Neobyčejné chvíle: horseshoe cloud (a další)

9. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.9.2018 22:21
ǀ
Kamil Sojka

Už jste někdy slyšeli (nebo dokonce viděli) o mraku jménem horseshoe cloud, v překladu do češtiny podkovovitý oblak?

Ve světě počasí se nikdy neděje vůbec nic. V každém okamžiku se tím či oním způsobem projevuje jeho nevyčerpatelná životní síla, která i z té zdánlivě nejobyčejnější chvíle činí chvíli neobyčejnou. Někdy možná až trochu moc. Ostatně poslední týden je toho důkazem.

Střih větru, to je oč tu běží

Ve zkratce: Jednoho pěkného dne si takhle jeden cumulus humilis, počeštěle plochý cumulus (nejedná se samozřejmě doslovně o „placku“, plochý v tomto případě znamená široký a zároveň nevysoký), pluje po české obloze. Aby mohl žít a vlastně se i narodit, je zapotřebí určitého vzestupného proudění (ostatně jako u jiných oblaků). Nic zvláštního. Nicméně pokud se mu do cesty postaví horizontální vítr nekonstantní rychlosti, po nějaké době se utvoří „sloup“ relativně rychle rotujícího vzduchu. Ano, v zásadě se tím dostáváme ke vzniku supercely, jejímž základním rysem je právě „sloup“ relativně rychle rotujícího vzduchu v jejím nitru. Ale cumulus humilis není cumulonimbus, takže s tímto „sloupem“ relativně rychle rotujícího vzduchu nic moc nesvede. Ten se v důsledku proměnlivých povětrnostních podmínek začne různě „kroutit“ a ve finále vede k jevu, který je znám jako horseshoe cloud, česky podkovovitý oblak. Protože však horseshoe cloud není vázán pouze na cumuly (byl již zachycen i u jiných oblaků jako je například altocumulus anebo stratus), za jeho původce je prostě a jednoduše brán lokální a dosti izolovaný střih větru, který vede k formaci onoho „sloupu“. Nejde o nikterak častý úkaz, spíše by se dal nazvat (velmi) vzácným, proto není příliš znám.

 

 

 

Chicagský konec světa

Jako scéna z nějakého katastrofického filmu. Takto možno shrnout, možná lépe řečeno vystihnout letošní Svátek práce (pondělí 3. září) v největším městě státu Illinois. Zatímco v Praze v úvodu tohoto týdne žádný blesk k vidění nebyl (na zbytku našeho území však ano, celkem bylo detekováno přes 2 000 blesků [vedle na Slovensku přes 30 000]), v Chicagu ano. A to v odpoledních hodinách, kdy dorazila silně fotogenická bouřka. Došlo i na tzv. downburst (taková ta ostře ohraničená srážková clona). Na chicagské oficiální meteorologické stanici, která sídlí na mezinárodním letišti O’Hare, se tato bouře prezentovala 37 mm srážek, což rozhodně není málo. Samo o sobě to stačilo na pokoření 3. září 1941 a jeho 36 mm. Jelikož ale sprchlo i v noci a ráno, tak se pondělní suma srážek zastavila na 46 mm. Chybělo tudíž jen málo k tomu, aby se letošnímu 3. září povedlo atakovat také 3. září 1961, které je nadále nejdeštivějším 3. zářím od počátku meteorologických věků (1871 až současnost).

 

 

 

Feodosijská vodní tanečnice

Feodosija Vám pravděpodobně nic neříká. Jde o město, nachází se při jihovýchodním pobřeží Krymského poloostrova, takže při vodách Černého moře, a čítá cca 70 000 obyvatel, podobně jako středočeské Kladno. Avšak v Kladně se teď ve čtvrtek nic zvláštního neudálo, kdežto ve Feodosiji ano. Mohla za to oblast nižšího tlaku, která mimochodem byla na družicových snímcích dobře patrná také o den později. Byly s ní spojené četné bouřky a jedna z nich v pozdnější fázi čtvrtečního dne zamířila právě do Feodosije. Přestože jsou bouřky samy o sobě pohledné (až na výjimky), tato byla obzvlášť výjimečná. Zplodila totiž vodní smršť (a ne jen jednu), to jest velkou trombu (tornádo), které ale nikdy neochutí suchou zem, neb se zaměřuje pouze a jen na vodní plochy. A aby té podívané nebylo málo, tak využila nedostatku denního světla a tuto vodní smršť osvětlovala svými blesky. Něco takového samo sebou zaujme i totálního nemeteonadšence, vše se proto podařilo zvěčnit na fotografiích. Ještě by bylo dobré dodat, že tato bouřka byla i silně vodonosná – dohromady 94 mm srážek. Přitom zářijový průměr odpovídá 45 mm.

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT ǀ 8.8.2018

Silné čtvrteční bouřky: Lokální povodně na Mohelnicku a 43 mm v Praze.

Mohlo by vás zajímat

BOUŘKY ǀ 22.9.2018

Rozhovor: lovec bouřek Miloslav Roháček

FOTOGRAFIE ǀ 21.9.2018

Přes Česko přešla studená fronta, v Praze byl naměřen náraz větru o rychlosti 29 m/s

AKTUÁLNĚ ǀ 21.9.2018

Začátek podzimu přinese rapidní změnu v počasí

AKTUÁLNĚ,PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 19.9.2018

Předpověď počasí: Čeká nás výrazné ochlazení, přes Česko přejde studená fronta