(NE)NASNĚŽILO DOST

8.2.2018 7:30 | Autor: Kamil Sojka

Středeční den se více méně v celé České republice nesl v duchu oblačné až zatažené oblohy a na většině území se taktéž skloňovaly srážky, které až na malé výjimky sympatizovaly s aktuálním ročním obdobím. Proč? Další jihoevropské oblasti nízkého tlaku postupující z centrálního Středomoří do východní Evropy se přeci jen podařilo trochu té srážkonosné oblačnosti protlačit i do evropského centra. Proto. A s ohledem na její trajektorii nepřekvapí, že se opět věnovala Chorvatům a spol. Například Ogulin se díky ní znovu dostal nad půlmetrovou hranici, když včera ráno hlásil 58 cm sněhu. Zásluhou toho se středa stala nejzasněženějším dnem od 12. února 2015 (59 cm). V mezičase, takže mezi 13. únorem 2015 až 6. únorem 2018, ho v Ogulinu pobylo nanejvýše 56 cm. Sněžné žně se rovněž konaly v jižnějším městě Gospić, kde se středeční jitro pochlubilo 52 cm silnou sněhovou pokrývkou. I zde šlo o nejsněhobělejší moment od poslední třetiny meteozimy 2014/2015, konkrétně od jejího 10. února (56 cm).

Na minimálně 291 634, plus mínus, Čechů-Slezanů se v polovině tohoto týdne usmálo zimní štěstí. Narážka nyní samozřejmě nenaráží na nikoho jiného než na Ostravu, slezskou metropoli. Ta vskutku pořádala sněžné žně, vždyť v čase 13:00 až 19:00 obdržela takřka 10 mm srážek, čistě ve formě ledových krystalků a při teplotách zlehka pod bodem mrazu (v průměru cirka -1,6 °C). Nešokuje tudíž, že nám Ostrava poněkud zbělala – z ranních 0 cm na večerních 10 cm. Ostravané byli svědky nejintenzivnějšího sněžení stávající zimní dekády, jež se zároveň postaralo o její prozatímně nejslušnější přikrývku. Na druhou stranu nicméně bída, loňská zima totiž Ostravanům nadělila až 28 cm sněhu (začátek února). Čili pořád je co dohánět.

Co Brno?

Žádná hitparáda. V poledne a krátce po něm možná při velmi decentně záporných hodnotách nasrážkovaly 2 mm srážek, ovšem posléze jako když utne (ano, něco málo ještě přibylo) a teplotní křivka (vyjadřující dění ve výšce 200 cm nad zemí) k tomu vyletěla až na 0,8 °C. Navzdory menší nepřízni brněnská meteorologická stanice v 19 hodin naměřila 3 cm sněhu, což není k zahození. Obdobně na tom byl i rakouský Poysdorf, ten v tutéž chvíli kromě několikacentimetrové (a malinko zvlhlé) bílé dečky disponoval necelým 1 °C.

Jakási simulace Brna proběhla v západnější Náměšti nad Oslavou, kam oblaka také doručila 4 cm sněhu. Naopak v jižnějších Kuchařovicích byl předčtvrteční večír zkrášlen 6 cm sněhu, přičemž nedaleké jaderné Dukovany pocukrovaly 3 cm sněhu, tak jako Holešov.

Slabě úsměvná může být ta skutečnost, že na nížinatou Ostravu oblaka nakydala 10 cm zmrzlé („zkrystalované“) vody, zatímco Lysá hora se musela spokojit s pouhým pěticentimetrovým přírůstkem. Bylo by dobré poznamenat, že vrchol Moravskoslezských Beskyd omýval vítr produkující nárazy o 45 až 60 km/h, což není úplně málo. Přesto býti pravdou, že Ostravany měly sněhové vločky raději. Ostrava!!!

Úplně nejhůře na tom byl Karlovarský, Ústecký a Severočeský kraj, je srážkové pásmo totálně ignorovalo. Avšak ani Hlavní město Praha na tom nebylo nejlépe. Třeba příště.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...