NA JIHU FRANCIE BYLO TEPLEJI NEŽ V BAHRAJNU

1.2.2016 8:26 | Autor: Jan Horák

Bahrajn, oficiálně Bahrajnské království, je s celkovou rozlohou o necelých 770 km² nejmenším státem arabského světa. S polohou v centrálním sektoru věčně teplého Perského zálivu, navíc v pouštním tropickém podnebí, zná v podstatě jen jedno roční období, a to léto. V Manámě, bahrajnské metropoli čítající spolu a aglomerací několik stovek tisíc obyvatel, jsou tak teploty na trochu jiné úrovni než například v Brně. Vrátíme-li se do poslední třetiny zimy 2011/2012, tak zatímco Brno hlásilo v období od 1. do 14. února teploty okolo -10 °C s Tmin -17 °C a Tmax -1 °C, v Manámě se teplota vzduchu pohybovala v průměru kolem 18 °C s tím, že Tmin odpovídala 13 °C a Tmax byla rovna letním 27 °C.

Hlavní město Moravy mrazy nejen v zimě zná, Manáma však nikoliv, což ale s ohledem na zeměpisnou polohu nic překvapivého není. V posledních letech byla v Manámě největší zima v neděli 22. ledna 2012, kdy se k ránu ochladilo až na 10 °C. Stejně tomu pak bylo i v pondělí 23. ledna, kdy bylo minimem 10 °C a maximem 16 °C.

Poslední lednové dny tohoto roku se v arabském světě nesly ve znamení chladné vlny, a to hlavně v Iráku, Saúdské Arábii a Kuvajtu. Vynechán však nebyl ani Bahrajn a Manáma, byť v mnohem menší razanci. Ve čtvrtek ráno naměřilo město Rafha na severu Saúdské Arábie (cca 450 m n. m.) 0 °C a k tomu se na zemi díky srážkám utvořila pár centimetrů vysoká souvislá a mokrá sněhová pokrývka. Maximem bylo 6 °C. Při srovnání s 28. lednem 2015 šlo o pěkný kontrast – přesně před rokem se rtuť teploměru vyšplhala až na vyletněných 27 °C, přičemž ráno nebylo méně jak 7 °C (noc byla jasná a v rámci povětrnostní situace nanejvýš poklidná).

V bahrajnské Manámě byl čtvrteční den ještě teplý – celodenní teplotní rozptyl dělal 16 °C až 19 °C. V dalších dnech už se ale ochladilo a nebýt vod Perského zálivu… Pátek přinesl do Manámy skromnějších 10 °C až 14 °C, drtivá většina dne nicméně setrvala v rozsahu od 11 °C do 13 °C a obloha byla oblačná až zatažená. Také v sobotu se Manáma dostala až k 10 °C a po obědě jí byla vystavena stopka v podobě 15 °C. A poslední lednový den donesl do tohoto města Tmin 12 °C a Tmax 16 °C.

Při srovnání s rokem 2015 se jednalo o značný rozdíl. Loni byl totiž časový úsek probíhající od 29. do 31. ledna o poznání výše – teplotní průměr dělal 22 °C (letos 13 °C), teplotním dnem se stalo 17 °C a 31. leden si připsal až 30 °C.

Na jihu Francie, konkrétně ve městě Perpignan, registrovali mezi pátkem až nedělí v průměru 12 °C, tj. prakticky stejně jako v Manámě na severu Bahrajnu. Francouzské nejnižší teploty sice byly nižší než ty bahrajnské (5 °C až 9 °C), avšak v rámci nejvyšších teplot už byla situace jiná – Manáma si vystačila se 14 °C až 16 °C, kdežto Perpignan se 17 °C až 19 °C.

Na závěr nedělní teplotní hříčka z jižní Afriky: Vnitrozemská víska Vioolsdrif hlásala ve 14 hodin 45 °C (o víkendu tu bylo silné vedro – v sobotu Tmax 48 °C, v neděli taktéž 48 °C) a přímořské město Port Nolloth ležící o cca 100 km dále bylo ve shodnou dobu na 19 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...


POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...