MOSKVA SE PO 216 DNECH DOSTALA K 10 CM SNĚHU

4.11.2016 9:23 | Autor: Jan Horák

Zataženo, sněhové vločky snášející se k zemi, k tomu ještě před příchodem středu tlakové níže nárazy větru o rychlosti „až“ přes 30 km/h a ve 2 m nad zemí teploty kolem -2 až -1 °C. Zhruba takto to ve čtvrtek ráno vypadalo v ruské Moskvě.

V 9 hodin moskevského času (tj. v 7 hodin SEČ) bylo hlavní město Ruska sněhobílé – nejvíce od čtvrtka 31. března, kdy tu leželo okolo 9 cm sněhu. Ranní hlášení moskevských meteorologických stanic hovořilo de facto o tom samém – na severu 8 cm sněhu, v centrálním sektoru 9 cm sněhu. Ve střední části Moskvy se navíc konalo menší teplotní déjà vu, a to z toho důvodu, že noc ze středy na čtvrtek přinesla v minimu -2,6 °C, stejně jako noc předcházející. Z pohledu moskevské historie jsou samozřejmě tato Celsiova čísla dosti chabá, například 2. listopad 1920 slevil až na -22,9 °C a 3. listopad 1914 srazil rtuť teploměru až na -22,4 °C.

Hoďme pohled na třetilistopadové ranní srážkové úhrny – v celé Moskvě se jednalo o plus mínus 5 mm, s ohledem na záporné teploty v celém prostoru mezi zemí až základnou oblaků nepřekvapí, že šlo čistě jen o sněžení.

V úterý 3. listopadu 2015 mohla Moskva o zimní atmosféře pouze a jen snít, poněvadž při teplotách v okruhu 6 až 11 °C moc často nesněží. A i kdyby v důsledku chyby v troposférickém matrixu sněhové vločky padaly, zformování bezmála 10 cm hluboké souvislé sněhové by stejně nehrozilo.

Pravdou také je, že letošní 3. listopad se v Moskvě stal prvním „čistokrevně zimním“ (tím je myšleno, že půdu pokrývá alespoň 5 cm sněhu) 3. listopadem v rámci právě probíhajícího tisíciletí – v ročnících 2001 až 2015 byla Moskva v tento den zcela sněhu, případně (lépe řečeno zcela ojediněle) se chvilkově odehrál slabounký poprašek.

Další příděl sněhu se pro Moskvu rýsuje na přelom tohoto a následujícího týdne, avšak má to jeden háček – toto plánované pásmo vydatnějších srážek bude souviset s oblastí nižšího tlaku vzduchu, která v případě dodržení čtvrtečních prognóz modelu GFS skrze svou přední stranu donese trochu toho teplejšího vzduchu od jihozápadu, sníh by tedy rychle přecházel v déšť. Prostě – nefalšovaná zima se prozatím ani do Moskvy nechystá. Je ale teprve začátek listopadu, tak nač spěchat?

Listopad 2015 v největším městě Evropy na sníh moc bohatý nebyl, nejštědřejší byl ve své poslední dekádě, jmenovitě v úterý čtyřiadvacátého, to moskevští meteorologové mluvili o cirka 9 cm sněhu.

V listopadu 2013 a 2014 Moskva v rámci sněhových maxim registrovala 0 až 9 cm sněhu, vzhledem k drsnosti zim 2013/2014 a 2014/2015 tento fakt asi moc nešokuje.

Ve vodách českého bulvárního internetu prozatím mnoho zaoceánských lodí typu „nejkrutější zima za 100 let“ k vidění nebylo, což z určitého hlediska může být pro nadcházející zimu dobrým znamením. A nebo ne a zažijeme další „prodloužený podzim“. Jedno je jisté – někdy v únoru 2017 bude jisté, jaká bude zima 2016/2017.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...