MÍRNĚJŠÍ ZIMA V ZELÍM PROSLAVENÉM PALMERU

26.1.2015 7:52 | Autor: redakce

 

Existuje několik druhů zelí, brukvovité listové zeleniny, k těm nejrozšířenějším ale zajisté patří zelí hlávkové. Lidmi bylo využíváno již v dávných dobách, s postupem času se ale začalo šlechtit a dnes je k mání nespočet jeho variací. Kromě mnoha prospěšných látek, mezi které patří například vitamíny C, B a A či minerály jako jsou železo, zinek, mangan a další, je velkou výhodou této zeleniny schopnost vázat těžké kovy, čímž napomáhají v pročišťování zažívacího ústrojí. Také snižuje hladinu cholesterolu v krevním oběhu, příznivě působí na výsoký tlak, podporuje funkci štítné žlázy.. Není nijak zvlášť náročné na podmínky, lze jej tedy přivádět k životu i v severnějších zemepěnisných šířkách. A to třeba i na Aljašce, kde vyrostlo obří hlávkové zelí, které v hmotnostím pojetí překročilo hranici 34 kg, čímž získalo právo na světový rekord (1998). Konkrétně se jedná o město Palmer a dílo pana Johna Evanse.

Palmer se nachází přibližně 65 km severovýchodně od metropolitního Anchorage a čítá něco kolem 6 000 obyvatel. Protéká tudy řeka Matanuska, jež dále na jihozápad ústí do zátoky Kick Arm, která otevírá bránu do Cookova zálivu a tím do Tichého oceánu. Samotný Palmer je úmístěn v nížinách v nadmořské výšce okolo 70 m.n.m., okolí je však silně hornaté. Klima je v této části světa boreální, léta tím pádem bývají chladná a zimy naopak ledové, byť zdaleka ne tak jako v aljašském vnitrozemí, které je navíc bohaté na velehorské masivy.

Letošní zimní období je nicméně v Palmeru mírnější než v předchozích případech, od pondělí 1. prosince do závěru předposledního lednového týdne (do 25. ledna) se tu teplota vzduchu držela v průměru na -4.1°C s tím, že k nejteplejším dnům patřil 30. prosinec 2014 a 15. leden 2015, oba shodně donesly až 8°C. Největší zima pak byla na svátek Mikuláše, kdy se Palmer zadíval k -18°C. Loni se stejné období prezentovalo dohromady -6.2°C, přičemž k nejpříjemněším chvilkám patřilo 10°C ze 17. ledna a k těm nejkrutějším naopak -27°C z Božího hodu vánočního (Santovi se v tomto případě asi jeho vypracovanější tělo hodilo). Podobně na tom byl Palmer také předloni – teplotním součtem bylo -6.8°C, nejmírnějším dnem se stal 28. prosinec či 13. leden, a to díky odpoledním 8°C a naproti tomu 17. prosinec srazil město k -28°C. Neděle 25. ledna 2015 odstartovala hodnotami okolo -13°C a podobně silné celodenní mrazy by měly Palmer provázet i v nejbližších dnech. Oteplování se očekává od poloviny přístího týdne, kdy by se maxima měla postupně šplhat k -3 až -1°C.

Průměrná roční teplota této jihoaljašské lokality činí nějakých 2.6°C, nejteplejší červenec vlastní v dlouhodobém průměru necelých 15°C, nejchladnější leden -9°C a za rok naprší a nasněží přibližně 300 litrů vody.

Léto v roce 2014 doneslo do Palmeru jako celek 13.3°C, nejvydařenějším dnem byl 27. červenec se svými vyletněnými 26°C a v závěru letní sezony, konkrétně v sobotu 30. srpna, se rtuť teploměru v ranních hodinách propadla k 2°C. Léto přecházející tomu s pořadovým číslem 2014 nabídlo dokonce až 29°C, a to 17. června.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

22. 5. 2018 ve 12:00 UTC (14:00 SELČ) se...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude většinou oblačno, ráno...

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

Nad Saharskou pouští se v úterý 22. května nacházelo...


REKORDY NA 24. KVĚTEN

REKORDY NA 24. KVĚTEN

Na čtvrtek 24. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. KVĚTEN

REKORDY NA 23. KVĚTEN

Na středu 23. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

Dvousettisícové Atyrau ležící na západě Kazachstánu, hrubým odhadem 2 750...


REKORDY NA 22. KVĚTEN

REKORDY NA 22. KVĚTEN

Na úterý 22. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...