MOSKVA SE PO 216 DNECH DOSTALA K 10 CM SNĚHU

4.11.2016 9:23 | Autor: Jan Horák

Zataženo, sněhové vločky snášející se k zemi, k tomu ještě před příchodem středu tlakové níže nárazy větru o rychlosti „až“ přes 30 km/h a ve 2 m nad zemí teploty kolem -2 až -1 °C. Zhruba takto to ve čtvrtek ráno vypadalo v ruské Moskvě.

V 9 hodin moskevského času (tj. v 7 hodin SEČ) bylo hlavní město Ruska sněhobílé – nejvíce od čtvrtka 31. března, kdy tu leželo okolo 9 cm sněhu. Ranní hlášení moskevských meteorologických stanic hovořilo de facto o tom samém – na severu 8 cm sněhu, v centrálním sektoru 9 cm sněhu. Ve střední části Moskvy se navíc konalo menší teplotní déjà vu, a to z toho důvodu, že noc ze středy na čtvrtek přinesla v minimu -2,6 °C, stejně jako noc předcházející. Z pohledu moskevské historie jsou samozřejmě tato Celsiova čísla dosti chabá, například 2. listopad 1920 slevil až na -22,9 °C a 3. listopad 1914 srazil rtuť teploměru až na -22,4 °C.

Hoďme pohled na třetilistopadové ranní srážkové úhrny – v celé Moskvě se jednalo o plus mínus 5 mm, s ohledem na záporné teploty v celém prostoru mezi zemí až základnou oblaků nepřekvapí, že šlo čistě jen o sněžení.

V úterý 3. listopadu 2015 mohla Moskva o zimní atmosféře pouze a jen snít, poněvadž při teplotách v okruhu 6 až 11 °C moc často nesněží. A i kdyby v důsledku chyby v troposférickém matrixu sněhové vločky padaly, zformování bezmála 10 cm hluboké souvislé sněhové by stejně nehrozilo.

Pravdou také je, že letošní 3. listopad se v Moskvě stal prvním „čistokrevně zimním“ (tím je myšleno, že půdu pokrývá alespoň 5 cm sněhu) 3. listopadem v rámci právě probíhajícího tisíciletí – v ročnících 2001 až 2015 byla Moskva v tento den zcela sněhu, případně (lépe řečeno zcela ojediněle) se chvilkově odehrál slabounký poprašek.

Další příděl sněhu se pro Moskvu rýsuje na přelom tohoto a následujícího týdne, avšak má to jeden háček – toto plánované pásmo vydatnějších srážek bude souviset s oblastí nižšího tlaku vzduchu, která v případě dodržení čtvrtečních prognóz modelu GFS skrze svou přední stranu donese trochu toho teplejšího vzduchu od jihozápadu, sníh by tedy rychle přecházel v déšť. Prostě – nefalšovaná zima se prozatím ani do Moskvy nechystá. Je ale teprve začátek listopadu, tak nač spěchat?

Listopad 2015 v největším městě Evropy na sníh moc bohatý nebyl, nejštědřejší byl ve své poslední dekádě, jmenovitě v úterý čtyřiadvacátého, to moskevští meteorologové mluvili o cirka 9 cm sněhu.

V listopadu 2013 a 2014 Moskva v rámci sněhových maxim registrovala 0 až 9 cm sněhu, vzhledem k drsnosti zim 2013/2014 a 2014/2015 tento fakt asi moc nešokuje.

Ve vodách českého bulvárního internetu prozatím mnoho zaoceánských lodí typu „nejkrutější zima za 100 let“ k vidění nebylo, což z určitého hlediska může být pro nadcházející zimu dobrým znamením. A nebo ne a zažijeme další „prodloužený podzim“. Jedno je jisté – někdy v únoru 2017 bude jisté, jaká bude zima 2016/2017.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...