NEDĚLNÍCH 20 °C A STRMÝ PÁD I VZLET V DENVERU

17.10.2016 9:23 | Autor: redakce

 

 

Česko, neděle 16. října 2016:

Atak hranice 19,5 °C, jinými slovy dvojnásobek Tmax zrozené v pátek 14. října. Řeč je nyní o nedělním odpoledni na Mostecku – na meteorologické stanici (lépe řečeno observatoři), kterou vlastní Ústav fyziky atmosféry Akademie věd České republiky (ÚFA AV ČR), mezi Mostem a Litvínovem (Kopisty) bylo v neděli odpoledne naměřeno až 20 °C. Nejen tím se severozápad Čech dostal do čela pomyslné tabulky českých nedělních poobědových Celsiových hodnot.

20 °C bylo mezi 14. až 15. hodinou naměřeno také ve Středomoří, a to příkladem ve středoitalské přímořské Pescaře. Dále třeba španělský metropolitní Madrid byl v čase od 14:00 do 15:00 na 19 až 20 °C. A například na řeckém ostrově Korfu bylo ve shodné době dokonce o cca 2 °C chladněji – pravdou ale, že zásluhou bouřky.

Severozápad Česka však úspěšně konkuroval některým místům v jižní Evropě ne pouze díky Mostecku. Dosti teplé byly i Teplice, jež decentně přešly mez 20,0 °C. Avšak rovněž takové Doksany hřály – stejně jako Teplice a Kopisty doputovaly do rozmezí od 19,5 do 20,5 °C.

Pokud jste o nedělní odpoledne zhlédly v té době aktuální výstupy modelu GFS, mnoho chladu v nich k vidění nebylo – prakticky až do startu listopadu dominovalo proudění jižních směrů. Samozřejmě, za dva týdny můžeme zažívat další teplotně podprůměrnou epizodu, nicméně přinejmenším dle nedělních odpoledních podkladů šlo snadno nabýt dojmu, že podzim po svém nedávném teplo postrádajícím výkonu poněkud zvolnil tempo.

Denver, Colorado, úterý 11. října až sobota 15. října 2016:

O tom, že počasí v horách dokáže být silně proměnlivé, se v týdnu od 10. října do 16. října 2016 na vlastní kůži přesvědčili v americkém Denveru, hlavním městě Colorada, které je všechno jen ne nížinaté – majestátné Skalnaté hory jej vyzdvihují do nadmořské výšky až 4 401 m n. m.

Samotný Denver se nalézá v polohách kolem 1 600 m n. m., takže je výše než 99,999 % Česka. V úterý 11. října se přímo nad západem Colorada zdržoval střed menší anticyklóny, díky které pokračovala dodávka vzduchu od jihu až jihozápadu – v Denveru se, hlavně díky terénu, rtuť teploměru vyšplhala až na letních 26,1 °C. Protože ale 11. říjen 2015 nabídl až 30,6 °C, rekord na svět nepřišel.

Ve středu 12. října byla denverská Tmax rovna 9,4 °C – z Kanady se přiřítila jiná a ambicióznější tlaková výše, která po své přední straně doručila chlad.

Ve čtvrtek 13. října zadní strana té samé oblasti vyššího tlaku vzduchu propašovala do Denveru vzduch až ze severu Mexického zálivu – v maximu vyletněných 25,6 °C. V pátek následně až 28,9 °C a v sobotu 29,4 °C – překonán dosavadní rekord pro 15. říjen, jenž činil 28,3 °C (2014).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...