(NE)NASNĚŽILO DOST

8.2.2018 7:30 | Autor: Kamil Sojka

Středeční den se více méně v celé České republice nesl v duchu oblačné až zatažené oblohy a na většině území se taktéž skloňovaly srážky, které až na malé výjimky sympatizovaly s aktuálním ročním obdobím. Proč? Další jihoevropské oblasti nízkého tlaku postupující z centrálního Středomoří do východní Evropy se přeci jen podařilo trochu té srážkonosné oblačnosti protlačit i do evropského centra. Proto. A s ohledem na její trajektorii nepřekvapí, že se opět věnovala Chorvatům a spol. Například Ogulin se díky ní znovu dostal nad půlmetrovou hranici, když včera ráno hlásil 58 cm sněhu. Zásluhou toho se středa stala nejzasněženějším dnem od 12. února 2015 (59 cm). V mezičase, takže mezi 13. únorem 2015 až 6. únorem 2018, ho v Ogulinu pobylo nanejvýše 56 cm. Sněžné žně se rovněž konaly v jižnějším městě Gospić, kde se středeční jitro pochlubilo 52 cm silnou sněhovou pokrývkou. I zde šlo o nejsněhobělejší moment od poslední třetiny meteozimy 2014/2015, konkrétně od jejího 10. února (56 cm).

Na minimálně 291 634, plus mínus, Čechů-Slezanů se v polovině tohoto týdne usmálo zimní štěstí. Narážka nyní samozřejmě nenaráží na nikoho jiného než na Ostravu, slezskou metropoli. Ta vskutku pořádala sněžné žně, vždyť v čase 13:00 až 19:00 obdržela takřka 10 mm srážek, čistě ve formě ledových krystalků a při teplotách zlehka pod bodem mrazu (v průměru cirka -1,6 °C). Nešokuje tudíž, že nám Ostrava poněkud zbělala – z ranních 0 cm na večerních 10 cm. Ostravané byli svědky nejintenzivnějšího sněžení stávající zimní dekády, jež se zároveň postaralo o její prozatímně nejslušnější přikrývku. Na druhou stranu nicméně bída, loňská zima totiž Ostravanům nadělila až 28 cm sněhu (začátek února). Čili pořád je co dohánět.

Co Brno?

Žádná hitparáda. V poledne a krátce po něm možná při velmi decentně záporných hodnotách nasrážkovaly 2 mm srážek, ovšem posléze jako když utne (ano, něco málo ještě přibylo) a teplotní křivka (vyjadřující dění ve výšce 200 cm nad zemí) k tomu vyletěla až na 0,8 °C. Navzdory menší nepřízni brněnská meteorologická stanice v 19 hodin naměřila 3 cm sněhu, což není k zahození. Obdobně na tom byl i rakouský Poysdorf, ten v tutéž chvíli kromě několikacentimetrové (a malinko zvlhlé) bílé dečky disponoval necelým 1 °C.

Jakási simulace Brna proběhla v západnější Náměšti nad Oslavou, kam oblaka také doručila 4 cm sněhu. Naopak v jižnějších Kuchařovicích byl předčtvrteční večír zkrášlen 6 cm sněhu, přičemž nedaleké jaderné Dukovany pocukrovaly 3 cm sněhu, tak jako Holešov.

Slabě úsměvná může být ta skutečnost, že na nížinatou Ostravu oblaka nakydala 10 cm zmrzlé („zkrystalované“) vody, zatímco Lysá hora se musela spokojit s pouhým pěticentimetrovým přírůstkem. Bylo by dobré poznamenat, že vrchol Moravskoslezských Beskyd omýval vítr produkující nárazy o 45 až 60 km/h, což není úplně málo. Přesto býti pravdou, že Ostravany měly sněhové vločky raději. Ostrava!!!

Úplně nejhůře na tom byl Karlovarský, Ústecký a Severočeský kraj, je srážkové pásmo totálně ignorovalo. Avšak ani Hlavní město Praha na tom nebylo nejlépe. Třeba příště.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...


REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

-2,1 °C, toť pro tuto chvíli teplotní dno r....


REKORDY NA 19. KVĚTNA

REKORDY NA 19. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

Duo sestávající z oblasti nízkého tlaku se sídlem na...

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

Jak úterní, tak také středeční noční a ranní čas se...