MASLENICA 2016

14.3.2016 8:44 | Autor: Jan Horák

Máte-li rádi palačinky, měli jste druhý březnový týden strávit na pravoslavném východě, ať už v Rusku či na Ukrajině. Ve dnech 7. 3. – 13. 3. 2016 se tu totiž pořádaly lidové oslavy spojené s vítáním jara, které jsou známé jako Maslenica. Jde o začátek Masopustu (Velkého půstu), který předchází Velikonocům. Ty letos v pravoslavném světě připadají na náš lásky čas čili na 1. máj. Maslenica je spojena s mnoha tradicemi, hlavním pokrmem jsou, mimo jiných, právě palačinky a celé veselí uzavírá Neděle odpuštění, kdy si, jak už sám název napovídá, lidé navzájem odpouštějí své prohřešky. My se nyní ve zkratce podívejme, jak vypadala Maslenica 2016 ve čtyřech největších ukrajinských městech, a to ve smyslu počasí.

Kyjev: Hlavní město Ukrajiny se v předešlém týdnu dočkalo teplot v průměru okolo 7 °C (dlouhodobým normálem pro období od 7. 3. do 13. 3. je 0,4 °C), nejtepleji bylo na Mezinárodní den žen, kdy se vzduch prohřál až na 14,8 °C (jednalo se o teplotně nejvřelejší MDŽ) a největší zima byla na Neděli odpuštění, kdy se konalo citelné ochlazení – v úvodu noci ještě až 8 °C, před obědem necelé 2 °C. K tomu nějaké ty kapky deště a sněhové vločky.

Charkov: Toto východoukrajinské velkoměsto bylo v průběhu „týdne palačinek“ o krapet chladnější než Kyjev, teplota vzduchu se motala v průměru kolem 5 °C s tím, že nejvíce potěšila středa 9. března, neboť nabídla až rovných 13,0 °C (MDŽ se zastavil na 12,0 °C, rekordních 13,3 °C z roku 2002 tak překonáno nebylo). Nejchladnější byla v tomto případě sobota 12. března, a to díky minimu -0,2 °C. Srážky byly, stejně jako v Kyjevě, od pondělí do soboty nulové, až v neděli se k zemi sneslo několik stovek mililitrů srážek, a to ve formě deště.

Dněpropetrovsk: Ve středu 9. 3. až 14,5 °C (neprolomeno 15,3 °C ze sezóny 1990), na MDŽ v maximu 13,3 °C (neatakováno 15,1 °C z letopočtu 2002), mrazivých nocí celkem nula, středeční Tmin odpovídala 1,9 °C, srážkový úhrn zcela zanedbatelný (do nedělního večera 0,1 mm) a v průměru 7 °C (všechny dny teplotně nadprůměrné, nejvíce MDŽ s odchylkou +7,8 °C).

Oděsa: V roce 2002 nebyla milionová Oděsa v termínu od 7. 3. do 13. 3. daleko od letního dne – ve čtvrtek 7. února se rtuť teploměru vyšplhala až na 24,0 °C. Nechybělo tedy moc k zastínění historického březnového maxima, jímž je 24,1 °C (31. 3. 1947). Letos tu takové teplo nebylo, stropem se stalo středečních 10,5 °C.

Na závěr ještě zavítejme do Ruska – Neděle odpuštění tu byla nejjarnější při vodách Černého moře ve městě Tuapse (cca 100 km severozápadně od Soči), kde bylo naměřeno až 17,1 °C (MDŽ byl ještě lepší, po obědě až 21,5 °C).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...