MENŠÍ ANTICYKLONÁLNÍ ZKLAMÁNÍ V MONTANĚ

4.1.2017 7:59 | Autor: Jan Horák

„Naše země mají v tomto týdnu jednu věc společnou,“ poznamenal mezi řečí náš zaoceánský kolega Bohumír (Jeff, krátká verze mužského křestního jména Jeffrey, anglického ekvivalentu českého Bohumíra), jenž je členem Amerického hydrometeorologického ústavu (tj. Národní meteorologická služba, v originále National Weather Service), „a to konkrétně tlakovou výši a s ní spojené chladné počasí. Jediným rozdílem je načasování – zatímco ve Vašem případě tomu tak bude o nadcházejícím víkendu, nás koncem týdne čeká, kvůli shodnému tlakovému útvaru, oteplení.“

Krátký pohled na českou troposférickou scénu – na období od čtvrtka do neděle, zejména však na pátek a sobotu, jinak řečeno na pravoslavné Vánoce, se rýsuje (velmi) chladná epizodka, v níž bude hlavní roli hrát právě anticyklóna. Ta k nám, s menší pomocí cyklóny se středem nad východní Evropou, nejprve nažene teplem nepřekypující vzduch od severu až severovýchodu a následně se přemístí přímo nad Česko a masu chladného vzduchu zde „uzavře“. Pakliže tomu tak skutečně bude, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by nemělo, čekají nás dosti mrazivé dny. S tím sněhem už to ale asi tak dokonalé nebude, tím je konkrétně myšleno to, že v celém nížinatém sektoru České republiky k narození alespoň 10 cm silné sněhové pokrývky zřejmě nedojde. A nyní už hurá do Montany.

„Na noc z pondělí 2. ledna na úterý 3. ledna 2017 naše modely predikují teploty až kolem -7 stupňů Fahrenheita, to jest -22 stupňů Celsia, avšak někde až okolo -20 stupňů Fahrenheita respektive -29 stupňů Celsia. V tomto případě je nicméně řeč o teplotě pocitové,“ zmínil rovněž Jeff o již zesnulém novoročním víkendu.

Důvodem pro tak nízké teploty mělo být umístění oné oblasti vyššího tlaku vzduchu – její střed se měl přechodně přesunout přímo nad město, což by vedlo k utišení větru a teploty by se tedy mohly nerušeně potápět do větších hloubek. Avšak to se nakonec nestalo, noční čas byl povětšinou obohacen o čerstvý vítr. Výsledek?

Nabízených méně než -20 °C ve finále k mání nebylo, k úterní 5. hodině činila nejnižší denní teplota o poznání vyšších -13,9 °C, takže zde nastala prakticky identická situace jako v pondělí, kdy bylo v čase od 0:00 do 5:00 zaznamenáno až -13,3 °C. Asi nepřekvapí, že i noc z Nového roku na 2. leden byla větrnější, průměrná rychlost větru se povětšinou pohybovala v sousedství 29 až 33 km/h.

Stávající minimální teplotní rekordy tak ohroženy nebyly:

V pondělí 1. ledna 1979 až -32,8 °C, v neděli 1. ledna 2017 Tmin „jen“ -18,9 °C.
V pondělí 2. ledna 1978 až -26,1 °C, v pondělí 2. ledna 2017 Tmin „pouze“ -13,9 °C.
V pondělí 3. ledna 1972 až -24,4 °C, v úterý 3. ledna 2017 Tmin -13,3 °C (k 5. hodině).

Ani v maximálním smyslu se nic nedělo, nejnižší nejvyšší denní teploty vztahující se na první tři lednové dny se totiž nalézají pod hranicí -15 °C. Letos takto nízká maxima pozorována nebyla. Teď už zbývá jen jedno – rozluštění záhady, o které město se to vlastně jedná: O Missoulu (cca 70 000 obyv.).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...