NA VÝCHODĚ ÍRÁNU SE ROZVÍŘIL PRACH A PÍSEK

10.6.2015 8:42 | Autor: Jan Horák

Za 60. východním poledníkem a pod 32. severní rovnoběžkou bylo o úterní den poměrně živo, a to jak na souši, tak i na vodě. Tropická cyklóna Ashobaa, která od konce předešlého týdne brázdí vody Arabského moře, se sice v úterý odpoledne nacházela nad otevřenými vodami severního Indického oceánu, avšak svou vnější oblačností již škrtala o Omán, který také zasáhne. Systém předznamenávající start monzunových dešťů v této části Asie od svého narození na síle příliš nenabíral, v neděli ráno českého času produkoval vítr o rychlosti okolo 65 km/h a o 48 hodin později to bylo kolem 100 km/h, tj. stále tropická bouře. Vír rotujících oblaků by před vstupem do ománského vzdušného prostoru nijak výrazně zesílit neměl, nejvýchodnější stát Arabského poloostrova očekává „pouze“ tropickou bouři či v nejhorším případě cyklón 1. kategorie.

Nad drtivou většinou Ománu bylo 9. června jasno, pouze na západě, konkrétně mezi ostrovem Masíra a metropolitním Maskatem, křižovala oblohu oblačnost spojená se zmíněnou tropickou bouří. Díky tomu vznikl menší teplotní rozdíl mezi pobřežím a vnitrozemím – mys Ras al Hadd, jenž je nejvýchodnějším bodem Arabského poloostrova, hlásil v úterý po poledni polojasno až oblačno a méně vyhřáté mořské severovýchodní proudění nedovolilo teplotám lézt výše než na 30°C. O cca 330 km vzdálený a slanými vodami neomývaný Fahud naproti tomu provázelo azuro a maxima až o 47°C. Přesně před rokem si obě místa byla blíže, Fahud tenkrát naměřil až 48°C a mys Ras al Hadd až 40°C.

Vydáme-li se z ománského Maskatu strmě na severozápad, tak můžeme po cca 900 km dorazit do města zvaného Zabol, které je domovem pro přibližně 140 000 lidí. Jde o východní sektor Íránu a kromě Íránské vysočiny je zdejší terén tvořen také pouští, přesněji tou jménem Dašt-i Margo (zasahuje rovněž do sousedního Afghánistánu). Právě v tomto vyprahlém (a nepříliš hustě osídleném) úseku Íránu a Afghánistánu byla o sedmý červnový pracovní den pozorovatelná písečná bouře. Mrak vzedmutého písku a prachu se táhl v délce asi 400 km, což odpovídalo Slovensku.

Létající písečná zrna nevynechala ani íránský Zabol, kde přechodně snížila viditelnost pod 100 m (letištní stanice v nadmořské výšce něco málo přes 480 m.n.m.). Písečnou bouři jako obvykle doprovázel problémový vítr, jehož tempo v tomto případě odpovídalo 20 až 22 m/s (72 až 79 km/h) s nárazy až v okruhu 27 m/s (97 km/h). Písečné kratochvíle panovaly zejména v tmavé části dne, a to mezi pondělní 22. hodinou až úterní 4. hodinou. V průběhu úterka se situace začala postupně zlepšovat, avšak ještě v odpoledním čase byla atmosféra huštěná jemnými částicemi prachu a písku.

V Zabolu bylo i trochu chladněji, zatímco v pondělí se v čase od 7:00 do 11:00 teplota vzduchu zdržovala někde u 31 až 37°C, tak v úterý to ve shodném intervalu bylo 24 až 30°C.

Loňský 9. červen se v Zabolu obešel bez písečných hrátek, oční bulvy místních tím pádem nebyly pod palbou miniaturních částic. I teploty byly vyšší, ráno a dopoledne (07:00 až 11:00) činily 30 až 37°C a po obědě se vzduch za jasné oblohy prohřál až na 43°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...

REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

Zesnulý pracovní týden k (ne)libosti mnohých zprostředkoval...


REKORDY NA 17. ČERVEN

REKORDY NA 17. ČERVEN

Na neděli 17. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 16. ČERVEN

REKORDY NA 16. ČERVEN

Na sobotu 16. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

Advekce chladonosného vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, jež nastala...