Michael a spol.

8. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.10.2018 19:39
ǀ
Kamil Sojka

Strukturálně jedním z nejzajímavějších oblačných útvarů byl dnes odpoledne našeho času degradující hurikán Sergio, který se ve 13 hodin a 30 minut SELČ zdržoval mezi 120. až 135. západním poledníkem a 5. až 20. severní rovnoběžkou. Přijde-li Vám souřadnicové rozpětí moc obsáhlé, je to tím, že zahrnuje i vnější projev (vysoká oblačnost, bouřky) této tropické tlakové níže. Proč ale Sergio patřil ke konstrukčně nejvíce interesantním prvkům pondělní troposféry? Kvůli oku. Na snímcích ve viditelné části spektra (známých jako VIS neboli visible) zase až tak impozantní nebylo, avšak o infračerveném spektru, které je řekněme citlivé na vysoko sahající/vysoko se nalézající oblačnost, už totéž říci nelze. Důvodem je jeho průměr, v tomto případě přibližně 200 km, čímž se dostáváme k rozloze odpovídající plus minus 31 000 km², což představuje dvaašedesátinásobek katastrální výměry Prahy. A pak že je matematika nudná.

 

 

Problém jménem Michael

Floridy se doposud drželo hurikánové štěstí, již zanedlouho se to ale může změnit a nejspíše také změní. Nad severozápadním Karibským mořem, přesněji mezi Kubou a mexickým poloostrovem (a státem) Yucatán, totiž zesiluje tropická cyklóna jménem Michael (nabytí statusu tropické bouře má už tudíž za sebou). V zásadě všechny numerické modely tvrdí to samé, že Michael bude pokračovat severním směrem, jinými slovy přímo k západním, potažmo severozápadním částem Floridy. Bohužel s tím, že nad východním Mexickým zálivem nabude přídomku hurikán 2. až 3. kategorie, pro který jsou typické větry o maximální rychlosti až kolem 200 km/h. Pro silně nížinatou (a bažinatou) Floridu je však samozřejmě největším problémem voda, a to nejen ve smyslu srážkových úhrnů, nýbrž také vzedmutého oceánu. V tuto chvíli se zdá, Michael na Floridu (a sousední země) udeří v polovině tohoto týdne.

 

 

„Teplonoš“ jménem Leslie

Zajisté víte, že přinejmenším v několika následujících dnech, možná spíše lépe řečeno minimálně do neděle nehrozí, že by Česká republika čelila vpádu masy chladného vzduchu. Opak jest pravdou, nejvyšší odpolední teploty polezou nad hranici 20 °C, v maximech možno hovořit o 22 až 23 °C, v ojedinělých případech ještě více. Že by ještě nějaký ten letní den? Slunečnou oblohu, dosti nadprůměrné hodnoty a hlavně eliminaci srážkových aktivit bude mít na svědomí „zaseklá“ tlaková výše se srdcem bijícím ve východoevropském vzdušném prostoru. Pokud by se naplnily dnešní odpolední výstupy, tak takováto situace vydrží až do poloviny následujícího týdne. Na předpovědních mapách zaměřených na náš kontinent si ale povšimneme, mimo jiné, i hurikánu Leslie, který by coby pozůstalá tlaková níže, poměrně hluboká, měl projít mezi Britskými ostrovy a Islandem. Spolu s dalšími cyklónami nejspíše přispěje k tomu, že až k arktickému souostroví Špicberky pronikne velmi teplý vzduch, z čehož vyplývá teplotní nadprůměrnost. Aneb pořád ta samá písnička.

 

(Obdobně červené není pouze příští pondělí – zkrátka bude teplo. Zdroj: WXCHARTS)

 

Galony vody míří do Česka pouště

Jaká to ironie, že? Není tomu tak dávno, pár dní nazpět, co se bouřky a tím pádem i dešťové kapky konaly nejen v Tunisku, ale také v Libyi, to znamená na Saharské poušti. Kdežto v České republice jaksi nic. Další dávkou srážkové ironie je nově zrozená tropická tlaková níže nad Arabským mořem, která v nadcházejících desítkách hodin zasáhne Jemen, potažmo jemensko-ománské pomezí. V těchto zemích taktéž na mnoho zelená trávy nenarazíme, zato pouštnímu písku se zde daří více než dosyta. Modely predikují, že východ Arabského poloostrova bude čelit „pouze“ tropické bouři, nejčernější scénáře skloňují cyklón 1. kategorie. Povětrnostní podmínky tedy očividně nebudou katastrofické, zato srážkové úhrny ano. Ty by se totiž měly pohybovat až v řádech stovek mm neboli stovek litrů vody na metr čtvereční, s ohledem na charakter jemenské/ománské půdy jsou záplavy jistotou.

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 22.10.2018

Studené jitro, teploty klesly až k -11 °C

ZE SVĚTA ǀ 21.10.2018

Na Katar zaútočily… Cumulonimby

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2018

Silné bouřky na východě Španělska

AKTUÁLNĚ ǀ 19.10.2018

Jak počasí ovlivňuje barvu listů na stromech?