NATHAN SE PO VÍCE NEŽ TÝDNU STAL CYKLÓNEM

19.3.2015 9:59 | Autor: Jan Horák

V severozápadním sektoru Korálového moře, tj. v prostoru mezi Austrálií a Novou Guineou, je už více než týden k vidění tropická cyklóna, která v podstatě setrvává na jednom a tom samém místě. Celý systém se v této části světa zrodil ještě v úvodu předešlého týdne a od úterý 10. března zároveň nese status tropické bouře. V této podobě následně vydržel desítky hodin, ke změně došlo až o středu 18. března, kdy se Nathan odhodlal k lepšímu výkonu, díky čemuž se zapsal mezi cyklóny.

Do poloviny aktuálního pracovního týdne se rychlost větru v bouři Nathan pohybovala okolo 70 až 100 km/h, poté ale došlo k zesílení nad 119 km/h a tropická cyklóna tak nakonec po poměrně dlouhé době přerostla v cyklón. Ten by měl ještě před vstupem nad suchou zem zesílit, dle předpokladů by rychlost větru jím produkovaným mohla překročit až 150 km/h. Nathan se vydá směrem na západ, australský Queensland tak čeká další úder. Konkrétně jde o oblast Yorského poloostrova a nejvíce by měla být zasažena část mezi městy Cairns a Cooktown – vyjma větru, který by měl v nárazech překračovat rychlost 100 km/h, se zdejší Australané musejí připravit na vydatné srážky a s nimi související bleskové povodně. Oproti supercyklónu Pam, který před několika dny díky silnému dešti, vzedmutému oceánu a větru o rychlosti až kolem 270 km/h zdecimoval Vanuatskou republiku, to ale bude jen „velké nic“.

V první polovině tohoto měsíce se jedna tropická cyklóna přehnala i přes západ Západní Austrálie, a to v podobě cyklónu Olwyn. Prvním zasaženým místem byl ostrov Barrow, který ve čtvrtek 12. března zaznamenal poryvy o rychlosti 35 až 38 m/s (126 až 137 km/h). Tento díl Austrálie, který je zároveň rezervací, je držitelem světového rekordu v rámci rychlosti nárazu větru nevyvolaného tornádem – při řádění supercyklónu Olivia v dubnu roku 1996 se Barrow dočkal větrného úderu o rychlosti až 408 km/h. Tím byl překonán záznam z americké hory Mount Washington (372 km/h). Tento fakt byl nicméně oficiálně uznán až v lednu 2010, tj. po 14 letech.

Cyklón Olwyn pak dále dost potrápil dvouapůltisícové město Exmouth na samém severozápadě Západní Austrálie, kam donesl poryvy o rychlosti okolo 40 až 43 m/s (144 až 155 km/h). Špatně na tom byl i pětitisícový Carnarvon, kde stejně jako v Exmouthu zaznamenali nárazy o rychlosti přes 40 m/s. Olwyn pak došel až do metropolitního Perthu, cesta strávená mimo oceán jej ale zdevastovala a západoaustralské velkoměsto díky tomu ofukoval „jen“ čerstvý vítr s rychlostí do 8 až 11 m/s (29 až 40 km/h) s nárazy v okruhu 15 m/s (54 km/h).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...