NA POMEZÍ KAZACHSTÁNU A KYRGYZSTÁNU „FIČELO“

14.4.2017 8:16 | Autor: Kamil Sojka

Jihokazašská Žambylská oblast, která je co do rozlohy přibližně 1,8milionkrát větší než Karlovo náměstí, se celým svým jižním okrajem dotýká Kyrgyzstánu, který je s ohledem na svých bezmála 200 000 km² zhruba 13milionkrát rozměrnější než Staroměstské náměstí. To ale až tak důležité není. Mnohem zajímavější je to, že se tu ve čtvrtek tak trochu střetla tlaková výše s tlakovou níží – řeč je samozřejmě o výraznějším tlakovém gradientu a s ním souvisejícím živějším větru.

Na pomezí Kazachstánu a Kyrgyzstánu před pátkem „fičelo“ opravdu dosti. Kupříkladu Taraz, cca čtyřsettisícové hlavní město zmiňované Žambylské oblasti, byl v odpoledním čase bičován větrem o rychlosti okolo 60 až 80 km/h, přičemž nárazovité tempo větru se pohybovalo až kolem 100 km/h. Čtvrtek (tj. 13. duben) se díky tomu pasoval na prozatímně nejbouřlivější den roku 2017, na 2. místo se musel odebrat taktéž čtvrtek, ale 30. března, jenž se prezentoval poryvy větru o rychlosti až v okruhu 90 km/h.

Ještě bouřlivější podmínky ale panovaly o několik kilometrů jihozápadněji, jmenovitě u vodní plochy a rekreačního střediska Teris-Aščebulak (plus mínus 950 m n. m.), kde bylo předpáteční odpoledne obohaceno o vítr, který svou razancí donutil anemometr k tomu, aby poinformoval až o 130 km/h. Průměrná rychlost větru pak byla o 30 km/h nižší. Jinými slovy čistokrevná vichřice.

I v tomto případě se jednalo o nejneklidnější povětrnostní situaci od neděle 1. ledna 2017, na stříbrnou příčku sestoupil jak 31. leden, tak také 4. či 9. únor – všechny tři dny ve věci nárazovitého tempa větru zlehka atakovaly hranici 100 km/h (do 105 km/h).

Pásmo silně sblížených izobar bylo omezeno na poměrně malou plochu, například v Taškentu, metropoli Uzbekistánu, který se nalézá odhadem 230 km jihozápadně od města Taraz, po čtvrtečním poledni vanul nanejvýš slabý až mírný vítr o rychlosti převážně kolem 5 až 15 km/h. Taškentský barometr ukazoval až 1030 hPa – střed oné anticyklóny zasahoval také do taškentského vzdušného prostoru.

Do citovaného kazašského rekreačního střediska se oblast vysokého tlaku vzduchu vkrádala až v průběhu čtvrtečního dne, neb namátkou ráno byl Teris-Aščebulak na necelých 1015 hPa, kdežto Taškent se už zdržoval mezi 1025 až 1027 hPa.

Během noci na Velký pátek se střed této tlakové výše přestěhuje z kazašsko-uzbekistánského pomezí do západní Čínské lidové republiky s tím, že její zadní strana bude ještě v poměrně velkém rozsahu promlouvat do počasí ve východním Kazachstánu, v Kyrgyzstánu, v Tádžikistánu apod. Nanejvýš živý vítr, který dělal společnost čtvrtku, by se však přinejmenším v několika nejbližších dnech opakovat neměl.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...