NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

5.12.2016 9:58 | Autor: Jan Horák

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na moment do španělské Málagy, a to z toho důvodu, že se tu na začátku nedělního dne pořádal významný (lépe řečeno extrémní) kongres dešťových kapek – dle malágské meteorologické stanice tu ráno během krátké doby napršelo až kolem 65 mm srážek. Důvod celkem prostý – cyklóna a s ní spojená hustá oblačnost. V tomto případě velmi vodonosná oblačnost. Památný 18. prosinec 2010, který hlavně díky večerní bouřce nabídl přes 130 mm srážek, díky čemuž se zcela oprávněně stal nejdeštivějším dnem dvanáctého měsíce všech dob (1942 až 2016), nicméně překonán nebyl. Pár pohledů na velkou vodu v Málaze:

https://www.youtube.com/watch?v=C6n-ZkOMzzo

Dlouhou dobu jasno, bezvětří či přinejhorším zanedbatelný vánek o rychlosti do 5 km/h a ručička barometru někde u 1030 hPa. Ano, také v německém Bamberku byla noc ze soboty 3. prosince na neděli v režii tlakové výše, která se rozprostírala nad poměrně velkou částí Evropy. Stejně jako v předešlých nocích se tím pádem plně projevilo radiační ochlazování a severobavorský nížinatý Bamberk se dočkal výraznějšího teplotního pádu.

-14,0 °C, přesně takové bylo v Bamberku znění vyvrcholení nočního snažení čtvrtoprosincové anticyklóny. Tato hodnota však nepochází z neděle 4. prosince 2016, nýbrž z úterý 4. prosince 1962, kdy byl tento kout Německa, stejně jako mnoho dalších míst střední i jiné Evropy, taktéž terčem majestátně vypadající oblasti vyššího tlaku vzduchu.

Toto Celsiovo číslo je v rámci 4. prosince na 1. místě – ledovější 4. prosinec se v Bamberku, alespoň v průběhu celé doby pozorování (to zde probíhá od r. 1949), ještě neodehrál. Ani letos, což lze ale tak trochu vydedukovat ze samotného titulku.

2. místo náleží 4. prosinci 1980 a jeho -12,1 °C. Tehdy nešlo o práci tlakové výše, nýbrž o konání zadní strany rozsáhlé soustavy oblastí nižšího tlaku vzduchu, která do Bamberku dopravila chladný vzduch mající původ až v Arktidě. Ten tenkrát natekl také k nám – leckde rtuť teploměru pokořila -8 °C, kupříkladu jako v Přibyslavi, která si mohla podat ruku s Bamberkem.

Na 3. místě lze spatřit 4. prosinec 1958, jenž Bamberk srazil až k -11,2 °C. Opět zásluha především tlakového útvaru protikladného cyklóně.

Na 4. místě byl až do r. 2015, takže dlouhých 66 let, 4. prosinec 1983, neb slevil až na -10,4 °C. Letošní 4. prosinec ale dospěl k názoru, že když ne medaile bronzová, tak alespoň ta železná. V praxi se tato idea projevila tak, že Bamberk vychladl až na -10,8 °C. Záznam z r. 1983 byl tedy pokořen o 0,4 °C. Z toho rovněž vyplývá, že kdyby neděla byla ještě o 0,5 °C snaživější, ten bronz by získala. Asi nechtěla. Nebo se držela heslem kdo chce moc, nemá nic.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...