MAURICIUS OHROŽUJE LETOŠNÍ PRVNÍ TB

12.1.2015 7:40 | Autor: redakce

Čas je relativní. Malým příkladem může být život v mrakodrapu – přestože se zdá, že na všech patrech výškové budovy běží čas stejnoměrně, není tomu tak. Při jeho základně, tj. v přízemí, plyne pomaleji než na vrcholu. Pokud byste tedy celé dny a roky trávily třeba v nejvyšším patře dubajské velestavby jménem Burdž Chalífa, budete žít déle než ti, co budou pobývat o cca ¾ km níže. Tedy pouze v relativním smyslu, v tomto případě je rozdíl mezi souběhem času tak miniaturní, že se fakticky nijak neprojeví. Vše je dáno gravitací (Země) a jak je známo, čim silnější je, tím více se čas zpomaluje. V tomto ohledu by lidský život „zvěčnil“ horizont událostí černé díry, opět ale pouze v relativním smyslu, protože slapovým silám by materiál lidského těla dlouho nevzdoroval.

Fyzikální zákony související s gravitací byly z určitého úhlu pohledu o víkendu pozorovatelné i ve světě počasí – po silném teplotním skoku následoval rychlý a strmý pád (v praktickém životě by po nekontrolovaném odskoku od země následoval strmý a bolestivý náraz). Díky tomu bylo v poměrně krátkém časovém úseku k vidění vyzrálé jaro a také i (mírnější) zima.

V Ústí nad Labem (Vaňov), kde se sobotní odpolední hodnoty šplhaly až k 16.8°C, naměřili v neděli po poledni teploty jen okolo 4°C, tedy o přibližně 12 až 13°C méně než o den dříve. Podobně na tom byly také Doksany, které se 10. ledna dočkaly až 16.7°C a 11. ledna už se musely spokojit jen s 5°C. V severozápadním proudění se rovněž vyskytly sněhové přeháňky, a to i v nižších polohách. V průběhu 24 hodin se tím pádem vyspělé jaro přeměnilo zpět na zimu. Ve světovém měřítku je v tomto ohledu rekordmanem americké město Browning ve státě Montana (asi 1 000 obyvatel, nadmořská výška cca 1 330 m.n.m.), které se roku 1916 dočkalo propadu o 55°C – z 23. ledna a jeho 6.7°C se do 24. ledna ochladilo na -49°C.

Mauricius, malý, ale hustě osídlený ostrovní stát v Indickém oceánu, sice silné mrazy a tím ani takto výrazné teplotní proměny nezná, zato má ale občas potíže se silnými oceánskými bouřemi. Tato skutečnost nabyla platnosti v závěru druholednového víkendu, kdy se zhruba 400 km východně od Madagaskaru a přibližně 500 km severozápadně od samotného Mauricia zformovala první tropická cyklóna tohoto ročníku.

Bansi, jak se tento systém jmenuje, produkoval v neděli odpoledne našeho času vítr o rychlosti okolo 80 km/h, což odpovídá intenzitě méně pokročilé tropické bouře (k večeru okolo 100 km/h). Oblačný vír by v nejbližších desítkách hodin měl postupovat směrem na východ až jihovýchod a přitom nabírat na síle, do přímého ohrožení se tak dostává Mauricius a do potencionálního i sousední francouzský Réunion. Vliv bouře Bansi byl na Mauriciu patrný už v neděli, a to v podobě její neškodné vnější oblačnosti, která zakryla zdejší oblohu. Dle předpokladů by se také mělo jednat o první letošní cyklon (vítr přesáhne rychlost 119 km/h, tj. 33 m/s).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

Buď jste je ještě neviděli, nebo jste...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

Pokračování rozhovoru s Torgeirem Mørkem, profesionálním meteorologem, který žije...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo, na většině...


REKORDY NA 28. DUBNA

REKORDY NA 28. DUBNA

Na pátek 28. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

Konec pracovního týdne proprší - počasí v Česku bude...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

Protentokrát je naším hostem pan Torgeir Mørk, profesionální meteorolog,...


REKORDY NA 27. DUBNA

REKORDY NA 27. DUBNA

Na čtvrtek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KAM NA DOVOLENOU

KAM NA DOVOLENOU

Je pravda, že dnes je éra velkých dobrodružných objevů...

REKORDY NA 26. DUBEN

REKORDY NA 26. DUBEN

Na středu 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...