NA SEVEŘANY DÝCHLO JARO A I BISMARCK SE DOČKAL

16.3.2016 8:45 | Autor: Jan Horák

1. března 15 cm, 8. března poprašek a 15. března poprašek. Prozatím každé březnové úterý nabídlo v Praze-Libuši sníh, stejně tomu ale bylo i na jiných místech. A to například v Liberci, kde o zmiňované dny leželo kolem 1 až 6 cm sněhu. V úterý ráno viděla metropole severních Čech souvislou sněhovou pokrývku o výšce 4 cm a rtuť teploměru se přitom nacházela u 0 °C. Ani po obědě tu nebylo o moc tepleji – v 15 hodin naměřili v Liberci skromný 1 °C.

Tak chladno nebylo na severu Ruska, třeba v Murmansku se úterní 15. hodina prezentovala 7 °C a na zemi k tomu leželo něco málo přes 30 cm mokrého sněhu (v neděli 15. 3. 2015 v 15 hodin na tom byla obě města teplotně naprosto stejně – jak v Murmansku, tak i v Liberci 6 °C). V rámci celé České republiky byl třetí úterní den jara 2016 nejteplejší v Žatci, na Mostecku anebo v pražském Klementinu – ve všech případech se denní maxima motala v sousedství 6,5 až 7,0 °C. Opačně tomu bylo na Sněžce, kde teploměr ukazoval -7 °C. V rámci nočních a ranních hodnot zase exceloval šumavský Březník, poněvadž v úvodu noci slevil až na -12 °C. Společným jmenovatelem pro celé Česko pak byla velká oblačnost.

Za jarním počasím bylo možné vyrazit do Skandinávie, kde kralovala tlaková výše (a reliéf). Nejtepleji bylo v Norsku a ve Švédsku – sem tam až +15 °C. Vše navíc zdokonalila modrá obloha a nemalý počet hřejivých slunečních paprsků. Několik konkrétních příkladů (stav ve 14 hodin):

Metropolitní oblast Norska (Oslo a širší okolí): Ås 14 °C a jasno, Oslo 15 °C a jasno, Konnerud 15 °C a jasno, Kongsberg 16 °C a jasno, Asker 17 °C a jasno apod. Švédsko: Rabbalshede 15 °C a jasno, Göteborg 14 °C a jasno, Torsby 15 °C a jasno, Sundsvall 12 °C a jasno, Luleå 13 °C a polojasno atd. Ani za severním polárním kruhem však teploty nebyly nejmarnější – povětšinou 6 až 8 °C.

Na Kypru naopak dominovala oblaka a přeháňky, což přispělo k mírnějšímu dni – Kyrenia na severu Kypru hlásala ve 14 hodin oblačno a necelých 16 °C, Yeşilırmak situovaný o cca 70 km jihozápadněji hovořil o zataženu, slabém dešti a 14 °C a namátkou ještě Pafos mluvil o maximu oblačnosti, dešťových kapkách a 17 °C. Kypřané tak mohli za sluníčkem a o krapet vyššími teplotami vyrazit do zmiňovaného Norska.

Hůře než v norském Askeru bylo také v hlavním městě Libanonu, kterým je Bejrút. Ve 14 hodin tu pršelo a z displeje digitálního teploměru se dalo vyčíst 15,7 °C.

Nejen v Askeru se jednalo o rekordní záležitost, velkoměstské Oslo překonalo výsledek z 15. 3. 2007, který byl roven 12,3 °C. Připomeňme mimochodem, že se Oslo v úterý 27. března 2012 prohřálo na silně úctyhodných a legendárních 21,5 °C. Památná teplá vlna si tehdy připsala sedm teplotních rekordů, a to v řadě za sebou ve dnech 21. 3. – 27. 3. 2012 (předchozím nejlepším výkonem měsíce března bylo příjemných 17,0 °C z 31. 3. 1990).

Na závěr ještě navštivme Severní Dakotu a její Bismarck – před několika dny bylo naznačeno, že by tu nedělní a pondělní maxima kolem 20 °C mohla lámat rekordy. Stalo se tak: Nedělních 22,2 °C nahradilo 21,7 °C ze dne 13. 3. 1914 a pondělních 22,8 °C zastínilo 22,2 °C ze dne 14. 3. 1935.

A jen pro zajímavost: Jeden z posledních výkřiků zimy se v úterý konal na severu Maďarska. V Budapešti sice při teplotách mezi 2 až 3 °C pršelo, avšak v kopcích ležících severně od Budapeště sněžilo a od jitra do odpoledne tu nasněžilo 5 cm sněhu. Až 3 cm sněhu napadly mimo jiné v Košicích, sníh byl ale mokrý a při denních teplotách v okruhu 3 °C se mu moc dobře nedařilo.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...