NA SEVERNÍ KYRGYZSTÁN PŘISTÁLY KRYSTALKY LEDU

18.8.2017 7:57 | Autor: Kamil Sojka

Biškek, s více než 900 000 obyvateli největší a zároveň také hlavní město asijského Kyrgyzstánu, svým centrem, jenž je obohacen o meteorologickou stanici, pobývá v nadmořské výšce kolem 750 m n. m., z tohoto hlediska je tím pádem přirovnatelný k orlickohorskému Polomu. Avšak zatímco Polom v letních měsících vedry moc nepřekypuje, například v době od 1. června do 17. srpna nabídl nanejvýš 29,0 °C s tím, že střední teplota činila něco málo přes 16,0 °C, tak Biškek naopak horka vskutku rád, nejvyšší denní teploty v rozmezí od 30 do 40 °C jsou naprosto normální. Nicméně čas od času troposféra a její počasí příliš běžné není.
Docházíte-li nyní k závěru, že kyrgyzstánská metropole někdy v předešlých desítkách hodin čelila extrémnímu přílivu chladnějšího vzduchu od severu a tedy i sněhových vločkám, v důsledku čehož mimo jiné zchladila více než náš Polom, tak jste na omylu a pouze jste se nechali svést svůdnými slovy. V Biškeku nesněžilo, však jak by také mohlo, když tady od pondělí do čtvrtka rtuť teploměru cestovala mezi 14 až 30 °C.
Včera v 9 hodin kyrgyzstánského pojetí pozemského časoprostoru Biškek hlásil zataženo, 20,0 °C a vcelku nenápadný vítr o rychlosti do 5 km/h. O plus mínus 90 km dále směrem na jihozápad se psal jiný počasový scénář – taktéž zataženo, ale k tomu -1,8 °C a decentní sněhové přeháňky. Nyní jsme se ocitli ve velehorském Velbloudím průsmyku, jmenovitě v nadmořské výšce zlehka nad 3 200 m n. m. Právě tady se čtvrteční jitro prezentovalo až -2,0 °C a slabým sněžením, které na svět přivedlo souvislou sněhobílou pokrývku o síle 2 cm. Navzdory více než 3 000 m n. m. o kdovíjak frekventovanou událost nejde.
Pravdou jest, že se 17. srpen stal druhým dnem stále staršího léta 2017, v němž byl k vidění alespoň 1 cm sněhu. Tím prvním byl 7. červen, který disponoval až 5 cm sněhu a který na svém počátku teplotu vzduchu srazil až na -3,0 °C. Přes den následně nepřekročil 4,7 °C. V meziobdobí, takže od 8. června do 16. srpna, tento kout Kyrgyzstánu sněhobílý nebyl a vyjma 8. června, kdy bylo naměřeno až -0,6 °C, ani nemrzlo. Nejteplejší byl 12. červenec, poněvadž zavítal nad 18 °C.
Ve dnech 1. června až 17. srpna tohoto roku se teploty ve Velbloudím průsmyku pohybovaly v průměru okolo 7 °C, východočeský Polom byl o 9 °C hřejivější. Jeden z nejvyšších vrcholů někdejšího Československa ale nikoliv, Lomnický štít se ve shodné periodě dopracoval ke střední teplotě 6 °C, čili kyrgyzstánskému Velbloudímu průsmyku podlehl o 1 °C, plus mínus pár desetin. Přesto z určitého úhlu pohledu zvítězil, jelikož se 14. června vydal až k -3,4 °C a 13. července v 15 hodin informoval o ještě vychlazenějších -3,6 °C, čímž bez debaty pokořil kyrgyzstánských -3,0 °C.
Ačkoli je Lomnický štít o zhruba 0,5 km menší, v prvních 78 dnech letošní letní sezóny nedokázal přejít přes 16,9 °C, zato „sousední“ Velbloudí průsmyk ano – 12. července až 19,0 °C. Ano, zeměpisná šíře a hlavně řešení asijského kontinentu toto umožňuje.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...