NA VÝCHODNÍM POBŘEŽÍ SEVERNÍ ITÁLIE SNĚŽILO

4.3.2016 10:42 | Autor: Jan Horák

Nad Jaderským mořem se ve čtvrtek odpoledne nacházel střed tlakové níže, která postupovala směrem na východ nad Balkánský poloostrov. Do Středomoří díky této skutečnosti (a rozložení tlakových útvarů dále na sever) začal přes Alpy pronikat chladnější vzduch od severozápadu. Kolize méně prohřátého vzduchu s tím teplejším nad Středomořím jako obvykle vyústila v tvorbu oblačnosti, a to včetně té kupovité – oblačné „kupy“ byly dobře patrné například nad jižní Itálií, konkrétně se jednalo o Kalábrii a Kampánii. Zdejší hory se tak znovu dočkaly vydatného sněžení, namátkou na hoře Scuro leželo v sedm hodin 5 cm sněhu – během následujících šesti hodin ale oblaka vydala 12 mm srážek, a to čistě ve formě sněhu (kolem 9. hodiny, kdy se rtuť teploměru nacházela na 1 °C, se ještě objevilo i pár dešťových kapek, poté teploty klesly pod 0 °C).

Cumulonimbus, nejen jeden, zavítal také do metropolitního Říma, kde se postaral o chvilkové zesílení větru a výjimkou nebylo ani několik elektrických výbojů známých jako blesky. Mimoto se mírně ochladilo – ze skromnějších 10 °C na ještě skromnějších 6 až 7 °C.

Advekce chladu od severozápadu nicméně nesrážela pouze přízemní teploty, sestupná tendence se odehrávala také ve větší výšce, tj. v hladině 850 hPa.
Věru pochmurný 3. březen zaznamenaly severoitalské Benátky. V nočních hodinách a rovněž i k ránu zde sice teploměr ukazoval až 10 °C, avšak počínaje šestou hodinou se teploty stáhly do rozpětí od 4 do 6 °C. Smyslové vnímaní navíc nemálo ovlivňoval déšť a nepříjemný vítr o rychlosti až okolo 50 km/h – pocitová teplota v důsledku toho slétla až k -3 °C. Taková zima nebyla ani na naší Milešovce – při 0 °C a větru o tempu v okruhu 4 km/h to pocitově vycházelo na -1 až -2 °C.

Když vyrazíme z Benátek směrem na jih, můžeme po cca 150 km dorazit do přímořského města (letoviska) Rimini. Ani tady čtvrteční den příliš půvabný nebyl – maximální oblačnost, srážky a k tomu vítr o rychlosti okolo 35 až 50 km/h s nárazy až přes 70 km/h.

Město Rimini bylo z meteorologického pohledu zajímavé – ve 3 hodin v noci tu naměřili 12 °C s tím, že vanul mírný vítr, o 12 hodin později už byly v Rimini pouhé 2 až 3 °C a poryvy větru dosahovaly rychlosti více než 50 km/h. Ale to hlavní – k dešťovým kapkám se začaly přimíchávat sněhové vločky. Dále na západ ve vnitrozemí, kde je reliéf vyvýšený, byly pozorovány srážky sněhové – třeba v nevelkém San Marinu.

Ještě studenější 3. březen pamatuje Rimini v roce 2011, tehdy se po dobu všech 24 hodin teploty zdržovaly v monotónním rozmezí od 1 do 2 °C a od půlnoci až do půlnoci se k zemi snášely kapky deště, občas obohacené o mokré sněhové vločky. Připomeňme jen, že v Doksanech se v tento den teploty vyšplhaly až na 7 °C. Shodné bylo i minimum, akorát se znaménkem mínus.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...


REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...