NA SEVEŘANY DÝCHLO JARO A I BISMARCK SE DOČKAL

16.3.2016 8:45 | Autor: Jan Horák

1. března 15 cm, 8. března poprašek a 15. března poprašek. Prozatím každé březnové úterý nabídlo v Praze-Libuši sníh, stejně tomu ale bylo i na jiných místech. A to například v Liberci, kde o zmiňované dny leželo kolem 1 až 6 cm sněhu. V úterý ráno viděla metropole severních Čech souvislou sněhovou pokrývku o výšce 4 cm a rtuť teploměru se přitom nacházela u 0 °C. Ani po obědě tu nebylo o moc tepleji – v 15 hodin naměřili v Liberci skromný 1 °C.

Tak chladno nebylo na severu Ruska, třeba v Murmansku se úterní 15. hodina prezentovala 7 °C a na zemi k tomu leželo něco málo přes 30 cm mokrého sněhu (v neděli 15. 3. 2015 v 15 hodin na tom byla obě města teplotně naprosto stejně – jak v Murmansku, tak i v Liberci 6 °C). V rámci celé České republiky byl třetí úterní den jara 2016 nejteplejší v Žatci, na Mostecku anebo v pražském Klementinu – ve všech případech se denní maxima motala v sousedství 6,5 až 7,0 °C. Opačně tomu bylo na Sněžce, kde teploměr ukazoval -7 °C. V rámci nočních a ranních hodnot zase exceloval šumavský Březník, poněvadž v úvodu noci slevil až na -12 °C. Společným jmenovatelem pro celé Česko pak byla velká oblačnost.

Za jarním počasím bylo možné vyrazit do Skandinávie, kde kralovala tlaková výše (a reliéf). Nejtepleji bylo v Norsku a ve Švédsku – sem tam až +15 °C. Vše navíc zdokonalila modrá obloha a nemalý počet hřejivých slunečních paprsků. Několik konkrétních příkladů (stav ve 14 hodin):

Metropolitní oblast Norska (Oslo a širší okolí): Ås 14 °C a jasno, Oslo 15 °C a jasno, Konnerud 15 °C a jasno, Kongsberg 16 °C a jasno, Asker 17 °C a jasno apod. Švédsko: Rabbalshede 15 °C a jasno, Göteborg 14 °C a jasno, Torsby 15 °C a jasno, Sundsvall 12 °C a jasno, Luleå 13 °C a polojasno atd. Ani za severním polárním kruhem však teploty nebyly nejmarnější – povětšinou 6 až 8 °C.

Na Kypru naopak dominovala oblaka a přeháňky, což přispělo k mírnějšímu dni – Kyrenia na severu Kypru hlásala ve 14 hodin oblačno a necelých 16 °C, Yeşilırmak situovaný o cca 70 km jihozápadněji hovořil o zataženu, slabém dešti a 14 °C a namátkou ještě Pafos mluvil o maximu oblačnosti, dešťových kapkách a 17 °C. Kypřané tak mohli za sluníčkem a o krapet vyššími teplotami vyrazit do zmiňovaného Norska.

Hůře než v norském Askeru bylo také v hlavním městě Libanonu, kterým je Bejrút. Ve 14 hodin tu pršelo a z displeje digitálního teploměru se dalo vyčíst 15,7 °C.

Nejen v Askeru se jednalo o rekordní záležitost, velkoměstské Oslo překonalo výsledek z 15. 3. 2007, který byl roven 12,3 °C. Připomeňme mimochodem, že se Oslo v úterý 27. března 2012 prohřálo na silně úctyhodných a legendárních 21,5 °C. Památná teplá vlna si tehdy připsala sedm teplotních rekordů, a to v řadě za sebou ve dnech 21. 3. – 27. 3. 2012 (předchozím nejlepším výkonem měsíce března bylo příjemných 17,0 °C z 31. 3. 1990).

Na závěr ještě navštivme Severní Dakotu a její Bismarck – před několika dny bylo naznačeno, že by tu nedělní a pondělní maxima kolem 20 °C mohla lámat rekordy. Stalo se tak: Nedělních 22,2 °C nahradilo 21,7 °C ze dne 13. 3. 1914 a pondělních 22,8 °C zastínilo 22,2 °C ze dne 14. 3. 1935.

A jen pro zajímavost: Jeden z posledních výkřiků zimy se v úterý konal na severu Maďarska. V Budapešti sice při teplotách mezi 2 až 3 °C pršelo, avšak v kopcích ležících severně od Budapeště sněžilo a od jitra do odpoledne tu nasněžilo 5 cm sněhu. Až 3 cm sněhu napadly mimo jiné v Košicích, sníh byl ale mokrý a při denních teplotách v okruhu 3 °C se mu moc dobře nedařilo.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...


REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude zataženo až oblačno,...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...