MAĎARSKÝ SEGEDÍN PŘEKONAL ŘECKOU CHANII

11.3.2015 20:39 | Autor: redakce

 

 

Východoslovenský Stropkov patřil v úterý k nejteplejším místům našich slovensky hovořících bratrů, neboť se dočkal více jak 17°C – odpolední hodnoty se zde zastavovaly až někde pod 17.5°C. U nás bylo rovněž velmi nadprůměrně – v západních Čechách až 16°C, Stropkov ale ještě přidal ten 1°C – šlo tu o nejvyšší hodnotu roku 2015, díky čemuž se stropkovský 10. březen dostal na první místo. O nějakých 350 km dále směrem na jihozápad si Maďaři pobývající ve městě Segedín (Szeged) takové teplo „neužili“, tady se totiž popolední teploty zastavily na 15°C. Ve středu už ale situace byla zcela jiná – slovenský Stropkov se musel spokojit s cca 10°C (během dne dorazil chladnější vzduch, v čase oběda ještě teplota vzduchu dosahovala příjemných 13°C , ale o čtyři hodiny to už bylo jen 8°C), kdežto jihomaďarský Segedín znovu s až 15°C (stejně tomu bylo i o 16. hodinou, v Stropkově tak bylo o 7°C chladněji). Obloha možná jasná nebyla, ale to nevadí – řecká Kréta, resp. její Chania na tom byla ještě o něco hůře.

Druhé nejpočetnější město největšího řeckého ostrova hlásilo o středeční 14. hodinu 11.5°C, nesousední Segedín byl ve stejnou chvíli o 3°C výše. V Segedínu bylo tepleji i v úterý, kdy jeho 15°C zastínilo 13°C v Chanii. V pondělí činil stav 14°C ku 12°C ve prospěch středomořské lokality a Mezinárodní den žel byl také vydařenější v Chanii, kde se ženy i muži dočkali až 15°C, v Segedínu bylo nanejvýš 10°C. Přesně před rokem byly podmínky v úterý 11. března obdobné – Segedín až 15°C, Chania nanejvýš 13°C. Březen 2014 byl teplý u nás i v Segedínu, který v součtu zaznamenal téměř 9.5°C – v březnu 2013 byl teplotní průměr o 5°C nižší. Na Chanii to nicméně nestačilo, tam se loňský březen prezentoval 13°C.

Období trvající od čtvrtka 1. ledna do středy 11. března doneslo do Segedínu v souhrnu necelé 3°C, největší zima byla hned na Nový rok, kdy se rtuť teploměru v noci ponořila až k -14°C (přes den nanejvýš -4°C a na zemi leželo okolo 7 cm sněhu) a naopak nejteplejší chvíle přineslo úterý s jeho 15°C, což samozřejmě platilo i pro středu.

V západokrétské Chanii se prvních sedmdesát čtyřiadvacetihodinovek roku 2015 dopracovalo k 11°C, hodnoty šly nejníže k 1°C, a to v ranních hodinách ve středu 7. ledna (v průběhu dne se oteplilo na 8°C, smyslový vjem ale ovlivňoval nepříjemný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až kolem 15 m/s, tj. 54 km/h) a nejdále byl ročnímu období vzdálen 1. únor, který sem přinesl až 24°C (minimem bylo 15°C).

Segedín v nejbližších dnech očekává pozvolné oteplování – ze čtvrtečních 7 až 9°C by to v závěru týdne mělo být 14 až 16°C, v Chanii by takové teploty měly panovat po celý týden (14 až 17°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. LISTOPAD

REKORDY NA 22. LISTOPAD

Na středu 22. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude oblačno až polojasno,...

DO SEVEROBULHARSKÝCH NÍŽIN DORAZIL SNÍH

DO SEVEROBULHARSKÝCH NÍŽIN DORAZIL SNÍH

Blesková záležitost, ale přesto – v severobulharských nížinách se...


LETEM NEDÁVNÝM TROPOSFÉRICKÝM SVĚTEM

LETEM NEDÁVNÝM TROPOSFÉRICKÝM SVĚTEM

Troposféra, de facto zaměstnavatel všech meteorologů, je „vysoká“ přibližně...

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

Grónská vnitrozemská meteorologická stanice Summit v neděli 19....

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

Pondělí začíná ještě studeným severozápadním až severním prouděním, které se...


REKORDY NA 21. LISTOPADU

REKORDY NA 21. LISTOPADU

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

Netřeba propadat depresím kvůli tomu, že numerické modely někdy...

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

Meteorologie je mimo jiné bohatá na mnohdy až exotické...