NA POMEZÍ USA A KANADY NAPADNE AŽ 40 CM SNĚHU

19.11.2016 10:15 | Autor: Jan Horák

Texas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Iowa, Wisconsin, Michigan, východní Jižní Dakota a hlavně Minnesota – ve všech těchto státech, ještě včetně Severní Dakoty a Nebrasky, byly v pátek odpoledne (z amerického pohledu v pátek ráno) k vidění srážky související s tlakovou níží postupující severovýchodním směrem přes Velká jezera do Kanady. Pro Českou republiku zcela nepodstatné, pro většinu obyvatel Minnesoty a sousedního západního Ontaria však rozhodně ano – cyklóna si totiž vysloužila alias první sněhová bouře nastávající zimy.

Střed této tlakové níže se o páteční 14. hodinu a 40. minutu středoevropského času nacházel nad severem Iowy a jihem Minnesoty – nepřekvapí tedy, že se hlavní srážkové pásmo zdržovalo nad severní Minnesotou a východní Jižní Dakotou (viz. radarový pohled na tuto část Spojených států).

Zadní strana této cyklóny, ve spolupráci s výběžkem vyššího tlaku vzduchu orientovaným o něco severněji, zafungovala jako skluzavka pro chladnější kontinentální vzduch – tím je nyní řečeno, proč ten přídomek „první sněhová bouře“.

18. listopadu v 7 hodin a 40 minut středoamerického času (vůči České republice -7 hodin) bylo sněžení pozorováno jak na severovýchodě Nebrasky, tak také na severozápadě Iowy, východě Jižní Dakoty, jihovýchodě Severní Dakoty a většině území Minnesoty.

Vzhledem k trase zmiňované tlakové níže se největší přírůstek sněhu očekává na severovýchodě Minnesoty a dále také na západě kanadského Ontaria – na pomezí Spojených států a Kanady, jinak řečeno v příhraničí Minnesoty a Ontaria, by do sobotního rána středoamerického času mělo napadnout kolem 30 až 40 cm sněhu s tím, že ojediněle by tloušťka nového přírodního sněhobílého koberce mohla být ještě vyšší.

V pátek ráno byla nejzasněženější právě východní Jižní Dakota, a to kvůli přítomnosti vydatných srážek, jež byly kvůli advekci chladu od severovýchodu ryze sněhové – majorita jihodakotského západu hlásila v základu 20 cm sněhu.

Severoamerický premiérový ostrý závan blížící se zimní sezóny utnul dosavadní teplotně nadprůměrný (a leckde i srážkově podprůměrný) průběh podzimu. Zda tento počin bude mít trvalejší následky, nebo se stane jen vsuvkovou záležitostí, to ukáže až čas.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

Buď jste je ještě neviděli, nebo jste...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

Pokračování rozhovoru s Torgeirem Mørkem, profesionálním meteorologem, který žije...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo, na většině...


REKORDY NA 28. DUBNA

REKORDY NA 28. DUBNA

Na pátek 28. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

Konec pracovního týdne proprší - počasí v Česku bude...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

Protentokrát je naším hostem pan Torgeir Mørk, profesionální meteorolog,...


REKORDY NA 27. DUBNA

REKORDY NA 27. DUBNA

Na čtvrtek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KAM NA DOVOLENOU

KAM NA DOVOLENOU

Je pravda, že dnes je éra velkých dobrodružných objevů...

REKORDY NA 26. DUBEN

REKORDY NA 26. DUBEN

Na středu 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...