MAĎARSKÝ SEGEDÍN PŘEKONAL ŘECKOU CHANII

11.3.2015 20:39 | Autor: redakce

 

 

Východoslovenský Stropkov patřil v úterý k nejteplejším místům našich slovensky hovořících bratrů, neboť se dočkal více jak 17°C – odpolední hodnoty se zde zastavovaly až někde pod 17.5°C. U nás bylo rovněž velmi nadprůměrně – v západních Čechách až 16°C, Stropkov ale ještě přidal ten 1°C – šlo tu o nejvyšší hodnotu roku 2015, díky čemuž se stropkovský 10. březen dostal na první místo. O nějakých 350 km dále směrem na jihozápad si Maďaři pobývající ve městě Segedín (Szeged) takové teplo „neužili“, tady se totiž popolední teploty zastavily na 15°C. Ve středu už ale situace byla zcela jiná – slovenský Stropkov se musel spokojit s cca 10°C (během dne dorazil chladnější vzduch, v čase oběda ještě teplota vzduchu dosahovala příjemných 13°C , ale o čtyři hodiny to už bylo jen 8°C), kdežto jihomaďarský Segedín znovu s až 15°C (stejně tomu bylo i o 16. hodinou, v Stropkově tak bylo o 7°C chladněji). Obloha možná jasná nebyla, ale to nevadí – řecká Kréta, resp. její Chania na tom byla ještě o něco hůře.

Druhé nejpočetnější město největšího řeckého ostrova hlásilo o středeční 14. hodinu 11.5°C, nesousední Segedín byl ve stejnou chvíli o 3°C výše. V Segedínu bylo tepleji i v úterý, kdy jeho 15°C zastínilo 13°C v Chanii. V pondělí činil stav 14°C ku 12°C ve prospěch středomořské lokality a Mezinárodní den žel byl také vydařenější v Chanii, kde se ženy i muži dočkali až 15°C, v Segedínu bylo nanejvýš 10°C. Přesně před rokem byly podmínky v úterý 11. března obdobné – Segedín až 15°C, Chania nanejvýš 13°C. Březen 2014 byl teplý u nás i v Segedínu, který v součtu zaznamenal téměř 9.5°C – v březnu 2013 byl teplotní průměr o 5°C nižší. Na Chanii to nicméně nestačilo, tam se loňský březen prezentoval 13°C.

Období trvající od čtvrtka 1. ledna do středy 11. března doneslo do Segedínu v souhrnu necelé 3°C, největší zima byla hned na Nový rok, kdy se rtuť teploměru v noci ponořila až k -14°C (přes den nanejvýš -4°C a na zemi leželo okolo 7 cm sněhu) a naopak nejteplejší chvíle přineslo úterý s jeho 15°C, což samozřejmě platilo i pro středu.

V západokrétské Chanii se prvních sedmdesát čtyřiadvacetihodinovek roku 2015 dopracovalo k 11°C, hodnoty šly nejníže k 1°C, a to v ranních hodinách ve středu 7. ledna (v průběhu dne se oteplilo na 8°C, smyslový vjem ale ovlivňoval nepříjemný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až kolem 15 m/s, tj. 54 km/h) a nejdále byl ročnímu období vzdálen 1. únor, který sem přinesl až 24°C (minimem bylo 15°C).

Segedín v nejbližších dnech očekává pozvolné oteplování – ze čtvrtečních 7 až 9°C by to v závěru týdne mělo být 14 až 16°C, v Chanii by takové teploty měly panovat po celý týden (14 až 17°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...