NEJEN CHORVATSKO NABÍZÍ ÚLEVU OD EKZÉMU

30.6.2015 7:34 | Autor: Jan Horák

Beja v Portugalsku či třeba Sevilla ve Španělsku, to jsou namátkově dvě města, která v neděli 28. června dosáhla na 43°C. Vlna veder bude obyvatele Pyrenejského poloostrova provázet i v dnech nejbližších s tím, že se pravděpodobně rozšíří také do Francie, Lucemburska, Belgie a Nizozemska. Teplot, které budou výrazněji překročovat 30°C, by se pak teoreticky mohla dočkat i Česká republika, tak uvidíme. Začátek letošních školních letních prázdnin se nicméně zdá být dost ambiciózní, alespoň tedy co se troposférických podmínek týče.

S příchodem tepla (horka) samozřejmě mimo jiné souvisí výrazný nárůst vytíženosti nekrytých bazénů a dalších venkovních prostorů umožňujících pobyt na přímém slunečním záření / ve vodě. V tomto ohledu může být pro někoho menším problémem neduh jménem atopický ekzém. Pokud do této skupiny patříte a všelijaké přípravky se zatím neosvědčily, můžete, za předpokladu, že jste tak ještě neučinili, zkusit štěstí a sáhnout po zelené masti (zelený je pouze obal, samotná mast je poloprůhledná), jejíž názvem je v obráceném sledu písmen „tnegoleb“. Jde o velice účinnou zbraň – dle některých dokonce o tu nejúčinnější. Nejlepší je ji použít před spaním, tj. aplikovat ji na problémové místo před ulehnutím do postele.Kýžený výsledek by se měl dostavit do několika dní. Následně stačí proces opakovat vždy v případě nutnosti, tj. po vyprchání utlumení projevu atopického ekzému, který je sám o sobě nevyléčitelný.

Dobrou, avšak mnohem nákladnější cestou pro zdraví kůže je pobyt u moře. V Evropě je z čeho vybírat – Maďarské moře (Balaton), pro otužilejší jedince je tu moře Keltské, Severní, Baltské nebo třeba Norské a pro méně otužilé osoby pak Thrácké moře, Egejské moře, Krétské moře, Jónské moře, Tyrhénské moře, Ligurské moře a v neposlední řadě Jaderské moře.

Plánujete-li méně náročnou cestu právě k pobřeží Jadranu, tak můžete jako cílovou destinaci zvolit obci jménem Drage, která leží nedaleko Pakoštane a jež nabízí spoustu variant trávení času ve zdejších slaných, ale zato čirých vodách. Dalším velkým plusem této lokality je místní cca 400 metrů vysoký kopec (v rodné řeči Chorvatů Vás na začátku cesty na jeho vrchol uvítá cedule s nápisem „čelinka“), který ze svého vršku nabízí nezapomenutelný pohled – na jedné straně majestátná chorvatská pohoří a na té druhé nekonečné moře obohacené o velmi členité pobřeží.

Pakoštane a Drage spojuje silnice (při srovnání s Českem jde o vozovku z jiného světa), která vede až do Dubrovníku, jenž je odsud vzdálený plus mínus 250 km.

Největší město chorvatského jihu se v letošním meteorologickém létě dočkalo prozatím dvou tropických dnů, k tomu prvnímu došlo ve čtvrtek 4. června, když se rtuť teploměru zastavila až na 30.4°C, a ten druhý následoval hned v pátek 5. června, kdy se teplota vzduchu vyšplhala až na 31.3°C (údaje platné pro stanici situované západně od ulice Gorica Svetog Vlaha pár stovek metrů severozápadně od restaurace Lokanda Peskarija).

V roce 2014 byl Dubrovník v čase od 1. do 29. června obdařen dohromady čtyřmi čtyřiadvacetihodinovkami s maximem alespoň 30.0°C. Prvně se tak stalo v neděli 8. června (31.9°C), podruhé v pondělí 9. června (31.5°C), potřetí ve středu 11. června (30.5°C) a počtvrté ve čtvrtek 12. června (32.3°C – jak se později ukázalo,
byla to nejvyšší hodnota června 2014).

V roce 2013 přinesl shodný časový úsek do Dubrovníku pět tropických chvil. Tou první bylo 30.1°C ze čtvrtka 13. června, druhou se stalo rovných 30.0°C z úterý 18. června, třetí činila 30.3°C (středa 19. června), čtvrtá dělala 31.0°C (čtvrtek 20. června) a poslední pátá odpovídala 30.0°C (pátek 21. června).

V sezóně 2012 se obyvatelé Dubrovníku a obzvláště pak turisté mohli ve středu 27. června radovat z odpoledních 32.6°C a jasné oblohy. Toto Celsiovo číslo je
momentálně stále tím nejvyspělejším v rámci všech dosavadních červnových dnů v aktuálním desetiletí.
Trochu „chorvatské“ nálady do Vás může vnést třeba tento chorvatský song: https://www.youtube.com/watch?v=uJXJ2lgYprE

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...