MOSKVA POKOŘILA DEVĚTADVACÁTÝ DUBEN

22.5.2015 8:39 | Autor: Jan Horák

Největší evropské město se o 21. květen dočkalo prvního letního dne, alespoň tedy ve své severní části, konkrétně v sektoru zvaném Ostankino (rusky Останкинский район). Úvodní letošní zkušenost této oblasti západního Ruska neboli východní Evropy s Celsiovou pětadvacítkou se však mohla uskutečnit už ve středu 29. dubna, kdy se tu teplota vzduchu vyšplhala až na skoro vyletněných 24.9°C. Třeba ve středním okruhu Moskvy nicméně v tento den pětadvacet stupňů Celsia padlo a řeč je o konkrétně o historické čtvrti Yakimanka a Zamoskvorechie (rusky Якиманка a Замоскворечье), přesněji pak o umělém ostrově Bolotnyj (či zkrátka jen ostrov, rusky Остров) – maximum 26.0°C.

Zmíněný moskevský sever pokořil hranici 25.0°C po čtvrteční 14. hodině a vyjma slunečné oblohy, kterou podpořila tlaková výše, k tomu přispělo vhodné rozložení tlakových útvarů – masa teplého vzduchu byla rozlita po celém území mezi Řeckem a severoruskou Archangelskou oblastí. Východně od nás vlastně leželo teplotní rozhraní a Česko spadalo do té chladnější poloviny. Bylo dobře viditelné například v Maďarsku – v západomaďarské vesnici Sármellék se čtvrteční odpolední teploty pohybovaly jen okolo skromných 11°C, kdežto ve východomaďarském Debrecínu až kolem 27°C.

Loni na tom byl sever ruské metropole lépe, protože zde v čase od 1. ledna do 21. května bylo zaznamenáno až 29.4°C, a to v pondělí 19. května. První letní den roku tehdy připadl na předcházející neděli 18. května, když se rtuť teploměru dostala až na 27.1°C. Průměrnou teplotou vzduchu za celé období bylo 1.5°C s tím, že se ve čtvrtek 30. ledna konal pokles až k -25.4°C (přes den nanejvýš stále ledových -16.2°C). Citované moskevské historické centrum se v periodě od 1. ledna do 21. května 2014 dočkalo celkem 3.1°C (za větším teplem stojí bohatá zástavba s minimem vegetace), přičemž hodnoty kolísaly mezi -22.0°C (30. leden) až 30.6°C (21. květen).

Trocha čísel pro Ostankino:

Květen 2014 přinesl jako celek 16.1°C, nejchladnější byl jeho čtvrtý den, který dokázal slevit až na 0.8°C (po poledni ne více než 10.7°C), do opačného postavení se poslala jeho pětadvacátá čtyřiadvacetihodinovka, jíž se podařilo prohřát vzduch až na málem tropických 29.5°C a z oblačnosti se sneslo 70 litrů vody.

V časovém úseku trvajícím od soboty 21. května 2005 do čtvrtka 21. května 2015 bylo teplotním součtem 6.2°C, ve čtvrtek 19. ledna 2006 se nad ránem ochladilo až na -30.8°C (odpoledne přinejlepším -25.4°C), ve čtvrtek 29. července 2010 se po obědě oteplilo až na silně tropických 38.2°C (v noci nejméně 26.0°C) a půdu svlažilo bezmála 6 950 litrů vody.

Trocha cifer pro Bolotnyj:

Máj s pořadovým označením 2014 si připsal 17.7°C, nejméně vyhřátým zážitkem bylo 2.6°C z jeho sedmého dne (popolední čas nabídl až 12.0°C), naopak tím nerozpálenějším prožitkem bylo oněch 30.6°C z jednadvacátého máje (shodné maximum se zrodilo i o čtyři dny později) a nepřírodní materiály byly zality takřka 40 litry vody.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

Grónská vnitrozemská meteorologická stanice Summit v neděli 19....

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

Pondělí začíná ještě studeným severozápadním až severním prouděním, které se...

REKORDY NA 21. LISTOPADU

REKORDY NA 21. LISTOPADU

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

Netřeba propadat depresím kvůli tomu, že numerické modely někdy...

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

Meteorologie je mimo jiné bohatá na mnohdy až exotické...

REKORDY NA 20. LISTOPAD

REKORDY NA 20. LISTOPAD

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZE ZIMY DO JARA

ZE ZIMY DO JARA

V pondělí bude proměnlivá oblačnost s přeháňkami, od 300 m...

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...