Máme vytahovat sáně?

19.9.2008 15:13 | Autor: redakce

Autor: Ing. Dagmar Honsová
…. No pokud se vypravujete do Jeseníků nebo Beskyd – potom ano! Na Šeráku od pondělního večera napadlo 17cm sněhu, na Lysé hoře 5cm. Chladné severovýchodní proudění, které přineslo už během druhého zářijového víkendu velké ochlazení, nás bude provázet nejméně do konce tohoto týdne. A sněhové vločky očekáváme v horských oblastech ještě během dnešního dne a čtvrtka.

Ochlazení ze dne na den, místy o více jak 12 °C, není u nás nic výjimečného – jen si vzpomeňte na letošní prázdninové propady teploty vzduchu, Ti starší určitě opráší vzpomínky na Silvestra 1978. Zarážející je spíše rozloha výrazného ochlazení, se kterým se setkáváme jak v Evropě střední, východní, jihovýchodní, západní a chladný vzduch se dostal i do Chorvatska. Zatímco ještě minulý týden se teplota vzduchu například ve Splitu pohybovala až na 30 °C, dnes je tam 18 °C. V Chorvatsku tak zřejmě nadobro končí letošní sezona.

Severovýchodní cyklonální situace, která přinesla toto ochlazení, se ve střední Evropě v září setkáváme s relativní četností jen kolem 4 %. Právě tato situace přinesla v úterý 16.9. průměrnou denní teplotu vzduchu v Praze-Libuši 7,3°C, tedy teplotu srovnatelnou z dlouhodobého hlediska s prvními listopadovými dny. Na vrcholcích Jeseníků a Beskyd se během celého dne teplota vzduchu nedostala nad bod mrazu. Numerické modely navíc předpovídají, že v nížinách máme ta nejchladnější rána teprve před sebou – ve čtvrtek a v pátek by nejnižší ranní teploty měly klesat k 0 °C. Výraznější oteplení je prozatím v nedohlednu – ještě včera to vypadalo, že nás ohřejí víkendové teploty okolo 17 °C, nakonec asi budeme rádi za denní maxima 14 °C. A na letní hodnoty si zřejmě budeme muset počkat až do jara 2009.

Jen pro srovnání – vloni začalo sněžit ještě skoro o 14 dnů dříve, ale v druhé polovině září se ještě oteplilo a přesně před rokem bylo 17.9. skoro jasno a letní teploty 25 °C. Zavzpomínejme také na podzim 2006, který byl tím nejteplejším od roku 1961. Průměrná teplota za měsíce září, říjen a listopad byla 10,8 °C, což je 2,6 °C nad dlouhodobým průměrem. Teplotní průměr zvedalo především září, které například do Prahy přineslo celkem 26 dnů, kdy byly odpolední teploty vyšší jak 20 °C, z toho 10krát se vyšplhaly až k letní hodnotě 25 °C. I říjen byl teplý a suchý s průměrnou měsíční teplotou vzduchu 10,4 °C, což je o 2,1 °C vyšší než je jeho dlouhodobý normál a od roku 1961 se tak stal v pořadí pátým nejteplejším. Po prvních velmi chladných listopadových dnech 2006, kdy byla průměrná teplota až o 7 °C nižší než je dlouhodobý průměr 2,7 °C, se začalo postupně oteplovat. Od 8. listopadu se průměrné denní teploty pohybovaly 4 až 8 °C nad dlouhodobým normálem svými hodnotami odpovídaly druhé polovině října.

Zářijové počasí prostě může být velmi různorodé – letní i mrazivé. Přiznám se, že mě více vyhovuje ta první možná varianta, ale při té druhé se více „zapotím“.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...


VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na středu 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až skoro...

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...