MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN V NEW YORK CITY

8.3.2015 9:59 | Autor: redakce

 

 

Po Vánocích, vánočních svátcích, oslavách příchodu (n)Nového roku a dne zamilovaných se 8. března koná další velmi významná slavnost, a to Mezinárodní den žen. V některých zemích světa je MDŽ státním svátkem a patří mezi ně i rozlohově největší Rusko, které jej v 60. letech 20. století prohlásilo za den pracovního klidu. Rusové nicméně mají volné dny pohyblivé, připadne-li tedy státní svátek na víkendový čas, přesouvá se odpočinek na pracovní den – v případě letošního MDŽ jím bude pondělí 9. března.

Mezinárodní den žen má svůj původ v americkém New York City, kde se v roce 1908 uskutečnila stávka zdejších švadlen, které bojovaly za humánnější pracovní dobu, za zvýšení svých platů, za právo volit a rovněž za lepší přístup k dětem. Na podnět Socialistické strany Spojených států amerických byla ještě v ten samý rok poslední únorová neděle vyhlášena za Národní den žen. V roce 1910 pak v dánské Kodani na konferenci socialistických spolků přišla Němka Clara Zetkinová s návrhem, aby se zavedl Mezinárodní den žen jakožto připomínka aktivit oněch newyorských švadlen. Po dalších politických událostech byl nakonec Mezinárodní den žen ukotven na 8. březen, a to zejména zásluhou velké demonstrace v ruském Petrohradě, jež se odehrála 23. únoru roku 1917 – avšak podle juliánského kalendáře, dle toho „našeho“ gregoriánského tím dnem byl právě 8. březen (juliánský kalendář je posunut o 13 dní dozadu).

New York City čítalo před rokem 1920 kolem 5 300 000 obyvatel, za posledních téměř 100 let tu tedy přibyly více jak 3 000 000 lidí. Současně by celková populace nejlidnatějšího amerického města měla být z nadpoloviční většiny (okolo 53%) tvořena členkami něžného pohlaví, což odpovídá zhruba 4 500 000 ženám (z pohledu matematiky je tedy spousta newyorských žen odsouzena k tomu být bez partnera, v praxi je to ale samozřejmě trochu jinak).

New York City spadá pod kontinentální klima obohacené o Atlantik, průměrná roční teplota se zde pohybuje kolem 13°C, nejteplejším měsícem je červenec s 25°C a naopak tím nejchladnějším je leden s 0°C. Dvanáctiměsíční úhrn srážek překračuje hranici 1 200 mm.

V České republice bylo v prvobřeznovém týdnu možné pozorovat ochlazení, byť nijak výrazné. Toho samého se dočkalo i velkoměsto New York City, a to ze středy na čtvrtek – v polovině pracovního týdne tady naměřili až 8°C s tím, že v 16 hodin to bylo 7°C, ve 22 hodin byla teplota vzduchu na 6°C, ve čtvrtek v 1 hodinu bylo New York City na 4 až 5°C, v 7 hodim už se nacházelo jen lehce nad bodem mrazu a v popoledním čase se hodnoty zdržovaly u -5°C. V průběhu 24 hodin tak došlo k propadu o 13°C, což už znát je.

8. březen vlastní v New York City v dlouhodobém průměru 4.4°C, nejvydařenější byl v sezóně 1987, kdy vyhnal teploty až na 24.4°C a naproti tomu v letopočtu 1883 srazil teplotní náladu k -13.3°C.

Loňský Mezinárodní den žen byl teplotně nadprůměrný – v celku 7.8°C, minimum činilo 1.1°C a maximum bylo rovno 13.3°C. Obloha se sice bez oblačnosti neobešla, avšak příděl vody odpovídal pěkné nule, takže deštníků a jiných příliš potřeba nebylo. Co se větru týče, ten moc problémový nebyl, jeho rychlost se vešla do 5 až 6 m/s (18 až 22 km/h) s tím, že nárazy sahaly až k 9 m/s (32 km/h), a to ve večerních hodinách.

Předloňský newyorský a ženám vyhrazený 8. březen byl ve znamení oteplování – mezi půlnocí až 13. hodinou se teplota vzduchu nalézala v rozmezí od 0 do 1°C, večer ale následně šplhala k 6°C. Oblačnost byla velká a zároveň vodonosná, železo-betonovou džungli totiž svlažilo něco málo přes 14 litrů vody – zpočátku šlo ještě o sníh, postupně ale působením teplotního nárůstu přešlo sněžení v déšť. Vítr byl k tomu čerstvý, rychlost sahala k 9 m/s, přičemž v úderech to bylo až 13 m/s (47 km/h).

Mezinárodní den žen v roce 2012 byl velmi vřelý – povětrnostní podmínky sice s poryvy větru o rychlosti až 14 m/s (50 km/h) zrovna ideální nebyly (hlavně pro květiny), ale teploty to kompenzovaly, protože se dostaly až na velmi snesitelných 22.2°C. Teplo bylo i v noci, během které nebylo méně jak 10.6°C. Vzdušný prostor křižovaly i mraky, z nich ale nic nepadalo (resp. nic nedopadlo k zemi, kapičky vody z oblačnosti vypadávat mohly, ale kvůli své miniaturní velikosti se vypařily ještě dávno předtím, než se přiblížily k newyorským žlutým automobilům).

8.3.2008 hlásilo New York City opět málo slunečních paprsků – po celý den bylo zataženo a k tomu se přidal i déšť, který svlažil asfalt i jiné nepřírodní materiály celkem 19 litry vody. Rtuť teploměru se dopracovala až ke 14°C, takže nebýt mokro, jednalo by se o pěkný den. Noční hodnoty se uskromňovaly ke 4°C a vítr – v úvodu byl jen slabý s rychlostí do 2 m/s (7 km/h), v poobědových hodinách se ale rozfoukalo a rychlost navýšila na 10 až 12 m/s (36 až 43 km/h) s nárazy až přes 18 m/s (65 km/h).

Letos Newyorčané očekávají slunečné počasí s nejvyššími odpoledními teplotami okolo 8 až 10°C, v podstatě by tady tím pádem mělo být jako u nás, jen o několik málo stupňů méně.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...