NEJEN CHORVATSKO NABÍZÍ ÚLEVU OD EKZÉMU

30.6.2015 7:34 | Autor: Jan Horák

Beja v Portugalsku či třeba Sevilla ve Španělsku, to jsou namátkově dvě města, která v neděli 28. června dosáhla na 43°C. Vlna veder bude obyvatele Pyrenejského poloostrova provázet i v dnech nejbližších s tím, že se pravděpodobně rozšíří také do Francie, Lucemburska, Belgie a Nizozemska. Teplot, které budou výrazněji překročovat 30°C, by se pak teoreticky mohla dočkat i Česká republika, tak uvidíme. Začátek letošních školních letních prázdnin se nicméně zdá být dost ambiciózní, alespoň tedy co se troposférických podmínek týče.

S příchodem tepla (horka) samozřejmě mimo jiné souvisí výrazný nárůst vytíženosti nekrytých bazénů a dalších venkovních prostorů umožňujících pobyt na přímém slunečním záření / ve vodě. V tomto ohledu může být pro někoho menším problémem neduh jménem atopický ekzém. Pokud do této skupiny patříte a všelijaké přípravky se zatím neosvědčily, můžete, za předpokladu, že jste tak ještě neučinili, zkusit štěstí a sáhnout po zelené masti (zelený je pouze obal, samotná mast je poloprůhledná), jejíž názvem je v obráceném sledu písmen „tnegoleb“. Jde o velice účinnou zbraň – dle některých dokonce o tu nejúčinnější. Nejlepší je ji použít před spaním, tj. aplikovat ji na problémové místo před ulehnutím do postele.Kýžený výsledek by se měl dostavit do několika dní. Následně stačí proces opakovat vždy v případě nutnosti, tj. po vyprchání utlumení projevu atopického ekzému, který je sám o sobě nevyléčitelný.

Dobrou, avšak mnohem nákladnější cestou pro zdraví kůže je pobyt u moře. V Evropě je z čeho vybírat – Maďarské moře (Balaton), pro otužilejší jedince je tu moře Keltské, Severní, Baltské nebo třeba Norské a pro méně otužilé osoby pak Thrácké moře, Egejské moře, Krétské moře, Jónské moře, Tyrhénské moře, Ligurské moře a v neposlední řadě Jaderské moře.

Plánujete-li méně náročnou cestu právě k pobřeží Jadranu, tak můžete jako cílovou destinaci zvolit obci jménem Drage, která leží nedaleko Pakoštane a jež nabízí spoustu variant trávení času ve zdejších slaných, ale zato čirých vodách. Dalším velkým plusem této lokality je místní cca 400 metrů vysoký kopec (v rodné řeči Chorvatů Vás na začátku cesty na jeho vrchol uvítá cedule s nápisem „čelinka“), který ze svého vršku nabízí nezapomenutelný pohled – na jedné straně majestátná chorvatská pohoří a na té druhé nekonečné moře obohacené o velmi členité pobřeží.

Pakoštane a Drage spojuje silnice (při srovnání s Českem jde o vozovku z jiného světa), která vede až do Dubrovníku, jenž je odsud vzdálený plus mínus 250 km.

Největší město chorvatského jihu se v letošním meteorologickém létě dočkalo prozatím dvou tropických dnů, k tomu prvnímu došlo ve čtvrtek 4. června, když se rtuť teploměru zastavila až na 30.4°C, a ten druhý následoval hned v pátek 5. června, kdy se teplota vzduchu vyšplhala až na 31.3°C (údaje platné pro stanici situované západně od ulice Gorica Svetog Vlaha pár stovek metrů severozápadně od restaurace Lokanda Peskarija).

V roce 2014 byl Dubrovník v čase od 1. do 29. června obdařen dohromady čtyřmi čtyřiadvacetihodinovkami s maximem alespoň 30.0°C. Prvně se tak stalo v neděli 8. června (31.9°C), podruhé v pondělí 9. června (31.5°C), potřetí ve středu 11. června (30.5°C) a počtvrté ve čtvrtek 12. června (32.3°C – jak se později ukázalo,
byla to nejvyšší hodnota června 2014).

V roce 2013 přinesl shodný časový úsek do Dubrovníku pět tropických chvil. Tou první bylo 30.1°C ze čtvrtka 13. června, druhou se stalo rovných 30.0°C z úterý 18. června, třetí činila 30.3°C (středa 19. června), čtvrtá dělala 31.0°C (čtvrtek 20. června) a poslední pátá odpovídala 30.0°C (pátek 21. června).

V sezóně 2012 se obyvatelé Dubrovníku a obzvláště pak turisté mohli ve středu 27. června radovat z odpoledních 32.6°C a jasné oblohy. Toto Celsiovo číslo je
momentálně stále tím nejvyspělejším v rámci všech dosavadních červnových dnů v aktuálním desetiletí.
Trochu „chorvatské“ nálady do Vás může vnést třeba tento chorvatský song: https://www.youtube.com/watch?v=uJXJ2lgYprE

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

Nad územím Česka se bude ještě zpočátku dne rozpadat...


ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízká...

REKORDY NA 16. LISTOPAD

REKORDY NA 16. LISTOPAD

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NÁVRAT LÉTA DO ORDU

NÁVRAT LÉTA DO ORDU

Přístavní město čítající přibližně 150 000 obyvatel, ležící nějakých 1 800...