe definováno nad východním Filipínským mořem k vidění supertajfun Maria? Na status tajfunu 5. kategorie tato tropická cyklóna poprvé dosáhla v pátek v noci našeho pojetí pozemského časoprostoru, kdy produkovala vítr o maximální průměrné rychlosti okolo 260 km/h.

 

 

 

Ewa Wiśnierska (narozena před Štědrým dnem 1971 v Nyse), nadmíru zkušená německá paraglidistka, byla na světovém šampionátu pořádaném v únoru 2007 na severovýchodě australského Nového Jižního Walesu nasáta kumulonimbem? Podle slov její GPS vyletěla do výšky až takřka 9 950 m. Přežila, dozajista zázrakem, avšak uvidíte-li při paraglidingu rostoucí kupovitá mračna, raději rychle k zemi!

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 26.9.2018

Teploty klesly až k -11 °C

AKTUÁLNĚ ǀ 25.9.2018

První záblesk(y) zimy

ZE SVĚTA ǀ 25.9.2018

(Ex)supertajfun Trami

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 25.9.2018

Týdenní předpověď počasí: čeká nás oteplení, v pátek přes Česko přejde studená fronta