MÁ ATLANTICKÝ OCEÁN VLIV NA NAŠE PODNEBÍ?

25.5.2011 8:03 | Autor: redakce

Dostali jsme od našich diváků zajímavou otázku – zda má i tak vzdálený Atlantický oceán vliv na naše podnebí?

Odpověď může být krátká – má, ale malý. Je známo, že střední Evropa leží v mírném klimatickém pásu a má podnebí kontinentální, tedy vnitrozemské. A klimatologové zavedli hned několik tzv. indexů kontinentality, které vyjadřují jak velký vliv na podnebí určité zeměpisné oblasti má pevnina, což znamená, že přesně opačný vliv tam má oceán.
Jsou to čísla vypočtená ze různých vzorců, v nichž kromě určitých empirických koeficientů figuruje zeměpisná šířka a pak tzv.roční amplituda teploty, tedy rozdíl mezi neteplejším a nejstudenějším měsícem. A jsou vyjádřena většinou v procentech – tedy od 0 do 100%.
A ačkoliv je naše území malé, přesto na příklad podle Groczinského indexu kontinentality zaznamenáme jisté malé rozdíly. Směrem od západu k východu tento index pomalu roste.
Na příklad Cheb má index kontinentality necelých 22%, Praha necelých 24, na Moravě se pohybuje kolem 25% a Brno už má index téměř 27%. Dá se říci, že hranice mezi pevninským a oceánským podnebím je asi 20% a Cheb je tedy téměř na rozhraní mezi podnebím kontinentálním a oceánským.
.
.
.katastrofy.com
.

.

Kontinentalita má ale také vliv na rozložení ročních srážek. Zatímco v oceánském klimatu jsou srážky většinou rozloženy poměrně pravidelně do celého roku a rozdíl mezi nejsušším a nejdeštivějším měsícem není velký, v klimatu kontinentálním výrazně převládají srážky v letním období. I když na celkový úhrn měsíčních srážek má výrazný vliv orografie – tedy členitost terénu, i zde zjišťujeme, že na příklad v Chebu je rozdíl mezi nejsušším a nejvlhčím měsícem jen necelých 40 mm a dále na východ už se pohybuje tento rozdíl kolem 50 mm a v Ostravě je tento rozdíl přes 77 mm.
A ještě je třeba něco dodat na vysvětlenou. Toto vše platí pro naše podnebí, tedy pro obvyklý povětrnostní režim, nikoliv pro okamžité počasí jako takové. Na to má Atlantik vliv základní. Příliv oceánského vzduchu den ze dne a někdy i z hodiny na hodinu změní počasí tak, že často jen zíráme! V létě přináší vlhký oceánský vzduch ochlazení, v zimě naopak oblevu a tedy oteplení!

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...