MÍRNĚJŠÍ ZIMA V ZELÍM PROSLAVENÉM PALMERU

26.1.2015 7:52 | Autor: redakce

 

Existuje několik druhů zelí, brukvovité listové zeleniny, k těm nejrozšířenějším ale zajisté patří zelí hlávkové. Lidmi bylo využíváno již v dávných dobách, s postupem času se ale začalo šlechtit a dnes je k mání nespočet jeho variací. Kromě mnoha prospěšných látek, mezi které patří například vitamíny C, B a A či minerály jako jsou železo, zinek, mangan a další, je velkou výhodou této zeleniny schopnost vázat těžké kovy, čímž napomáhají v pročišťování zažívacího ústrojí. Také snižuje hladinu cholesterolu v krevním oběhu, příznivě působí na výsoký tlak, podporuje funkci štítné žlázy.. Není nijak zvlášť náročné na podmínky, lze jej tedy přivádět k životu i v severnějších zemepěnisných šířkách. A to třeba i na Aljašce, kde vyrostlo obří hlávkové zelí, které v hmotnostím pojetí překročilo hranici 34 kg, čímž získalo právo na světový rekord (1998). Konkrétně se jedná o město Palmer a dílo pana Johna Evanse.

Palmer se nachází přibližně 65 km severovýchodně od metropolitního Anchorage a čítá něco kolem 6 000 obyvatel. Protéká tudy řeka Matanuska, jež dále na jihozápad ústí do zátoky Kick Arm, která otevírá bránu do Cookova zálivu a tím do Tichého oceánu. Samotný Palmer je úmístěn v nížinách v nadmořské výšce okolo 70 m.n.m., okolí je však silně hornaté. Klima je v této části světa boreální, léta tím pádem bývají chladná a zimy naopak ledové, byť zdaleka ne tak jako v aljašském vnitrozemí, které je navíc bohaté na velehorské masivy.

Letošní zimní období je nicméně v Palmeru mírnější než v předchozích případech, od pondělí 1. prosince do závěru předposledního lednového týdne (do 25. ledna) se tu teplota vzduchu držela v průměru na -4.1°C s tím, že k nejteplejším dnům patřil 30. prosinec 2014 a 15. leden 2015, oba shodně donesly až 8°C. Největší zima pak byla na svátek Mikuláše, kdy se Palmer zadíval k -18°C. Loni se stejné období prezentovalo dohromady -6.2°C, přičemž k nejpříjemněším chvilkám patřilo 10°C ze 17. ledna a k těm nejkrutějším naopak -27°C z Božího hodu vánočního (Santovi se v tomto případě asi jeho vypracovanější tělo hodilo). Podobně na tom byl Palmer také předloni – teplotním součtem bylo -6.8°C, nejmírnějším dnem se stal 28. prosinec či 13. leden, a to díky odpoledním 8°C a naproti tomu 17. prosinec srazil město k -28°C. Neděle 25. ledna 2015 odstartovala hodnotami okolo -13°C a podobně silné celodenní mrazy by měly Palmer provázet i v nejbližších dnech. Oteplování se očekává od poloviny přístího týdne, kdy by se maxima měla postupně šplhat k -3 až -1°C.

Průměrná roční teplota této jihoaljašské lokality činí nějakých 2.6°C, nejteplejší červenec vlastní v dlouhodobém průměru necelých 15°C, nejchladnější leden -9°C a za rok naprší a nasněží přibližně 300 litrů vody.

Léto v roce 2014 doneslo do Palmeru jako celek 13.3°C, nejvydařenějším dnem byl 27. červenec se svými vyletněnými 26°C a v závěru letní sezony, konkrétně v sobotu 30. srpna, se rtuť teploměru v ranních hodinách propadla k 2°C. Léto přecházející tomu s pořadovým číslem 2014 nabídlo dokonce až 29°C, a to 17. června.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...