MOSKVA V ROLI DAUHÁ

17.8.2016 7:18 | Autor: redakce

 

Na jedné straně dvanáctimilionová Moskva a její silně proměnlivé kontinentální klima, na straně druhé bezmála půldruhého milionu obyvatel čítající Dauhá a jeho poněkud monotónní teplé až horké pouštní podnebí. K tomu rozdílné jazyky, odlišné způsoby života, nestejné písmo a mnoho dalších nesouher. Moskva a Dauhá toho zkrátka moc společného nemají, přesto se však největší město Evropy na začátku tohoto týdne ocitlo v roli katarské metropole.

Nejdříve se ale musíme trochu vrátit v čase, který je dle slov pana Alberta Einsteina relativní.

Ve středu 25. listopadu 2015 v ranních hodinách bylo možné například na severozápadě Čech spatřit sněhem zlehka pocukrovanou zem. Tento den byl totiž charakteristický průnikem chladnějšího vzduchu do oblasti střední Evropy, a to od severozápadu. Převládala velká oblačnost a denní maxima byla v menších Celsiových výškách – příkladem Ústí nad Labem nabídlo teplotní rozptyl od jiterních a decentně mrazivých -2 °C do odpoledního 1 °C.

U nás tedy panoval pozdně-listopadový klid, kdežto v Dauhá nikoliv. Zde bylo chování troposféry mnohem divočejší – připomeňme bouřkovou činnost, která se prezentovala extrémními 80 mm srážek. Následkem byly zatopené ulice.

Od té doby, tj. od čtvrtka 26. listopadu 2015 až do současnosti, se v Dauhá něco takového již neopakovalo. Od památně mokrého 25. listopadu 2015 byl nejdeštivější den spatřen 26. prosince téhož roku (47 mm), přičemž v rámci letošního ročníku je na prozatímním 1. místě 15. duben, a to zásluhou svých 15 mm.

Perioda od 1. ledna do 15. srpna 2016 přinesla do Dauhá celkem 52 mm srážek, přičemž vše připadlo na březen (36 mm) a duben (16 mm). Průměrná teplota vzduchu tohoto údobí činila 29 °C s rozpětím od 10,3 do 48,1 °C. O něco větší Moskva zaznamenala ve shodném časovém úseku dohromady 608 mm srážek, nemalou část samozřejmě ve formě sněhu, a teploty se pohybovaly od -20,3 do 33,6 °C.

Ve dnech 1. až 14. srpna zachytil moskevský srážkoměr 31 mm srážek, spolu se srážkovým úhrnem naměřeným od 1. ledna do 31. července to dělalo 520 mm srážek – v tuto chvíli je již jasné, jak se Moskva ocitla v roli Dauhá.

Ano, v pondělí 15. srpna tady napršelo úctyhodných 88 mm srážek, což představuje skoro 110 % měsíčního srážkového normálu. Netřeba dodávat, že velmi bohatý a náhlý příděl dešťové vody vedl v Moskvě k té samé věci jako v Dauhá v závěru listopadu 2015. 15. srpen se zároveň stal na srážky nejbohatším dnem roku 2016 a existuje reálná šance, že jím již zůstane.

Zároveň jen dodejme, že za vskutku vlhkým pondělím stála tlaková níže, která přes Moskvu postupovala směrem na sever, kde se následně stočila na severozápad. Následně by měla pokračovat jihozápadním směrem nad Pobaltí a okolní slané vody, kde se zřejmě v dalších dnech vyplní.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...


VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na středu 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až skoro...

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...