NÁRAZY VĚTRU NA SNĚŽCE PŘEKONALY 180 KM/H

19.11.2015 8:43 | Autor: redakce

 

 

Předposlední listopadová středa byla ve střední Evropě poměrně větrná, zejména na horách, a to kvůli významnějšímu tlakovému gradientu, jenž souvisel s tlakovou výší nad jihozápadní Evropou a tlakovou níží nad jižní Skandinávií. Proudění tak sice bylo svižné, ale stále teplé – nejvyšší odpolední teploty se místy velmi vzdálily od 10°C. Například v Dyjákovicích se dočkali až 18°C, příjemné hodnoty však hlásila třeba také moravská metropole, a to 17°C. Ostrava se už v pozdním stádiu rána mohla těšit z 15°C, v Praze-Libuši už v 7 hodin naměřili 16°C a silně prohřáté jitro zaznamenalo i krajské Ústí nad Labem, které ještě kolem 5. hodiny registrovalo 15°C. Chania na Krétě nabídla mezi středeční 5. až 8. hodinou „jen“ 12°C, česká města na tom tedy byla teplotně lépe, i když vzhledem k roční době spíše hůře…

Zatímco teplotní inverze byla v polovině tohoto zkráceného pracovního týdne z důvodu synoptiky tabu, tak nepříjemný vítr nikoliv. Fichtelberg, nejvyšší bod německých Krušných hor, byl o 18. listopad omýván větrem o rychlosti okolo 20 m/s (72 km/h), platilo to ale pro popolední čas – v noci a ráno vanul vítr rychlostí až kolem 30 m/s (108 km/h), přičemž v nárazech to bylo více než 35 m/s (126 km/h). Na karlovarské letištní stanici byly pozorovány poryvy větru o tempu v okruhu 17 až 21 m/s (61 až 76 km/h), hranice 20 m/s byla dosažena také v Ústí nad Labem, relativně nedaleké Doksany se v pravé poledne nacházely u 15°C s tím, že údernost větru odpovídala cca 18 m/s (65 km/h), podobné podmínky panovaly ve shodný čas v Praze-Libuši, a to v podobě 15°C a nárazů větru o rychlosti v blízkosti 17 m/s (60 km/h), na letišti Václava Havla atakovaly údery větru tempo 22 m/s (79 km/h), přes 22 m/s přešly také východočeské Pardubice atd.

Nejvíce samozřejmě foukalo na horách. Šumavský Churáňov byl hned v noci bičován větrem o rychlosti až okolo 28 m/s (100 km/h), „stovka“ nicméně padla i na Šeráku a řadě jiných míst v Hrubém Jeseníku, Orlických horách, Krušných horách, Jizerských horách či Krkonoších. V posledním zmíněném pohoří opět excelovala Sněžka, což s ohledem na její výškové proporce není nic šokujícího.

Vůbec nejsilnější nárazy větru sahaly v Krušných horách až na 137 km/h a šlo právě o německý Fichtelberg. V Německu pak ještě stojí za zmínku hora Brocken – zde rychlost nárazů větru činila až 47 m/s (170 km/h). Při srovnání se Sněžkou to však bylo stále nebylo tolik – polský anemometr na nejvyšším bodě Česka totiž hovořil o atakování hranice 50 m/s, tj. 180 km/h (v maximu až kolem 200 km/h). Taková rychlost větru odpovídá hurikánu 3. kategorie, v něm se však jedná o průměrné (stálé) tempo větru, nikoliv pouze o jeho nárazy.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...