NA POMEZÍ USA A KANADY NAPADNE AŽ 40 CM SNĚHU

19.11.2016 10:15 | Autor: Jan Horák

Texas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Iowa, Wisconsin, Michigan, východní Jižní Dakota a hlavně Minnesota – ve všech těchto státech, ještě včetně Severní Dakoty a Nebrasky, byly v pátek odpoledne (z amerického pohledu v pátek ráno) k vidění srážky související s tlakovou níží postupující severovýchodním směrem přes Velká jezera do Kanady. Pro Českou republiku zcela nepodstatné, pro většinu obyvatel Minnesoty a sousedního západního Ontaria však rozhodně ano – cyklóna si totiž vysloužila alias první sněhová bouře nastávající zimy.

Střed této tlakové níže se o páteční 14. hodinu a 40. minutu středoevropského času nacházel nad severem Iowy a jihem Minnesoty – nepřekvapí tedy, že se hlavní srážkové pásmo zdržovalo nad severní Minnesotou a východní Jižní Dakotou (viz. radarový pohled na tuto část Spojených států).

Zadní strana této cyklóny, ve spolupráci s výběžkem vyššího tlaku vzduchu orientovaným o něco severněji, zafungovala jako skluzavka pro chladnější kontinentální vzduch – tím je nyní řečeno, proč ten přídomek „první sněhová bouře“.

18. listopadu v 7 hodin a 40 minut středoamerického času (vůči České republice -7 hodin) bylo sněžení pozorováno jak na severovýchodě Nebrasky, tak také na severozápadě Iowy, východě Jižní Dakoty, jihovýchodě Severní Dakoty a většině území Minnesoty.

Vzhledem k trase zmiňované tlakové níže se největší přírůstek sněhu očekává na severovýchodě Minnesoty a dále také na západě kanadského Ontaria – na pomezí Spojených států a Kanady, jinak řečeno v příhraničí Minnesoty a Ontaria, by do sobotního rána středoamerického času mělo napadnout kolem 30 až 40 cm sněhu s tím, že ojediněle by tloušťka nového přírodního sněhobílého koberce mohla být ještě vyšší.

V pátek ráno byla nejzasněženější právě východní Jižní Dakota, a to kvůli přítomnosti vydatných srážek, jež byly kvůli advekci chladu od severovýchodu ryze sněhové – majorita jihodakotského západu hlásila v základu 20 cm sněhu.

Severoamerický premiérový ostrý závan blížící se zimní sezóny utnul dosavadní teplotně nadprůměrný (a leckde i srážkově podprůměrný) průběh podzimu. Zda tento počin bude mít trvalejší následky, nebo se stane jen vsuvkovou záležitostí, to ukáže až čas.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...