MEXICKÝ NOVÝ LEV VE ČTVRTEK KRÁČEL K 50°C

20.6.2015 8:46 | Autor: redakce

 

 

Lev, čtyřnohý král zvířecí říše, je v současnosti k vidění na dvou místech. V tom prvním a pro lva méně pohodlném případě jde o zoologické zahrady, které jsou roztroušeny prakticky po celé planetě. V tom druhém a pro barona zvířat mnohem přirozenějším se jedná o domácí a prostorově nijak neomezované území Afriky, zejména pak těch ležících ve státech jako je Tanzanie, Botswana, Středoafrická republika, Čad či Zambie. Lva, konkrétně Nového Lva, lze nicméně najít také za velkou louží, a to v Mexiku. Nových Lvů je tu hned několik, ani jeden však není živočichem, nýbrž správním sektorem největší středoamerické země.

My se věnujme Novému Lvu na severu státu Severní Horní Kalifornie, který je v rodné řeči Mexičanů znám jako Baja California Norte.

Zdejší Nový Lev, v mexickém originálu Nuevo León (neplést se stejnojmenným mexickým státem), je situován cca 30 km východně od vodní plochy Laguna Salada (objem jezera se mění dle počasí, tj. v sušším období je spíše zaplněn pískem nežli vodou a v mokřejší periodě se naopak zaplňuje kapalnou látkou), asi 35 km jižně od mexicko-kalifornské hranice a přibližně 400 km jihozápadně od nevadského Las Vegas. Trvale tady pobývá odhadem 3 900 lidí, kteří jsou vydání na milost či nemilost místnímu polopouštnímu podnebí.

Čtvrtek 18. června 2015 se v tomto koutě planety nesl ve znamení jasné až skoro jasné oblohy s tím, že pofukoval pouze slabý vítr do rychlosti 2 m/s (7 km/h) a vyhřáté jižní až jihovýchodní proudění v kombinaci se sluneční energií nutilo rtuť teploměru stoupat do výšek, jež jsou pro Čechy v podstatě nemyslitelné.

Předposlední červnová čtvrteční noc byla v Novém Lvu tropická, neboť nešla pod 20°C – teplotním minimem se stalo 23.2°C (místní automatická stanice), přičemž ještě ve 2 hodiny dosahovala teplota vzduchu 26°C. V 8 hodin ráno už to bylo 30°C, mezi 09:00 až 10:00 padlo 35°C, v 11 hodin byla pokořena hranice 40.0°C, v čase oběda se hodnoty zdržovaly u 42°C, po 13. hodině hlásil Nový Lev překročení 45.0°C a denní maximum nakonec činilo 48.1°C. Takové vedru tu letos ještě nebylo, 18. červen se tak stal prozatímně nejrozpálenější čtyřiadvacetihodinovkou letopočtu 2015. Do té doby vévodila pomyslným tabulkám slečna středa 17. června, která toto místo rozpálila až na 46.6°C.

V roce 2014 se Nový Lev 48.1°C nedočkal, protože nejlepším výkonem předešlého roku bylo rovných 48.0°C ze čtvrtka 24. července. Posledním dnem, kdy zde bylo zaznamenáno alespoň 48.1°C, byl pátek 28. června roku 2013, když se vzduch prohřál až na 49.2°C. A nejžhavějším dnem v rámci posledních pár let byla neděle 17. července ročníku 2005 – v odpoledním čase se rtuť teploměru (či ukazatel digitálního teploměru chcete-li) zastavila až na 49.5°C.

Vrátíme-li se ještě k prvnímu máji, tak zjistíme, že párům v Novém Lvu bylo dopřáno až 40.4°C (v noci nejméně 18.2°C), takže líbání nebo jiné způsoby vyznávání lásky bylo možné provozovat i v bazénech.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

Pokračování rozhovoru s Torgeirem Mørkem, profesionálním meteorologem, který žije...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo, na většině...

REKORDY NA 28. DUBNA

REKORDY NA 28. DUBNA

Na pátek 28. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

Konec pracovního týdne proprší - počasí v Česku bude...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

Protentokrát je naším hostem pan Torgeir Mørk, profesionální meteorolog,...

REKORDY NA 27. DUBNA

REKORDY NA 27. DUBNA

Na čtvrtek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


KAM NA DOVOLENOU

KAM NA DOVOLENOU

Je pravda, že dnes je éra velkých dobrodružných objevů...

REKORDY NA 26. DUBEN

REKORDY NA 26. DUBEN

Na středu 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SLEDUJETE PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ?

SLEDUJETE PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ?

V jarních a letních měsících se k předpovědi počasí připojuje...