Máme vytahovat sáně?

19.9.2008 15:13 | Autor: redakce

Autor: Ing. Dagmar Honsová
…. No pokud se vypravujete do Jeseníků nebo Beskyd – potom ano! Na Šeráku od pondělního večera napadlo 17cm sněhu, na Lysé hoře 5cm. Chladné severovýchodní proudění, které přineslo už během druhého zářijového víkendu velké ochlazení, nás bude provázet nejméně do konce tohoto týdne. A sněhové vločky očekáváme v horských oblastech ještě během dnešního dne a čtvrtka.

Ochlazení ze dne na den, místy o více jak 12 °C, není u nás nic výjimečného – jen si vzpomeňte na letošní prázdninové propady teploty vzduchu, Ti starší určitě opráší vzpomínky na Silvestra 1978. Zarážející je spíše rozloha výrazného ochlazení, se kterým se setkáváme jak v Evropě střední, východní, jihovýchodní, západní a chladný vzduch se dostal i do Chorvatska. Zatímco ještě minulý týden se teplota vzduchu například ve Splitu pohybovala až na 30 °C, dnes je tam 18 °C. V Chorvatsku tak zřejmě nadobro končí letošní sezona.

Severovýchodní cyklonální situace, která přinesla toto ochlazení, se ve střední Evropě v září setkáváme s relativní četností jen kolem 4 %. Právě tato situace přinesla v úterý 16.9. průměrnou denní teplotu vzduchu v Praze-Libuši 7,3°C, tedy teplotu srovnatelnou z dlouhodobého hlediska s prvními listopadovými dny. Na vrcholcích Jeseníků a Beskyd se během celého dne teplota vzduchu nedostala nad bod mrazu. Numerické modely navíc předpovídají, že v nížinách máme ta nejchladnější rána teprve před sebou – ve čtvrtek a v pátek by nejnižší ranní teploty měly klesat k 0 °C. Výraznější oteplení je prozatím v nedohlednu – ještě včera to vypadalo, že nás ohřejí víkendové teploty okolo 17 °C, nakonec asi budeme rádi za denní maxima 14 °C. A na letní hodnoty si zřejmě budeme muset počkat až do jara 2009.

Jen pro srovnání – vloni začalo sněžit ještě skoro o 14 dnů dříve, ale v druhé polovině září se ještě oteplilo a přesně před rokem bylo 17.9. skoro jasno a letní teploty 25 °C. Zavzpomínejme také na podzim 2006, který byl tím nejteplejším od roku 1961. Průměrná teplota za měsíce září, říjen a listopad byla 10,8 °C, což je 2,6 °C nad dlouhodobým průměrem. Teplotní průměr zvedalo především září, které například do Prahy přineslo celkem 26 dnů, kdy byly odpolední teploty vyšší jak 20 °C, z toho 10krát se vyšplhaly až k letní hodnotě 25 °C. I říjen byl teplý a suchý s průměrnou měsíční teplotou vzduchu 10,4 °C, což je o 2,1 °C vyšší než je jeho dlouhodobý normál a od roku 1961 se tak stal v pořadí pátým nejteplejším. Po prvních velmi chladných listopadových dnech 2006, kdy byla průměrná teplota až o 7 °C nižší než je dlouhodobý průměr 2,7 °C, se začalo postupně oteplovat. Od 8. listopadu se průměrné denní teploty pohybovaly 4 až 8 °C nad dlouhodobým normálem svými hodnotami odpovídaly druhé polovině října.

Zářijové počasí prostě může být velmi různorodé – letní i mrazivé. Přiznám se, že mě více vyhovuje ta první možná varianta, ale při té druhé se více „zapotím“.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...