NATHAN SE PO VÍCE NEŽ TÝDNU STAL CYKLÓNEM

19.3.2015 9:59 | Autor: Jan Horák

V severozápadním sektoru Korálového moře, tj. v prostoru mezi Austrálií a Novou Guineou, je už více než týden k vidění tropická cyklóna, která v podstatě setrvává na jednom a tom samém místě. Celý systém se v této části světa zrodil ještě v úvodu předešlého týdne a od úterý 10. března zároveň nese status tropické bouře. V této podobě následně vydržel desítky hodin, ke změně došlo až o středu 18. března, kdy se Nathan odhodlal k lepšímu výkonu, díky čemuž se zapsal mezi cyklóny.

Do poloviny aktuálního pracovního týdne se rychlost větru v bouři Nathan pohybovala okolo 70 až 100 km/h, poté ale došlo k zesílení nad 119 km/h a tropická cyklóna tak nakonec po poměrně dlouhé době přerostla v cyklón. Ten by měl ještě před vstupem nad suchou zem zesílit, dle předpokladů by rychlost větru jím produkovaným mohla překročit až 150 km/h. Nathan se vydá směrem na západ, australský Queensland tak čeká další úder. Konkrétně jde o oblast Yorského poloostrova a nejvíce by měla být zasažena část mezi městy Cairns a Cooktown – vyjma větru, který by měl v nárazech překračovat rychlost 100 km/h, se zdejší Australané musejí připravit na vydatné srážky a s nimi související bleskové povodně. Oproti supercyklónu Pam, který před několika dny díky silnému dešti, vzedmutému oceánu a větru o rychlosti až kolem 270 km/h zdecimoval Vanuatskou republiku, to ale bude jen „velké nic“.

V první polovině tohoto měsíce se jedna tropická cyklóna přehnala i přes západ Západní Austrálie, a to v podobě cyklónu Olwyn. Prvním zasaženým místem byl ostrov Barrow, který ve čtvrtek 12. března zaznamenal poryvy o rychlosti 35 až 38 m/s (126 až 137 km/h). Tento díl Austrálie, který je zároveň rezervací, je držitelem světového rekordu v rámci rychlosti nárazu větru nevyvolaného tornádem – při řádění supercyklónu Olivia v dubnu roku 1996 se Barrow dočkal větrného úderu o rychlosti až 408 km/h. Tím byl překonán záznam z americké hory Mount Washington (372 km/h). Tento fakt byl nicméně oficiálně uznán až v lednu 2010, tj. po 14 letech.

Cyklón Olwyn pak dále dost potrápil dvouapůltisícové město Exmouth na samém severozápadě Západní Austrálie, kam donesl poryvy o rychlosti okolo 40 až 43 m/s (144 až 155 km/h). Špatně na tom byl i pětitisícový Carnarvon, kde stejně jako v Exmouthu zaznamenali nárazy o rychlosti přes 40 m/s. Olwyn pak došel až do metropolitního Perthu, cesta strávená mimo oceán jej ale zdevastovala a západoaustralské velkoměsto díky tomu ofukoval „jen“ čerstvý vítr s rychlostí do 8 až 11 m/s (29 až 40 km/h) s nárazy v okruhu 15 m/s (54 km/h).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 24. ČERVENCE

REKORDY NA 24. ČERVENCE

Na pondělí 24. července připadají z měření Praha-Klementinum...

ŠANGHAJ: NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ (PÁTEK)

ŠANGHAJ: NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ (PÁTEK)

28 °C, taková je prozatím podoba střední teploty vzduchu...

VÝRAZNĚJŠÍ SRÁŽKOVÁ ČINNOST NA SEVERU USA

VÝRAZNĚJŠÍ SRÁŽKOVÁ ČINNOST NA SEVERU USA

Coby milovníci bouřek jste už možná zažili, že pořád...


REKORDY NA 23. ČERVENCE

REKORDY NA 23. ČERVENCE

Na neděli 23. července připadají z měření Praha-Klementinum...

BOUŘKY VYSTŘÍDÁ DÉŠŤ

BOUŘKY VYSTŘÍDÁ DÉŠŤ

V neděli bude oblačno až zataženo, na většině území přeháňky...

REKORDY NA 22. ČERVENCE

REKORDY NA 22. ČERVENCE

Na sobotu 22. července připadají z měření Praha-Klementinum...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude převážně oblačno, místy...

MOSKVA: TROPY STÁLE NĚT

MOSKVA: TROPY STÁLE NĚT

Tepelný ostrov Moskvy o sobě dal (decentně) vědět také...

SRÁŽKOVÉ ŽNĚ V ORLANDU

SRÁŽKOVÉ ŽNĚ V ORLANDU

Zatímco u nás v České republice byl vstup do...