NEDÁVNÉ BURÁCEJÍCÍ POČASÍ V OCEÁNII

9.11.2017 8:46 | Autor: Kamil Sojka

Začněme v australském Queenslandu:

Nad jihovýchodním sektorem druhé největší australské spolkové země předevčírem, to znamená v úterý 7. listopadu, došlo ke střetu jihovýchodní partie oblasti nízkého tlaku se středem nad středním Queenslandem se severovýchodní částí oblasti vysokého tlaku s centrem u jihoaustralského pobřeží. Poměrně blbá skutečnost, poněvadž nastala srážka masy relativně chladného (a vlhkostí obdařeného) oceánského vzduchu s masou poměrně teplého vnitrozemského vzduchu. Výsledkem bylo zrození majestátné kupovité oblačnosti, jejíž vzestupné (a následně i sestupné) proudy byly vskutku ambiciózní.

Svědkem je Bundaberg, zaokrouhleně sedmdesátitisícové město ležící hrubým odhadem 1 000 km severně od Sydney. Supercela sem přinesla náraz větru odpovídající až 98 km/h, přičemž během pouhých 10 minut ze sebe vypustila 22 mm srážek neboli 22 l vody na metr čtvereční. Mimoto za 5 minut stihla teplotu vzduchu srazit o 7 °C. Celkově Bundabergu dopřála 39 mm srážek, nebyla proto příliš daleko od toho, aby pokořila rekord z roku 1970, jenž je roven 41 mm. Průměrný srážkový úhrn vztahující se na 7. listopad činí 4 mm (přesně 3,5 mm).

Už samotný příchod této supercely byl respektuhodný, však posuďte sami:

https://www.youtube.com/watch?v=5Jjvitk8eRo

V jiných zákoutích Queenslandu se bouřková aktivita prezentovala nárazy až okolo 150 km/h a k tomu ledový projektily, jinými slovy kroupami, o průměru až 5 cm.

Rovněž relativně nedaleký Nový Zéland čelil nepříznivé povětrnostní situaci. A to kvůli hlubší tlakové níži, v jejímž srdci ručičky mechanických barometrů slétly pod hranici 980 hPa. Nejvíce byl zasažen Jižní ostrov, který je silně hornatý – návětrný efekt pohoří způsobil, že byl na leckterých místech registrován trojmístný úhrn srážek. Nicméně vzhledem k řídkosti osídlení těchto koutů Jižního ostrova se tato skutečnost mnoha Novozélanďanů nedotkla.

V blízkém okolí Wellingtonu, který je hlavním městem tohoto poněkud izolovaného souostrovního státu, anemometry naměřily až 154 km/h. Přesně šlo o větroměr na kopci Kaukau, jehož vrchol se nachází 445 m nad hladinou moře. I přímo ve Wellingtonu, v polohách v okruhu 5 m n. m., kdovíjak poklidno nebylo, naopak – v noci z úterý na středu průměrná rychlost větru až 60 km/h, v nárazech více než 80 km/h, v maximu konkrétně 105 km/h. Aneb zaoceánská verze „našeho“ Herwarta.

Přestože na Novém Zélandu za několik týdnů odstartuje léto, v předchozích desítkách hodin tu zásluhou zmíněné cyklóny sněžilo. Samo sebou jen ve výše položených oblastech, například v sousedství Kingstonu, jež překračuje 1 500 m n. m.

Závěrem ještě zmiňme dost možná poslední vyspělou tropickou tlakovou níží letošní atlantické sezóny. Řeč je nyní o tropické bouři Rina, která se včera odpoledne zdržovala poblíž kanadského Newfoundlandu a již z družicových snímků bylo zřejmé, že jí dochází dech. Pevninu nezasáhne.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo až oblačno,...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...


ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března...

REKORDY NA 22. BŘEZEN

REKORDY NA 22. BŘEZEN

Na čtvrtek 22. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...