NEDĚLNÍCH 20 °C A STRMÝ PÁD I VZLET V DENVERU

17.10.2016 9:23 | Autor: redakce

 

 

Česko, neděle 16. října 2016:

Atak hranice 19,5 °C, jinými slovy dvojnásobek Tmax zrozené v pátek 14. října. Řeč je nyní o nedělním odpoledni na Mostecku – na meteorologické stanici (lépe řečeno observatoři), kterou vlastní Ústav fyziky atmosféry Akademie věd České republiky (ÚFA AV ČR), mezi Mostem a Litvínovem (Kopisty) bylo v neděli odpoledne naměřeno až 20 °C. Nejen tím se severozápad Čech dostal do čela pomyslné tabulky českých nedělních poobědových Celsiových hodnot.

20 °C bylo mezi 14. až 15. hodinou naměřeno také ve Středomoří, a to příkladem ve středoitalské přímořské Pescaře. Dále třeba španělský metropolitní Madrid byl v čase od 14:00 do 15:00 na 19 až 20 °C. A například na řeckém ostrově Korfu bylo ve shodné době dokonce o cca 2 °C chladněji – pravdou ale, že zásluhou bouřky.

Severozápad Česka však úspěšně konkuroval některým místům v jižní Evropě ne pouze díky Mostecku. Dosti teplé byly i Teplice, jež decentně přešly mez 20,0 °C. Avšak rovněž takové Doksany hřály – stejně jako Teplice a Kopisty doputovaly do rozmezí od 19,5 do 20,5 °C.

Pokud jste o nedělní odpoledne zhlédly v té době aktuální výstupy modelu GFS, mnoho chladu v nich k vidění nebylo – prakticky až do startu listopadu dominovalo proudění jižních směrů. Samozřejmě, za dva týdny můžeme zažívat další teplotně podprůměrnou epizodu, nicméně přinejmenším dle nedělních odpoledních podkladů šlo snadno nabýt dojmu, že podzim po svém nedávném teplo postrádajícím výkonu poněkud zvolnil tempo.

Denver, Colorado, úterý 11. října až sobota 15. října 2016:

O tom, že počasí v horách dokáže být silně proměnlivé, se v týdnu od 10. října do 16. října 2016 na vlastní kůži přesvědčili v americkém Denveru, hlavním městě Colorada, které je všechno jen ne nížinaté – majestátné Skalnaté hory jej vyzdvihují do nadmořské výšky až 4 401 m n. m.

Samotný Denver se nalézá v polohách kolem 1 600 m n. m., takže je výše než 99,999 % Česka. V úterý 11. října se přímo nad západem Colorada zdržoval střed menší anticyklóny, díky které pokračovala dodávka vzduchu od jihu až jihozápadu – v Denveru se, hlavně díky terénu, rtuť teploměru vyšplhala až na letních 26,1 °C. Protože ale 11. říjen 2015 nabídl až 30,6 °C, rekord na svět nepřišel.

Ve středu 12. října byla denverská Tmax rovna 9,4 °C – z Kanady se přiřítila jiná a ambicióznější tlaková výše, která po své přední straně doručila chlad.

Ve čtvrtek 13. října zadní strana té samé oblasti vyššího tlaku vzduchu propašovala do Denveru vzduch až ze severu Mexického zálivu – v maximu vyletněných 25,6 °C. V pátek následně až 28,9 °C a v sobotu 29,4 °C – překonán dosavadní rekord pro 15. říjen, jenž činil 28,3 °C (2014).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...


PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...